şükela:  tümü | bugün
 • lüleburgaz'da bir hayırsever tarafından yapılan klas hareket. mynet
  --- spoiler ---

  kırklareli'nin lüleburgaz ilçesinde bir hayırsever, ramazan ayı dolayısıyla ihtiyaç sahiplerine yardım etmek amacıyla bir bakkalın veresiye defterini 6 bin lira ödeyerek satın aldı.

  özerler mahallesi'nde bakkal işleten kadir halaç'ı arayan bir hayırsever veresiye defterini satın almak istediğini söyledi.

  halaç'ın, defteri satabileceğini belirtmesi üzerine bakkala gelen hayırsever pazarlık sonucu 6 bin lira karşılığında veresiye defterini satın aldı.

  halaç, aa muhabirine yaptığı açıklamada, osmanlı'da zenginlerin ramazan ayında esnaftan "zimem" denilen veresiye defterini satın alması geleneğinin bugün bir hayırsever tarafından sürdürülmesinden memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

  çok duygulandığını anlatan kadir halaç, "bu bir osmanlı geleneği, bizim ceddimiz yapıyordu, çok duygulandım. defteri satma konusunda pazarlık yaptık. 6 bin 857 lira tutarındaki veresiye defterini, 6 bin 500 liraya bıraktım. pazarlık sonunda 6 bin liraya alması konusunda anlaştık. anlaştığımız gibi defteri aldı, para ödendi, defteri bir poşete koyup gitti." dedi.

  "borcunu ödemeye gelenler şaşırdı"

  veresiye defterinin satın alındığından habersiz borcunu ödemeye gelen vatandaşların gözyaşlarını tutamadığını ve çok şaşırdığını anlatan halaç, şöyle devam etti:

  "veresiye defterini sattıktan sonra bir müşterim, 700 lira civarındaki borcunu ödemeye geldi. bir ay önce de eşi rahatsızlık geçirmişti. fabrikada çalışıyordu, ödemekte zorluk çekebilirdi. borç ödemeye geldiğinde 'ne kadar?' diye sordu. 'borcun ödendi' deyince inanamadı, ağlayarak dışarı çıktı. şimdi o parayla çoluk çocuğunu bayramda giydirecek."
  --- spoiler ---
  edit: bakkal iyi niyetli değilse gibi bir şeyler yazanlar olmuş. ödeyen değil bakkal gazetecileri çağırıp haberin yapılmasına vesile olmuş. eğer artniyetli olsa bu kadar yaygara yapar mıydı? hadi linki tıklamadınız, kolaylık olsun diye haberi kopyalayıp yapıştırdim bir zahmet okuyuverin lütfen.
 • (bkz: zimem)
 • gerçek hayırsever insanın yaptığı hareket. insanların gözüne sokmadan yapmış ne mutlu ona.

  yapıyorsan iyiliği böyle yap işte. okurken bile mutlu oldum.
 • bir elin verdiğini diğer el görmeyecek, işte gerçek müslümanlık, insanlık bu dedirten olay.
 • nesli tükenmemiş insan.
 • bir sakar şakir vakası zannettim ama değilmiş.
 • kültürümüzdeki bu güzel ve güzide geleneğimizin kökü taaaa sakar şakir'e kadar dayanmaktadır sevgili sözlükçüler. gerçi orada defteri alan mübarek abimiz lüfer, biraz cimri davranıp 50 liraya işi bitirmişti.
 • umarım önce tartmamıştır dediğim, şu defteri satın almıştır.
 • işte koca yürekli insan. gerçek iyilik budur. iyiliği yapıyorsun ve muhtaç sahibi olan kimse bunu kimin yaptığını bilmiyor. iyiliği yapan da muhtaç sahiplerini tanımıyor, görmüyor. show yapmakla iyilik yapmak ayrı şeylerdir. birisi gibi karınlarını doyuruyoruz da demiyor. kaldı ki onu diyen de kendi cebinden doyurmuyor insanları.
  sonuç: örnek alınası davranış. hala daha umut varmış.
 • bu bir osmanlı geleneği arkadaşlar üüüü çok duygulandım gözüm kanıyor okadar duygulandım ki bir an osmanlı'ya döndüm sandım oh ne güzel ceddimle beraberim üüüü düüt düüttt düt