şükela:  tümü | bugün
  • ilk once en cok para koyan olmak uzere en az 5 tanesi topu dondurerek havaya atip yumurta tesi yapmissa anilari da guzel olan zamanin mahalle bebeleri.
  • topa sahip olur olmaz dışarı çıkıp havaya diken nesildir..
  • maç yapacakları zaman 6 ya 5 takım kuracaklardır. adaletsizliği önlemek için iki yol vardır. ya takımların birinde kaleci oyuncu olacaktır ya da bir oyuncu ilk yarı bir takımda ikinci yarı diğer takımda oynayacaktır.

alternatif editi: dokumaci orumcek katkılarıyla.

çok iyi oynayan oyuncu az kişilik takımda da oynayabilir.
  • topu bahane edip bakkalı patlatma niyetine de sahip olanları vardır..
    ama özlerinde iyidirler lan öyle de demeyin şimdi.
  • o 11 kişinin onbirinin de o topta hakkı vardır. hepsi para koymuşlardır ortaya. akşama babası gelip paranın kendi payına düşen miktarını verecek olan da vardır. akşamı sabırsızlıkla bekler.

ulan altıüstü plastik top işte. ne kadar eder ki? tüm mahalleli para topluyosun, annene yalvarıyorsun, akşam babanın yolunu gözlüyorsun...paran olmadığı zaman kaldırımda öyle oynayanlara bakıyosun. top aşaa mahalleye kaçsa da koşup alsam diye dualar ediyosun. (mahalle kuralıdır ortaya para koymayan çocuk oyuna dahil edilmez. top toplayıcıdır. ha ufak çaplı bi van bastensen, maradonaysan her türlü oyundasındır o başka. )

oğlumun 1500 adet topu var nerdeyse... akşamları babasıyla benim oynadığım. şekillerine, dokularına, malzemelerine, üstündeki resimlere hayran kaldığımız.

o zaman mı pahalıydı herşey yokluktan
    zamane çocukları mı şımarmış varlıktan
    bilemiyorum.

tanım: ilk onbirin içinde benim kesin olduğum efsane nesil.
  • para cikismadigi zaman bakkal amcamizin da bi güzellik yaptigi nesildir
  • pek bi efsanesi yok öyle ama güzel zamanlar yaşamış nesildir.. şimdi bakıyorsun bi tane mahalle maçı yapan, dışarda üstü başı çamur içinde gezen velet yok.. asosyal yetişiyor bu yeni nesil..

haa unutmadan, topun adı da 9 kattır bu arada, tabi kodun mu rüzgarda uçar, gül ağacına denk geldi mi patlardı ama öyle alırdık bakkaldan hep.. *
  • 9 kat olanı tercih eder, top patlarsa bir süre bekler, sonra o top küçülür ve sertleşir de futbol keyfi yarım kalmaz.
  • kames tir o top.patlak bir futbol topu bulunur.kames in havası alınır.futbol topu içersine hassas bir ameliyatla yerleştirilir.sonra ver pompayı.aylarca dayanacak top işte.harbiden efsaneydik.