• 2 sene öncesine kadar 40-50 tl bandında olan fıstıklı baklava fiyatları,
    güllüoğlu, baklavacı hacıbaba, koçak baklava ve imam çağdaş gibi kaliteli adreslerde 75-80 tl bandına çıkmıştır maalesef.
    bu sayılan fiyatlar düz fıstıklı baklava içindir. fıstık ezmesi, kuru baklava, kare baklava, havuç dilimi, bülbül yuvası filan anca cengizler inşaat-kolin-limak konsorsiyumu ile ağaoğlu filan alıyordur.
    artık misafirliğe giderken bim osmanoğlu'ndan başka çare kalmamıştır.
    geçen misafir gelecekti 20 liralık baklava istedim pakete 3,5 tane düştü. 4 kişi olduğumuzdan yarımı ben yedim.
    artık baklavayı, damağımızda güzel bir anı olarak kalbimize ve tarihe gömeceğiz.
    midemize koyamıyoruz bari enflasyon sepetine koysun tüik diyeceğim ama pinpon topu, badminton tüyü, don lastiği darılır buna.
    bu artışı sağlayan siyasetçisinden, şark kurnazı esnafına (fıstık tüccarından tut, tereyağı tedarikçisine) kadar kim varsa onlara da güzel dileklerimi iletiyorum.
    ama olsun almanya baklava fiyatlarından dolayı kıs kıs kıskanıyor bizi ne de olsa tek datlıları alaman pastası.
    gerçi bazı troll arkadaşlarımız diyecek ki sonuçta yerli-milli bir tatlı en yüksek bizim ki olsun.
    olsun a.k. 100 lira olsun.
  • bunlar hep antep fıstığının azizliği.
  • tüm ürünlerin fiyatları düşüşteyken baklavanın fiyatının artması dış güçlerin bir oyunudur.
  • sorarsanız : baklava fiyatlarının artması yanlış yorumlanmaktadır. şöyle ki milletin obez olması engelledik şeklinde açıklanabilir
  • baklava fiyatı fıstığın fiyatıyla doğru orantılıdır.

kare baklava en pahalısıdır. çünkü fıstık oranı daha fazladır. mesela şöbiyet isterseniz için yarı kaymak yarı fıstık dolduruyorlar. dolayısıyla şöbiyetin fiyatı kare baklava fiyatından daha düşüktür.

burada sorun baklava fiyatı değil fıstık fiyatıdır. fıstık üretmek için gerekli şeyler hiçbir zaman değişmemesine rağmen bu şeylerin fiyatları her sene artmakta. örneğin benzin fiyatı artışı gibi. bu da hükmetin üretimi desteklememesinden kaynaklıdır.
  • saçma salak, içinde fındığın koklatıldığı sütlü nuriyenin bile kilosu 50 liradan başlıyor. dahası artık eski kalitesi, lezzeti de yok. nereden yersem yiyeyim pis bir mide yanmasından başka bir şey yapmıyor artık.
    tanım olarak ise; inşallah 500 lira olur dediğim tatlı.
  • egonomimis coğ eyi olduğundandır.
  • bundan 10 sene önce ortalama 10-20tl olan hedenin yıllar geçtikçe bu topraklarda değer kazanması olayıdır.
hesabın var mı? giriş yap