şükela:  tümü | bugün
  • ön edit: 33,75 lira etmesi yazacaktım süper.

3 kg’luk baklava için
    fıstık 0,3 kg x 180 =54 tl
    sade yağ 0,2kg x 40 = 8 tl
    baklava yağı 0,2kg x 6 tl = 1,2 tl
    un, şeker,nişasta 2,3kg x 3,5 =8,05 tl
    genel toplam = 71,25 tl /3kg
    yani 3kg baklavanın maliyeti 71,25 tl
    işçilik = 30 lira (3 kg tepsi başına)
    101,25 tl eder

kg başına baklavanın maliyeti 33,75 lira olur.

fıstık hakkında neden bu kadar yüksek olduğunu (bkz: #76922733) yazımda bulabilirsiniz.

edit: işsiz değilim işim antep fıstığı üretimi bu arada.

edit 2: sizde 40 lira kar edin kardeş 70’e satın nedir bu hırs ?

edit 3: sarma olursa 700 gr fıstık kullanılıyor.
  • (bkz: işkur)
  • fistik yerine bezelye, seker yerine glikoz surubu, yag yerine margarin kullanarak maliyeti 3.75 seviyelerine cekebilirsiniz.
  • şeker+ su= şerbet ve 1 kilo baklavanın yarısından çoğu şerbettir. bununda hesaba katılması gerekir. cevizli baklava, yunus marketlerde kilosu 17.99 liraya satılmaktadır. iç cevizin kilosu 60 lira civarıdır.
  • bizim köşedeki pastane için geçerli olmayan maliyet fiyatlardır.
    yeşillik olsun, fıstığa benzesin diye bezelye tozu ve ıspanak tozu katıyorlar. şeker yerine glikoz, tereyağı yerine kalitesiz yağlar kullanılarak fiyatı aşağı çekiyorlar.
  • öncelikle netcanavari isimli suser on numara beş yıldız entry girmiş. sözlüğün ortalama kalitesi yerlerdeyken böyle entrylerin yazarlarına da bi zahmet işsiz demeyiverin.

ancak konuya gelirsek satılan malın maliyetinin hesabı böyle yapılmaz. endirek hiçbir maliyet kalemi yok. dağıtılacak maliyetleri es geçmiş yazarımız. bu işin uzmanı değilim ama endirek giderler de kabaca bu hesaba bi %30 ekler. hadi bunu da ekleyelim maximum baklava maliyeti 45-50 tl/kg olur.
  • geçen gün şehir dışında mecbur yatıya kalmak için misafirliğe gittim, giderken de o kadar zaman oldu bir kilo baklava alayım da ayıp olmasın dedim. nitekim 1 kilo baklavaya 65 tl ödedim bir yerlerde terslik olduğunu hissediyordum, iliklerime kadar işlemişti. sonra merak edip baktım internetten ve gördüm ki 40 50 tl ye de otelde kalabilirmişim. göte giren şemsiye acımıyor be sözlük.