şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 1. bakılmaması yolunda sarfedilen sert söylem
    2. bir hakan kursun sarkisi
  • akıntılar duruyor
    gemiler kımıldamıyor
    dalgalar donuyor
    boğazda....
    bakma bakma öyle bakma yüzüme
    vurma vurma öyle vurma yüzüme

silinmiyor izler silinmiyor
    dalgalar, dalgalar donuyor
    sen ve ben
    siliniyor, siliniyor boğazda...
    bakma, bakma öyle bakma yüzüme
    vurma vurma

gerçekleri yüzüme
  • müslüm gürses'in yeni albümü ve albüme adini veren $arkisi.

albümde bakma'dan ba$ka taksici, anlatamiyorum, gitti gideli, ici seni di$i beni yakar, unuttum, sus, mavi mavi, bir bahar ak$ami, ye$il ördek gibi ve bakma'nin bir versiyonu daha bulunuyor.

sadik kitle taksicilere, büyük üstad orhan veli'ye selam edilen $arkilar ve birkac da cover var. son zamanlarda ali$ilanin aksine taninmi$ slow pop $arki coverlanmami$ gibi bu sefer.
    albümde artik cogu parcada oldugu gibi ritmler arasinda tabla kullanilmi$.

bakma güzel bir ciki$ parcasi. akilda yer edecek bir melodisi var. bilhassa ikinci versiyondaki tef, tabla ve kadin vokalist sesi cok iyi oturmu$lar.

klasik bir arabesk $arkisi degil. hatta tam tersine, $imdiye kadarki arabeks $arkilardan ali$tigimiz $ekilde sevgiliye a$k icin yalvarilmiyor, hakedilen a$ki elde etmek icin bir caba yok.
    "eger terbiyesizlik yaparsam affetme beni de burnum sürtülsün. ama bu ili$kiyi koparmayalim, yarin an gelir sakatlik olur, o zaman gelip omzumda aglarsin gülüm" temali ilginc bir $arki olmu$.
    $arkiyi atmosferik yarrak metal gibi bir tarza sevk etmek istersek, "delikanli mazo$ist kelebek, az acili arabesk" diyebiliriz.

akilda kalici "jenerik" yahut "etiket" sözleri "bakma gözümün ya$ina, bakma yalvari$larima" olabilir ve bunlari televole muadili programlarin resim üstü yazilarinda bolca görebiliriz.

tüm sözler de $öyle:

"eger birgün, acilar yolda$in oldugunda,
    siginacak bir limanin olsun istersen
    beni reddetme

eger birgün seni aldatirsam,
    a$kimizi yalanlarla kirletirsem,
    pi$man olsam da beni affetme

bakma gözümün ya$ina, bakma yalvari$larima

[nerden bileyim dogru insan oldugunu?
    emin olayim, bir ömürlük seveyim*]

duy beni, reddetme hislerimi

[al beni, götür gittigin yere*]"

*: yalnizca ikinci versiyonda var ve kadin vokalist söylüyor
  • albüm sun müzik'ten cikmi$, prodüktörü celalettin güngör.
    müzik yönetmenligini de büyük usta burhan bayar yapmi$.

bakma adli parcanin sözü ve müzigi kerem ökten'e ait.
    ikinci versiyondaki düet de yagmur'la yapilmi$.
  • bakma şarkısındaki düeti yapan yağmur isimli şahıs gündem yaylı grubu üyesidir.
  • bir emir cümlesi gibi. ama değil. çoğunlukla yalvararak söyleniyor bu tek kelimelik cümle.

bakma.
    baktığında içimdeki tren vaktinden önce kalkıyor, yetişemiyor yolcular. sonra olaylar olaylar.

bana bakma.
    sen bana baktığında, elim ayağım birbirine karışıyor. bu kolun uzantısında bu ayak çok komik. sen yanımdayken aklımın üşümesi saçma.

bana öyle bakma.
    eğilmiş dudakların. üzgünsün. gülen bir yüz veya somurtan bir yüz çizmek ne kolay bilgisayarda. :) :( . işte bu birbirine dönük ve asla kapanmayacak iki parantezin arasındaki noktalar gibi kalakalıyorum sen bana öyle baktığında.

sen benim bu hallerime bakma.
    üzülme hem. nasıl olsa toplanırım. acımadı ki diyen çocuk olurum bir ton dayağın ardından. bir ton mu yalnızlığım. pek ağır geldi bana.

sen bana bakma, ben senin baktığın yerde olurum.
    böyle bir cümle yazıyordu bir kartpostalda. klişe demiştin, almamıştık.

bakma.
    bak.
    son bir kere daha.
  • müslüm gürses'in sensiz olmaz'dan sonra kendini aştığı bir başka parça...
  • "yorgandan sokan olmasın, urgandan sokan olsun. (urgandan gelene bakma yorgandan gelene bak.) " fethiye atasözü