şükela:  tümü | bugün
  • eylem esnasında her an görülmez. işitmek ile dinlemek arasındaki fark gibi.
    bir de, iyileşmesi için ilgilenmek*.
  • güzel güzel bakıldığı takdirde çoğu insanın görmek ile arasında bir fark göremediği şeymiş ki ben bugün bunu gördüm.
  • sinematik yontem ile faili mechul cinayetlerin tesbit edilebileceği konusunu düşünmek.
  • üçüncü bir gözle görmek....
  • (bkz: bakış)
  • sözlerle anlatılması zor olanı gözlerle anlatmanın en kolay yolu
  • sevgi soysal'ın acınacak hale kahkahalarla güldüren nefis türkçesiyle çeşitli dergilere, gazetelere yazdığı köşe yazılarından derlediği, 12 mart piyangosu zamanlarından bugüne ayna tutan kitabı.
  • sana bakmak
    bütün rastlantıları reddedip
    bir mucizeyi anlamaktır ..
    *
  • bir süredir bu eylemi düsünüyorum ben, bakmak.... her seye ne cok bakar oldugumuzu düsünüyorum, televizyon ekranina, bilgisayar ekranina, cep telefonu ekranina, okulda tahtalara- kürsülere, yolda reklam panolarina, isaretlere, yandan gecen kadina/erkege, kitap sayfalarina, gazete sayfalarina, yeni cikmis albüm kapagina, basinda zaman gecirdigimiz aynalara, kendimizi gördügümüzü sandigimiz aynalara... hep yansiyan bir seyler var, kah kendi görüntümüz kah baskalarinin görüntüleri... neredeyse yapmakta oldugum eylemlerin hepsi bakmak üzerine kurulu. düsünüyorum yine, baktigim onca sey kirletmiyor mu zihnimi? baktigim ekranlardan geriye ne kaldigini soruyorum kendime, üst üste yigilmis bir görüntü cöplügü degil mi? aslinda yük olarak tasidigim, beynimi durmaksizin yoran bir yigin fuzuli renk-isik cümbüsü degil mi? oysa baktiklarimdan verim almak biraz da durup düsünmeyi, nefes alip gördüklerimi yorumlamayi gerektirmez mi? bakmaya mecbur birakildiklarima degil de kendi sectiklerime bakmayi gerektirmez mi? baksam örnegin, gösterilmeyenlere de bakabilsem, gözlerimin nesnelligine güvenip kendim degerlendirsem... sonra dönüp kendime bakabilsem, hayatta durdugum yer neresiydi benim diye sorabilsem? "bak" terörüne uzaktan baksam... uzak da kalmadi dagil mi artik, uzak da kameralara yenildi.