• adanada bir mekan. tabelası yok. ışık yok. reklam yok. sadece bira var.
  • -indir ulan o bakracı!
    (bkz: gardırop fuat)
  • bakirdan yapilan, genellikle kulplu kucuk kazan veya kova modeli..
  • bogrács şeklinde macarca içerisinde de yer bulmuştur.
  • kimse de eklememiş. kamu spotu: budur görsel
  • helke de denilen kap. çocukken rahmetli ablam bununla bize tirşik getirirdi. aklımda hep içinde tirşikle kalmış. bir de köyde inek sağdığım vakitlerde bakraca sağardım. büyükçe bir bakraçla ahıra gider, önce ineğin başını okşar, önüne yalını koyar, sonra da bakraca süt sağardım. süt kokusundan iğrenirdim de üstelik.

ağır olur. evladiyelik bir eşyadır.
  • soğuk,köpüklü ayran içmek için birebir.
  • sivas'ın ayran sponsoru.
  • yeni çıkmaya başladığınız *kadınlar için turnusol işlevi gören mekandır.

bu işlevlerden birincisi, kadının sizden önce bu mekanı tek başına ziyaret edip etmediğidir. * bir kadın tek başına o mekana gidip geliyorsa, hele benim tanık olduğum gibi o mekanın müdavimiyse, bilin ki o kadın mekan, müzik, bira vs için değil, işletmecide şansını denemek için gidiyordur.

zira işletmeci arkadaş cool görünümlü, müzik konusunda kafası karışık, mekanda bira ve yer fıstığı dışında bir şey bulundurmama/ikram etmeme konusunda kararlı, sert erkek kılıklı bir abidir*.

işlevlerden ikincisi yine test amaçlıdır... *kadını bir kaç mekan gezdirir sonra buraya getirirsiniz. önceki mekanlardaki garson, işletmecilerle burası arasında fark var mı diye bakarsınız. benim gördüğüm gibi diğer taraflarda hayt huyt edip, şunu getir bunu götür, müziği aç/kıs diye gürleyen kadın buradaki siparişlerinde tişikkirlir sipirmin moduna giriyorsa kadını adama teslim edip, ikisine mutluluk dileyerek uzaklaşın.

işlevlerin sonuncusu ve en vahimi, turnusol ihtiyacı hissettiğiniz *kadının bir başka kadınla birlikte o mekanda yalnız bulunmasıdır ki bu konuda fazla yorum yapıp işletmeciyle mahkemede görüşmek istemem :))
  • köyümüzde bakraca "kova bakırı" dediğimiz de olurdu. ne garip bir tanımlama. kova bakırı dediklerimiz çoğunlukla kesik koni biçimlileriydi galiba.

(bkz: bakır), bakraç, helke, halki
hesabın var mı? giriş yap