şükela:  tümü | bugün soru sor
  • postpartum kanamalarda, rahimden kaynaklanan kanamaları tampon yaparak kontrol altına almak için kullanılır. 500ml'ye kadar şişebilen silikon bir balon, şişirilmesini sağlayan ve rahim içindeki olabilecek kanamayı dışarı akıtan 2 tane kanaldan oluşur.

    atoni, plasenta yapışma bozuklukları gibi durumlarda ilaç tedavisi ve rahim masajı ile kanama kontrol altına alınamıyorsa, sezaryen sırasında direkt sezaryen kesi yerinden, vaginal doğum sonrası ise açık olan rahim ağzından rahim içine yerleştirlerek 500ml'ye kadar serum ile şişirilir. şiştikçe rahmin şeklini alır ve içeriden rahmin tüm yüzeyine bası yaparak kanamayı durdurur. rahim içini drene eden kanal aracılığıyla kanama takibi yapılır. yaklaşık 24 saate kadar rahim içerisinde bırakılabilir. çıkarırken de 30dk bir 50cc boşaltılarak kontrollü bir şekilde çıkarılır.

    https://www.cookmedical.com/…roducts/wh_sosr_webds/
  • kesinlikle hayat kurtarıcı. her doğumhanede mutlaka bulunmalı. anne ölümlerinin en önemli sebebi doğum sonrası kanamalar ve bakri balon bu kanamaları kontrol altına almak için çok etkili. elbette her zaman kurtarıcı olamıyor, balona rağmen kanama devam edip cerrahi gerekebilyor ama etkili oldukları yeter.