şükela:  tümü | bugün
 • ilk olarak "streptokonuts acarkentus" türü bakterilerin yerleşiminde kullanılmıştır falan diyelim, en kötü ikinci entrymiz bu olsun.

  (bkz: bakteriyel rezidans)
 • --- spoiler ---
  müteahhitliğini ali ağaoğlu'nun b...
  --- spoiler ---

  tamam, fazla abartmayayım.
 • 1-) doğal rezistans, 2-) kazanılmış rezistans bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde önemli bir sorundur; tedavide başarısızlığa, mortalitede artmaya, tedavi maliyetinde yükselmeye (daha yeni ve pahalı ilaçların devreye sokulmasına) neden olur.

  doğal rezistans: bazı bakteriler bazı ilaçlara doğal olarak direnç gösterirler. öreğin, proteus ve pseudomonaslar; penisilin g, sulfonamidler, tetrasiklinler, streptomisin ve kloramfenikol gibi sık kullanılan antibiyotiklerden etkilenmezler.

  kazanılmış rezistans: bakteri başlangıçta kullanılmakta olan antibiyotiğe duyarlıdır. ancak belirli bir süre sonra direnç durumu ortaya çıkar. kazanılmış rezistans 2 şekilde oluşur; a) mutasyon [bir aşamalı (streptomisin tipi, kısa sürede görülür), çok aşamalı (penisilin tipi)], b) transfer. mutasyon,bakteride genetik materyalde değişim oluşmasıdır. ilaçla temas sonucu gelişebildiği gibi, spontan olarak da gelişir. transfer,r-faktörlerinin (rezistans faktörleri; ilaca dirençli bakteride kromozom dışında kalan ufak dna – parçacıkları, plazmid v.b.) duyarsız bakteriden duyarlı bakterilere nakledilmesidir (duyarlının duyarsız hale getirilmesi). 1-transdüksiyon; bakteriyofajların r-faktörlerini nakletmeleri ile gerçekleşir. 2-konjugasyon; sitoplazma köprücükleri ile r-faktörlerinin naklidir. 3-transformasyon; duyarsız bakterilerin lizisi ile ortama dağılan r-faktörlerinin duyarlı bakteriler tarafından alınmasıdır.

  ilaca duyarlı olan bakteriye r-faktörlerinin nakli sonucu duyarlı bakteride aşağıda belirtilen durumlar gözlenir; bakteride ilacı parçalayan enzimlerin sentezi artar (b-laktamaz, kloramfenikol – asetiltransferaz, v.b.), ilacın bakterde etki yerlerine bağlanması azalır, ilaca permeabilite azalır. çapraz rezistans; direnç kazanmış bakteri kimyasal yapıları veya etki mekanizmaları benzer olan ilaçların tümüne direnç gösterebilir. yapı benzerliği; tetrasiklin > oksitetrasiklin. etki mekanizması benzerliği; tetrasiklin > kloramfenikol. her ikisi de bakteride protein sentezini inhibe eder.