şükela:  tümü | bugün
 • basit yapili ve tek hucreli mikrop
 • monera'ya dahil tek hücreli prokaryotik(çekirdek membranına sahip olmayan) canlılar..arkeler ve öbakteriler olarak ikiye ayrılırlar..arkeler ekstrem koşullara dayanıklı bakterilerdir
 • tek hücreli mikroorganizmalardır. bunlar, mantarlardan küçük, fakat virüslerden büyüktürler. bazıları hastalık yapıcı, bazıları zararsızdır; bazı bakteriler ise, faydalıdırlar: misal olarak toprağın nitrojen yapıcı bakterileri.... bakteriler, şekillerine göre de sınıflandırılabilirler ki bu cok normaldir $ekilsiz olmaları dü$ünülemez öyle ki; coccus'lar yuvarlak, bacillus'lar çubuksu, vibrio'lar virgül şeklinde, spirillum'lar dalgalıdır.
 • monera alemini oluşturan prokaryot canlıların en yaygın ve en çok bilinen grubudur.. o kadar yaygındır ki bugün dünyamızda bakterinin bulunmadığı yer yoktur hava,kara,su,vs..heryerdeyani.. en çok organik atıkların bol bulunduğu yerlerde ve sularda yaşarlar... bununla beraber, -90 0°c buzullar içinde ve +80 0°c kaplıcalarda yaşayabilen bakteri türleri de vardır... hava ile ve su damlacıkları ile çok uzak mesafelere taşınabilirler.. deneysel olarak ilk defa 17. yüzyılda bakterileri gözleyebilen ve onların şekillerini açıklayan antoni van lövenhuk olmuştur..ayrıca bakteriler bütün hayatsal olayların gerçekleştiği en basit canlılardır... hepsi mikroskobik ve tek hücrelidirler...gzöel görmek imkansızdır.. büyüklükleri normal okaryotik hücrelerin mitokondrileri kadardır.
 • (bkz: bakteri.net)
 • insan vucudunda vucut hucrelerinden daha cok sayida bulunan canli.
 • lise ders kitabımızda bakteriler ile ilgili şu nefret dolu cümle yazılıydı:

  "belirli bir alanla sınırlandırılmış bakteriler zamanla çoğalırlar ve hücre dışı salgılarını ortamda biriktirmeye başlarlar. sayıları çok fazla olan bakteriler zamanla kendi pisliklerinde boğulurlar"

  (bkz: kendi pisliginde bogulmak)
 • çok acayip isimleri oluyor bunların... ben bazılarını sevmek, çılgınca mıncırmak istiyorum sadece isimleri yüzünden... bir morganella morganii veya klebsiella'dan şahane oyuncak bebek ismi olur mesela... proteus da kulağa gayet karizmatik geldiği için doberman ismi falan olabilir... yazıyorum buraya sözlük; bir gün kızım olursa adını morganella koyup onu kontes gibi yetiştireceğim!
 • daha kucuk alet edevatla (70s) ayni transkripsyon i$ini cok daha cabuk yapabildikleri ve ayriyetten bir de ayni anda tercume ettikleri icin, her ortamda yasayabildikleri, dolayisiyla dunyanin hakimi durumunda olduklari icin "acaba hakkaten daha az gelismis olduklari dogru mu?" dedirten,
  ama buna ragmen bir antibiyotiklik cani olan yaratiklar.