şükela:  tümü | bugün
  • buradan din uleması olan sözlük yazarlarına sormak istediğim soru.

biz süt kaynatınca bile 3547526527646 adet bakterinin hayatını bitiriyoruz.

sonuçta canlı bir varlık olduğuna göre bunların da ruhu olmalı. sonuçta allah (cc) bize can verdiği gibi onlara da can veriyor. değil mi?

varsa biz bunları öldürerek günaha giriyor muyuz?

yarın öbürgün mahşer yerinde patojen bakteriler yakama yapışır mı? sırat köprüsünden geçerken ayağımı kaydırırlar mı? sonuçta onları ben öldürdüm, bir intikam arayışına girerler mi?

bu konuda bir fetva istiyorum.

edit: ulan yavşaklar adam gibi soru soruyoruz, kuran-ı kerim bana karımı ne zaman dövmem gerektiğini bile tarif etmiyor mu? ben de karımı islam dininin gerektirdiği şekilde döven bir insanım. ama yoğurt yaparken de canlıları öldürdüğüm için üzülüyorum, ağlıyorum. bu konuda din alimlerine bir soru sordum, burada çok var çünkü, biri de çıkıp fetva versin. "hayır öldürmek haramdır" derse çiğ süt içeceğim.
  • sadece özgür iradeye sahip olan canlının ruhu vardır.

o yüzden insan bir ruhtan ibarettir. gerisi de et parçası.
  • yok.
  • peki ya sivrisinekler? zararlı oldukları için sıkıntı yok diyorsanız peki neden varlar?

kafamda deli sorular
  • bitki ve hayvanlarda ruh yok. sadece nefis var. nefis denilen şey yaşama içgüdüsüyle yaşar ve akıl etmez. sadece programlandığı şeyi yapar.
    yani yok.
  • ruh diye bir şey yoktur. var olduğuna inanılır. ruhun varlığına inanilması varlığının ispatı değildir.
  • hem bizi hasta edip hem cehennemde yanmayacaklarını mı düşünüyor bu gafil canlılar. içlerinde elbette mü'min olanları da vardır, efendi gibi yaşayanlar...ancak ruhu yok falan diye savunmayın bunları. antikorlarımı etkisiz hale getirmeyi biliyor pezevenkler. tamamen özgür iradeleriyle hareket ediyorlar. sinsi ve putperest bir topluluk bu.
  • yok. hayvanlarda da yok. insanın bile yok.
    binaenaleyh ruh diye bir şey yok.