şükela:  tümü | bugün
 • bakur, kürtçe'de kuzey.
  (bkz: başûr)
  (bkz: rojava)
  (bkz: rojhilat)
 • barzaniler tarafından türkiye'nin doğusunda etki yaratmak amacıyla kurulan kdp uzantılı (kdp/bakur) isimli örgüttür. pkk'nin bölgede uzun süredir etkinliğini sürdürmesi nedeniyle beklenen politik pozisyonu elde edememesine rağmen, varlığını devam ettirmiştir. son zamanlarda türkiye ile kurulan yakın ilişkiler, barzanilerin ekmeğine yağ sürdüğü açık. barzani ile dans etmek, gerçekten de kolay uyum sağlanabilecek bir mesele değil -ki kendisinin abd başkanı ile de görüşebilen birisi olması bu iddiamı güçlendirecek niteliktedir.
  bir meseleyi çözmeye çabalarken, aynı hastalıkların tedavisinde olduğu gibi başka bir mesele yaratıyorsak, tuttuğumuz yol, yol değil; stratejimiz de en iyi strateji değil belli ki!
 • (bkz: #50107397)
 • 12 nisan'daki gösterimine biletler tükenmiştir. film hakkındaki birtakım bilgiler aşağıdaki linklerde bulunabilir.

  film hakkında ertuğrul mavioğlu ile yapılan radikal röportajı

  film hakkında seray şahiner'in birgün'e yazdığı yazı

  filmin internet sitesi
 • terörist propagandası yapan film.
 • açıkça sansüre uğramış filmdir. gösteriminden 3 saat önce, film festivalinin ortasında şu duyurunun yapılmasının başka bir açıklaması yoktur. maalesef planlandığı gibi istanbul film festivali'nde (en azından bugünlük) gösterilemeyecek. bu yasaklara boyun eğen iksv'ye yazıklar olsun.
 • filme bakanlık sansürü gelmiş.
  ertuğrul mavioğluve çayan demirel'in belgesel filmi bakur’un sansüre uğramasına yönelik film ekibi bir açıklama yaptı.

  surela film yapım imzasıyla yapılan açıklamada bakur’un 34.istanbul film festivali kapsamında bugün gerçekleşmesi gereken ilk gösteriminin, kültür bakanlığı’nın çıkardığı engel nedeniyle gösterime bir gün kala iptal edildiği belirtilerek; “kültür bakanlığı, festivale gönderdiği tebligatla ‘kayıt ve tescil belgesi' almamış olan yerli filmlerin programdan çıkarılmasını istediğini bildirdi. kültür bakanlığı ile yaptıkları görüşmelerden bir sonuç çıkmayınca, tebligata göre gereğini yapmak zorunda olduklarını belirten festival yönetimi, bakur’un gösteriminin iptal edildiğini duyurdu” denildi.

  filmin gösteriminin önündeki engellerin kaldırılması için çeşitli tüm girişimlerin sonuçsuz kaldığı vurgulanan açıklamada şöyle denildi; “gelinen noktada; pek çok prosedürü tamamlayarak festival programına alınmış filmlerin doğrudan bakanlıktan gelen baskı sonucunda gösterimden kaldırılması açık bir sansürdür.

  kültür bakanlığı, filmlerin gösterimlerinde ‘kayıt ve tescil belgesi ile eser işletme belgesi’ almış olma şartını, ifade özgürlüğünü hiçe sayarak keyfi bir sansür mekanizması olarak zaman zaman karşımıza çıkarmaktadır. kültür bakanlığı’nın sinemacıların hak ve özgürlüklerini hiçe sayarak, tüm itiraz ve mücadelelerimize rağmen sürdürdüğü bu yasakçı uygulamalarını kabul etmiyoruz”

  kültür bakanlığı’nın festivallerde yeniden eser işletme dayatmasına girişmesinin bakur belgeseli gösterimi açısından bir engelmiş gibi sunulmakla birlikte, asıl olarak tüm sinema izleyicilerini ve film emekçilerini yakından ilgilendirdiği dile getirilen açıklamada; “bunları göz önünde bulundurarak 'bakur’un bugünkü gösteriminin iptal edilmiş olması nedeniyle duyduğumuz üzüntüyü kamuoyuyla paylaşıyoruz. 'bakur’un en geniş izleyici topluluğuyla buluşması için elimizden geleni esirgemeyeceğimizi kamuoyuna duyuruyor ve herkesi sansüre karşı dayanışmaya çağırıyoruz” denildi.

  [http://www.evrensel.net/…r-filmine-bakanlik-sansuru http://www.evrensel.net/…r-filmine-bakanlik-sansuru]
 • yeni türkiye'nin resmi sansür mekanizmasının ilk kurbanı film, hem de festival gösterim günüde. tayyiban rejim sinemada üretmek yerine olanı öğüterek tüketmeyi tercih ediyor.
  üretmeye devam
  #direnbelgesel
 • pkk propagandası yapan film olarak enteresan şekilde akp hükümetince sansüre uğramıştır.bozuk saat bile günde 2 kez doğruyu gösterirmiş. filmin yayınlanacağını duyunca 2-3 yere tepki maili atmıştım.işe yaradığını görmek hoş.
 • tezsiz yüksek lisans, etsiz çiğ köfte, tescilsiz film sevilir de sansürlü festival evlat olsa sevilmez!