• literatürde "the meanest creature" olarak anılan manyağın oğlu. bu mahlukat günde 80 km yürüyerek, önüne çıkan herşeyi yer. belli bir yuvası yoktur, bulduğu kovukta uyur. sadece çiftleşmek için karşı cinsle bir araya gelir, ve işlem gerçekleştikten sonra yine yalnız takılmaya devam eder.

  balı çok sevdiği ve derisinin kalınlığı arıları siklememesine yol açtığı için adına "bal porsuğu" denmiştir fekat bal ne ki, arı ne ki, iblis kobra bile yer. yediği sırada kendisini zehirleyen kobrayı, zehir etkisini gösterene kadar dişler, sonra bir süre kendinden geçer, ayılınca dürümüne kaldığı yerden devam eder.

  ayrıntılı bilgi ve piç kurusunun neye benzediğini görmek için bakınız:

  http://www.honeybadger.com/
 • (bkz: #1973627)
 • görüldüğü yerde koşarak uzaklaşılası hayvan. bu nasıl dayanıklılık, bu nasıl yok etme yeteneği. zaten kafasının üzerinden başlayarak kuyruğuna kadar devam eden beyaz bölge vahşi görünüşünü daha da pekiştiriyor.
 • afrikaans dilindeki ismi ratel olan porsuk türü.
 • afrikada bir iğnesiyle kaplanı deviren arılar vardır. bunların kovanlarına hiçbir canlı yaklaşmaya cesaret edemez. ancak bal porsuğu balı sever...

  yıllar sonra bir edit: "afrika'da kaplan yoktur. kaplanın anavatanı asya'dır. " bunu ısrarla yazan tüm yazar arkadaşlarımın emeğine sağlık.

  yıllar sonra ikinci edit: john hartigan'dan ; bal porsuğu balı sevmez. aslında ayılar da balı sevmez. onların meselesi, kovanların içindeki larvalardır. bedava proteindir onlar için, uzun süre idare eder.
 • binlerce arının içinde bulundugu kovana bal sevdası ugruna kafasını sokabilecek kadar piskopat bişeydir bu..
  ayrıca en sevdigi hayvanın bal porsugu oldugu insanlar tanıyorum ben..
 • zehirlere karşı olan bağışıklığı açıklanamamıştır. "bir allahtan korkar" denilebilecek sanırım tek canlıdır, densizdir, cengaver ruhludur, çöllerin kabadayısıdır vesselam.
 • engerek tarafından sokulduktan sonra bir kaç saat baygın kalmış sonra engereği yemeye devam etmiş eşsiz yaratık..leopara kafa tutup, galip geldiği -püskürttü resmen leopar kaçtı "delimidir nedir" edasıyla- bir bölüm belgeselini izlemiş biri olarak, bir maskot seçmem icap ederse hiç zorlanmayacağım hayvandır.

  eşek arısı kovanı, leopar burnu, yılan kafası demeden yiyecek olarak gördüğü herşeye saldırıp birde yiyebilen büyük obur, eşsiz inatçılık ve libido simgesi..

  yıllar sonra düzenlemesi: https://ibb.co/hth2ij sağ omzumda yerini alan.
 • kendisi guinness rekorlar kitabı'na (2004) göre "dünyanın en korkusuz hayvanı" imiş.
  arı sokmalarına karşı olan dayanıklılığı da tabii bir yere kadarmış bu hayvanın.
  yine de "namını" yeni duyduğum bu canavar iki dakikada kimyamı bozdu benim! şuraya baksanıza "hayvan herif" sanki kıskaçlarla, iğnelerle, zehirle dolu bir akrebi mideye indirmiyor da maç seyrederken fındık fıstık atıştırıyor:

  http://www.honeybadger.com/…ges/smalls/scorpion.jpg

  gözü de ilerlerde, allah bilir, bir sonraki mesaisine bakıyordur o sırada da! (link uyarıları için oinone, kafasiguzel ve alainderon'a teşekkürler)
 • hayatımda gördüğüm en psikopat hayvan, belgeselde 30 dakikalık yolculuğu boyunca alçalan kuşlardan tilkilere, akrepten kobraya ne bulursa saldırıp yedi. mahallenin delisi diye tabir edilecek bu hayvanın yorgun hali, kör bir gözü ve eksik pencelerine rağmen bir leoparla 50 dakikadan fazla boğuştuğunu biliyor muydunuz?

  http://natgeotv.com/tr/bal-porsugu/
hesabın var mı? giriş yap