şükela:  tümü | bugün
 • iskandinav mitolojisinde; kvasir adlı yaratığı öldürüp kanını bal ile karıştırarak içen kişiyi şaire dönüştüren bal şarabı yapan fjalar ve galar adlı iki cücedir. bu cüceler yaptıkları şarabı üç kazanda saklamaktadırlar. fakat suttungr adlı bir dev kazanları cücelerden çalar. bunu duyan ve şaraplara sahip olmak isteyen odin de devin kızını ayartır ve şaraptan bir yudum almak için izin alır. ani bir hamle ile üç yudumda tüm kazanları tamamen boşaltır ve kartala dönüşerek oradan hemen uzaklaşır. durumu farkeden suttungr hemen odinin peşine düşer. aesir saraylarının üzerinde süzülen odini görür ve tehlikede olduğunu anlayınca da sarayda ne kadar kova ve/ya kavanoz varsa hepsini avluya toplarlar. odin de gelir ve midesinde tüm bal şarabını bu kaplara kusar. bu sayede bal şarabı şair olmaya can atanlara verilinceye dek sarayda tutulur. daha sonra bu sebeple halk söylemlerinde şiir sanatı için odin'in ganimeti veya odin'in içkisi tabrleri kullanılmıştır.
 • fantastik kurgu edebiyatında, hanlarda bolca tüketilen sıvı...
 • meğerse binlerce yıllık geçmişi olan şarapmış. yeni evlilere balayında içirilmesi adeti bile söz konusuymuş. şekerlenmiş baldan üretiliyor imiş.
  son günlerde, çok yakında piyasaya çıkacağı haberi gazetelerde yer alan şarapmış. (bkz: balmey)
 • buyrun tarifi:

  "bal şarabını aynen beyaz şarap yapar gibi yapabilirsiniz. işlemleri sırasıyla yazacak olursak.

  bal alınır ve yoğunluğu 1080-1090 civarında olacak şekilde kaynar su ile karıştırılır. karışım içine sinek-toz girmeyecek şekilde fermantör vazifesi görecek damacanaya konur. kaynar su aynı zamanda dezenfektan vazifesi de görür. bu arada karışımdan bir su bardağı alınıp içine birkaç damla limon sıkılır ve bir çorba kaşığı da şeker ilave edilerek temiz bir tabağa konur. sıcaklık 30 derece civarına (tabağın dibi el yakmayacak) civarı geldiğinde maya konur ve bir saat kadar üzeri kapatılarak beklenir. maya kabarmaya başladıktan sonra fermantördeki ballı su karışımına karıştırılır. bal şarabına isteğe göre birkaç tane karanfil ya da kabuk tarçın katılır. (sadece ikisinden biri) fermantörün ağzı ilk iki gün bir tülbentle kapatılır. sonraki günler hava kilidi takılır. ancak arada karıştırılır. bir hafta kadar sonra eğer içine bir şey katmışsanız bunlar süzüzlerek bir başka damacanaya aktarılıp hava kilidi yeniden takılır. hava kilidinden hiç kabarcık çıkmadığında ki bu da yaklaşık 10 gün sonradır, bal şarabınız olmuştur ama bulanık ve "yorgundur". aktarma yapılarak dipteki tortudan ayrılır. bu arada 50 mg/l (20 litre şaraba bir silme çay kaşığı) potasyum metabisülfit konur (bundan sonraki her aktarmada bu kükürtleme işi aynı oranda yapılır) bir ay kadar sonra ikinci bir aktarma yapılarak berraklaşan şarap yeni bir damacanaya konur. ikinci bir aydan sonra şarap içmeye hazırdır. şişeleme yapılır. 7-10 derece sıcaklıkta içilmesini tavsiye ederim.

  tarif için evde şarap gurubu üyesi nejat utkucu'ya teşekkür ederim."

  kaynak: http://www.dekomostra.com/
 • (bkz: mead)
 • almancasi mettir (der met) ve german/ viking tüm nordic atalara hürmeten boynuz icinde servis edileni makbuldur.

  cesitleri
  icilisi
 • ilk evde üretim denemesini yaptığım şarap çeşidi. şu sitedeki tarifi uyguladım.

  şimdilik sonuç şu şekilde.
 • varlığını spartacus gods of the arena sayesinde öğrendiğim şarap türü.

  --- spoiler ---
  içine zehir katılması suretiyle bir kayınpeder bir de güzel hatun mefta olmuştur.
  --- spoiler ---

  tadı merak edilesi.
 • hititler in bal sarabi yaptiklarina dair bulgular vardir. bu bilgiyle beraber insanoglunhn uretrigi ilk fermantasyon urunu bira zannedilirken bunun bal sarabi olma ihtimali son derece artmistir.
 • yüksek alkollü bir slav içkisidir. (bkz: medovukha)

  2013 yazında kiev'de etnografya açık hava müzesi'nden 2 şişe el yapımı bal şarabı almıştım litresi 25 liraydı. birini içip diğerini türkiye'ye getirmeye karar vermiştim. valiz zaten ağzına kadar bilimum vodka - likör ve türevleri dolu olduğu için bilgiayar çantama koymuş bulundum bal şarabını, olmadı içer geçeriz diye düşünmüştüm. o anda yemek çubuklarıma da el konulmasının afallamasıyla kaldı o şarap, gümrükten geçerken görevlilerin bal şarabı ele geçirdiklerini fark ettiklerinde ağızları kulaklarına varmıştı, evet öyle de kıymetli güzel bir şaraptır.