şükela:  tümü | bugün
  • lüleburgaz'ın meşhur balaban tatlıcısı tarafından üretilen bozadır.
    trakya'nın neredeyse tamamında ve istanbul'un bazı semtlerinde bulunabilir.
    şahsi kanaatimce dünyanın en güzel bozasıdır.
  • vefa bozasına göre daha az ekşi ve sanki biraz daha kıvamlı süper bir bozadır.
  • vefa bozasına tercih ettiğim bozadır. kıvamı boza için çok daha uygun olmakla beraber tadı tüketmeyi daha çok kolaylaştırır.

bu iddiamı seri üretim bozaları baz alarak yapıyorum. şahsen 1lt şişelerde satılan balaban bozayı vefa bozasından daha çok beğenmekteyim. fakat vefa'ya gidip orada içerseniz o zaman farklı bir lezzet tadacağınız aşikar. sırf adı çok duyulmuş olduğu için 1lt bozaya gereğinden daha fazla vermektense bunu denemenizi öneririm.

ha bozanın kralı eskişehir'deki karakedi bozacısında içilir o ayrı.
  • memleketimde üretiliyo diye değil geçekten ambalajla satılan bozaların içinde en iyisi, üzerine leblebi serpip kaşıklarsanız haklı olduğumu göreceksiniz
  • bir boza sever olarak alıp denediğim gün müptelası olduğum boza.

tamam mekanında içilen vefa bozası ambiyans itibari ile ayrı bir lezzet hissiyatı verebilir lakin bu boza da çok farklı bir tat bırakıyor ağızda, aşırı lezzetli ve bardak bitince tekrar doldurma hissiyatı yaratıyor bende.

bu kadar az bilinmesi çok üzücü, gidin hemen bir şişe alın için olmadı bana gelin hazırlarım.

hazırlama yöntemim de şu şekilde:

önce bardağın dibine biraz sarı leblebi biraz tarçın koyuyorum üzerine biraz boza döküyorum. sonra az tarçın ekleyip yine boza koyuyorum. bardağın geri kalan boş kısmında da yine leblebi ve tarçın katmanı hazırlıyorum ardından da bunları örtecek kadar boza ile kaplıyorum. en son bardağın üstünü süslemek için yine leblebi ve tarçınla bitiriyorum. mutlaka kaşık da alın yanınıza zira bardağı içice sıyırmak isteyeceksiniz.
  • bugun ilk defa denedigim ve tarcinla birlikte asurenin icecek hali gibi geldiginden bir asure sever olarak bu zamana kadar tuketmedigime uzuldugum leziz icecek
    p.s: icecek demis olsam da kivami yogun kasiklayin
  • lezzet sıralamasında vefa>balaban>ömür derim.

yani lezzet bakımından , vefaya daha yakın, ömüre ise hayli uzaktadır.
  • vefa'yı her anlamda kucakta gezdirecek bozadır.
  • bağlarbaşındaki bir profiterolcü sayesinde tanıştığım mükemmel boza.

öyle güzel bir boza ki vefa bozası boza değil. deneyen bilir. adamlar içine ne katıyor, neyle nasıl yapıyor bilmiyorum ama balaban boza yememiş adam boza yedim demesin.

ben vefa bozalarının sahibi olsam anında üretimi durdururum. balaban rules!