şükela:  tümü | bugün
  • balanced scorecard, 1990’lı yıllarda finanssal strateji ve metriklerin yetersiz kalması sonucu, finanssal amaçlarını diğer boyutlara da indirgeyerek, daha dengeli bir şekilde ele alıp yürütmelerini sağlayan bir stratejik yönetim aracı olarak, dr. robert s. kaplan ve dr. david p. norton tarafından sunulmuştur. bu iki harward profesörü tarafından geliştirilen yönetim tekniğini kullanan şirket sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

balanced scorecard uygulamasında, şirket bazında ortalama, 12-25 arası temel metrik belirlemektedir. ancak bu metriklerin orta ve büyük ölçekli şirketlerde, bölüm, birim ve kişiler bazında yaygınlaştırılması sonucu, elle izleme ve raporlama da güçlükler ortaya çıkmaktadır. uygulamada, hızlı geribildirimin önemi göz ardı edilmemelidir. kullanılacak bir sistem çözümünün simülasyon yapmaya fırsat vermesi de stratejik kararların gözden geçirilmesi, düzeltilmesi, gerekirse yenilenmesi için gerekli kolaylığı sağlayacaktır. çalışmanın bir metrik çalışmasından ziyade, bir değişim programı olarak ele alınması ve üst yönetimin katkısının en üst düzeyde olması önem taşımaktadır.

dünya çapında tanınan bazı balanced scorecard uygulayıcısı şirketler; ericsson, mobil, cigna, allied chemicals, xerox, british telecom, volvo car corporation, abb switzerland, halifax, texaco ve ups olarak sayılabilir.
  • bu kavramın tam turkçesi dengeli sonuç kartı veya kurum karnesi şeklinde çevrilebilir. anlamı ve amacı ise; yöneticilere uzun dönemli stratejik hedeflerin kısa dönemli eylemler ve aksiyonlara dönüştürülmesinde aşamalı bir yaklaşım ile yol gösteren ve sonuç olarak stratejik kararlar ile uygulamaları bütünleştiren yeni bir yönetim sistemidir.
  • işletmeler için finansal boyut, ogrenme, müşteri ve iç verimlilik kriterlerine dayanan stratejiler geliştirmeyi hedefleyen yontemlere verilen addır. uzun donemde basarının yakalanması için tum bu boyutların dengeli bir şekilde kontrol edilmesini baz alır. dunyada general elektrik turkiyede ise eczacibasi ilk uygulayan organizasyonlardır.
    sosyal bilimler her ne kadar ölü bir disiplinler toplulugu gibi gorunse de bu yontem sayısal degerleri kullanarak işletme ve iktisat teorilerine canlılık kazandırması bakımından onemlidir.
  • bu iki hafta icinde ornekler sunmam istendigi icin, su siralar basbelam olan sistem...
  • bir sirketin onceden saptanan kpi (key performance indicator) larinin aktuel durumu ile belirlenen hedeflerin kiyaslanmasi sonucunda yesil, sari ve kirmizi alanlarin tanimlanarak gerekli aksiyonlarin alinmasini esas alan uygulama.
  • kurumsal karne. 4 boyutu vardır.
    müşteri boyutu. çalışanlar boyutu. iç süreçler boyutu. finansal boyut.

(bkz: otur on)
  • işletmelerde performans ölçümünü sağlamak amaçıyla 90 lı yılların başlarında amerika da uygulamaya konulmuş bir yaklaşımdır.

birden fazla performans bileşeninin ölçülmesi ve her bir performans ölçüm sonucuna belirli bir ağırlık verilerek özet bir şekilde raporlanmasına dayanan performans karnesi, performans yönetimine bütüncül bir yaklaşım getirmiştir. performans karnesi, kurumun misyonunu ve stratejilerini kapsamlı bir performans ölçütleri setine dönüştürerek stratejik performans ölçümü ve yönetimi için bir çerçeve oluşturan, ölçme esasına dayalı bir stratejik performans yönetim sistemidir. (kaplan ve norton, 1996a)

performans karnesi, bir işletmenin stratejilerinin ve vizyonunun eyleme dönüşmesini sağlamaktadır. performans karnesi sayesinde, kurumsal stratejiler birimler tarafından benimsenmekte ve kurum içi bütünlük sağlanmaktadır. performans karnesi, tepe yönetimi tarafından hazırlanan stratejileri belirgin, anlaşılır ve odaklanmış stratejik hedefler haline dönüştürmektedir.

(bkz: performans karnesi)
  • ülkemize ilk olarak arçelik tarafından 1997 yılında getirilen uygulamadır. 2002 ve 2004 yıllları arasında birçok türk şirketi bu uygulamaya geçmiştir. bunun sebebini de küresel ve domestik boyutta hızla artan rekabete bağlayabiliriz. bir yazılım ile desteklediğiniz bsc uygulaması size bütün planınıza ve şirketinizin işleyişine tek bir fotoğrafta bakma imkanı sunar ki bu da en büyük faydalarındandır.

şahsi gözlemlerin sonucu şunu söyleyebilirim ki bu uygulama türkiye de bu adıyla değil de kurumsal karne ya da performans karnesi adlarıyla bilinmektedir. bir kalite yöneticisine "balanced scorecard uyguluyor musunuz?" diye sorduğunuzda hayır cevabı almanız olasıdır, "peki ya kurumsal karne" dediğinizde ise "ha o mu evet var bizde" cevabı gelir.

(bkz: ben bugün bunu gördüm)
  • calismakta oldugum sirkette yeni uygulanmaya baslanan sistem. edindigim ilk izlenim anlamli ve anlamsiz parametreleri bunyesinde barindirdigi. finansal acidan her sekilde calisana kapak; musteri acisindan zor hedefler var, tutturmak zor; ic isleyiste ve calisan boyutunda makul bir kisiyseniz sansiniz var.. haydi hayirlisi diyorum.