şükela:  tümü | bugün soru sor
 • balat'ta, artık kullanılmayan yuvakimyon rum kız lisesi binasının bir oyun müzesine dönüştürüldüğü projede 11 ayrı oyun eski, bakımsız dersliklerde oynanıyor. tıpkı rumlardan, ermenilerden kalmış birçok binayı kaderine terk edişimiz gibi mekânın hâli.

  her oyun, aynı anda başlıyor ve 15 dakika sürüyor. dörder kez oynanıyor. siz isterseniz odalar arasında gezinerek 15 dakikayı tamamlamayabilirsiniz de.

  metinler oluşturulurken ekip balat sokaklarının hikâyelerini dinlemiş. galiba en etkileyici tarafı da bu. bir rum lisesinden çıkıp başka bir rum okulunun (fener rum erkek lisesi) önünden geçip giderken de, yanınızdan yürüyen bir suriyeli aile çocuklarına parasızlıktan söz ederken de o iki katlı binadaki oyunu izlemeyi sürdürüyosunuz aslında. 6-7 eylül olaylarında başkasına teslim edilen bir bayraktan dışarıya tümden kapalı köşk kapılarının ardında yaşananlara, kokusu değişen suriyeli çocuklardan sevmediği adamlar için her gece yeni bir oyun oynayan çok mutsuz kadınlara bir sürü hikâye içinizi kemiriyor. çok iyi bir fikir, çok iyi uygulanmış. eminim bir öğle sonrası da izlemek keyiflidir ama boş bir binada mumlarla aydınlatılırken o derslikler, etkileyiciydi çok. bu sezon için son gece gösterimini (21 haziran) kaçırmamanızı öneririm.

  (bkz: galataperform)
 • terk edilmiş muhteşem yuva kimyon rum kız lisesi'nin büyüklü küçüklü odalarında toplam dört ya da beş tur olacak şekilde bir sürü kısa oyun aynı anda oynanmaya başlıyor ve sesler, hikayeler birbirine karışmaya başlıyor, iyi fikir, iyi proje, galataperform'a tebrikler.
  oyunlar arasında ben en çok small'u sevdim, açıkcası diğer oyunların tamamını izleyemedim, pek çoğu balat'ın romantizmine kendini kaptırıp koyvermiş gibi görünüyordu, small'daki kız ise hakikaten orada bir ara sokakta yaşıyor gibi sahiciydi, ne zamandır bu kadar gerçek bir karakter görmemiştim ne tiyatroda ne de sinemada, kısa oyun olmasına rağmen çok etkileyiciydi, hem çok güldük, hem de üzüldük kızın hikayesine... acaba dedim izledikten sonra, oyunun adı "small" yerine "sen, ben, sibel can" mı olsaydı, sanki daha ilgi çekici olurdu böyle... emeği geçenlerin ellerine sağlık yazan: ülkü oktay oynayan: ipek türktan kaynak yönetmen: şaziye konaç
 • mekanın büyüsünü tam olarak yakalamak için özellikle akşam oyunlarına gitmenizi tavsiye ediyorum. yok bilet bulamadınız, rast gelmedi, o zaman gündüz gidin. ama mutlaka gidin bu oyuna. galataperform ellerinize sağlık.