1. bal ayi = mal ayi
    yani mala vurma ayi olarak ben oz turkce bi atraksiyonda bulinimm
  2. fransizcada da honeymoon ile esanlamli
    mois de miel kullanilir.
    mois: ay
    miel: bal

ilk duydugumuzda vaaa evlenir evlenmez balla recelle fantezi olayina girilecek diye dusundugumuz tatil.
  3. eskilerin tanrilarin ozsuyu dedikleri bir tur afrodizyak sayilan baldan geliyor balayi kelimesinin kokeni. eskiden yeni evliler dugunden sonra bir ay boyunca guclenmek icin bal sarabi icermis. balayi kalmis ama bal icmek kalmamis belleklerde.
  4. yeni evli çiftlerin hiç sektirmeden üstüste hergece seviştikleri zaman dilimi. ortalama 1 ay olması yüzünden böyle bir isim almıştır. lakin çiftten çifte farkeder.
  5. düğün ertesi mutluluğu.. gördüğüm üzre en çok 1 hafta sürüyor.. ekonomik kriz nelere sebep..
    bal tadında geçirilicek bir ayın o evliliği 40 yıl götürüceğine inanıyorum..
    gerçi dişi milleti doyumsuzdur ama olsun.. erkek görevini iyi yaparsa oyalayabilir..
    kahrolsun zalim ve zevk düşkünü dişiler..
    (bkz: slogan)
    **
    (bkz: ironi)*
  6. bir sevgi filmi* olarak ayı hayvanını çağrıştıran nikahlı ay*.
  7. türkçede enteresan bir hal almış bir kelimedir.

bu kelimeyi duyup da "bal ayı, yani böyle şeker gibi lokum gibi bir ay geçiriyosun işte abi, sonra cicim ayları bitince şöyle oluyo böyle oluyo" şeklinde yorumlamayan bir kişinin olduğuna ihtimal vermiyorum. ama ingilizlerin bu periyoda ne dediğini öğrendiğimiz gün görüyoruz ki bu kelime tam bir "chicken translate" vakasıymış. neden?

honeymoon = balayı
    tamam honey bal demek, moon da ay demek, ama dünyanın uydusu olan ay demek be kardeşim. şimdi bir astronomik olayı evlilik müessesesine atfetmek bizim örfümüze ananemize sığar mı? bizim toplumumuz bunu kaldırır mı?

bu durumda yeni bir balayı teorisine ihtiyaç duyuyoruz. ben hemen yedekte beklettiğim bir tanesini gündeme getirmek istiyorum ki o da "bal" ve "ayı" arasındaki ilişkidir. "bu dönemde bal ile ayı arasındaki ilişki yeni evli karı ile koca arasında da bulunduğundan büyüklerimiz bu aya bal ayı demiştir" diyoruz ve türkçeyi içinde bulunduğu bir kaostan daha kurtarmanın gururunu yaşıyoruz.

balayı hakkında bilgi verin