şükela:  tümü | bugün
  • bir ekşi sözlük yazarı.
  • (bkz: troll-ü ak)
  • aktrol
  • yeni gelen bir ak troll. ancak bazı yeni gelen arkadaşları gibi kendisi de yoğun biçimde çalışmaktadır. bunlara merkezden uyarı da gelmiş olabilir, "ayda 1300 veriyoruz ama o da bir para, kazanmaya bakın," diye.

bir memurun, bir de... ak troll'ün bahşişi işin başında verilir ne de olsa!
  • sıradan bir vatandaştır kendisi ve her sıradan vatandaş gibi sözlük ortamında fikirlerini özgürce dile getirme hakkına sahiptir.

herkesçe de bilindiği üzere sözlükte "aktroll" etiketi yemeniz için ak parti lehinde bir kaç söz söylemeniz yeterli. damarlarında troll kanı dolaşan, başkalarına yaşam hakkı tanımayan sözlük demokratları tarafından uygulanan bu politika ile amaç sözlük ortamında ak parti lehine tek bir cümle dahi kurulmasının önüne geçmek. kullananı etiketleyerek, engelleyerek vb. baskı kurarak "demokratik" bir siyasi ortam yaratmak. haa, bu baskı sikimde mi? sığırlar tarafından beğenilmek amacıyla mı yazıyorum? elbette ki hayır. yukarıda etraflıca anlattığım güruhu "sığır" olarak tanımladığımı da belirtmiş olayım.

ayrıca (bkz: akp seçmeni), (bkz: anadolu çomarı) vb. başlıkları ile sürekli olarak ak partiye oy vermiş seçmen kitlesine hakareti ibadet sayan sığırların yola gelmeyeceğini anlayınca da özellikle kendileri ile ilgili konularda yazarken kendi seviyelerinde yazıyorum. bakanlar görecektir, önceki entrylerimde argo dahi kullanmaz idim, ama hak edene hak ettiği dilde cevap vermeyince sağlıklı iletişim kurulamadığını gördüm.

son olarak; bu başlık altına gelip de "ak troll" yazmış ve yazacak olanlara mülaanede bulunmak istiyorum. ben aktroll isem allah bana evlat acısı göstersin, yok eğer değilsem ve bana aktroll diyorsanız allah size evlat acısı göstersin. hadi "amin" deyin de yüreğinizi görelim, hadi.

normalde böyle yazmak da adetim değildir ancak şeref ve haysiyetten yoksun bir kısım klavye delikanlıları var ki sussan gönül razı gelmiyor faydası olmasa da söylemeden olmaz.
  • askeri konulardaki bilgi birikiminin yetersiz olduğunu düşündüğüm yazardır. var böyle tipler etrafımda, olayları sığ bir şekilde yorumlayıp tek taraftan bakarlar ki reis denilen adamın da huyudur aslında bu. bu arkadaş da cumhuriyet dönemine takılmış ama öyle bi takılmış ki olayları dönemine göre analiz etme yeteneğini kaybetmiş.

evet, şu anda olduğu gibi cumhuriyet döneminde de asarız keseriz alırız kafasında insanlar vardı ama şu anda da olduğu gibi hayalperest duygularla hareket ediyorlardı. pragmatizm, realizm vs. bunlar hep deneyimle ve araştırmayla kazanılan şeylerdir. atatürk'ün okuduğu kitaplar tecrübe ettiği muharebeler belli. subayın görevi de zaten budur, deneyim kazanmak, öğrenmek, başkalarının yaptığı hataları tekrar yapmamak ve gerçekçi hareket etmek (olacakları önceden görmek derler buna). ha bu garanti değil, en eğitimli olanlar bile gerçekçi hareket etmede sıkıntı yaşayabiliyorlar (bkz: enver paşa) ve sonuç hüsran olabiliyor. ama atatürk bu konuda oldukça başarılı idi ki zaten kurtuluş savaşının kazanılmasını öngörülerine borçluyuz.

ha şimdi durum nasıl? ne yazık ki iyi değil. yetersiz olduğu konularda ahkam kesenler, karar mercii olanlar nedeniyle ülkemiz ne yazık ki düzlüğe çıkamıyor. ülke kitap okumadığını (yani geçmişte yapılan hataları ve deneyimleri yok saydığını) söyleyen biri tarafından yönetiliyor, üst yönetim kademesi de bu kişinin kafasıyla hareket ediyor. özelde de durum benzer, şu an çalıştığım sektörde bile (yazılım) teknik detayları bilmeyen insanlar mühendislere, uzmanlara ahkam kesiyorlar ki tek özellikleri birinin bişeyi olmaları vs.

kısacası, bilmediği konularda ahkam kesmek ne yazık ki bu ülke insanının çoğunluğunun alışkanlığı olmuş durumda, bu arkadaşımız da bu modaya uymuş. entrylerin bilgi değeri de bu gerçekle birlikte sıfıra doğru yakınlaşıyor ama inşallah bu yazdığıma laf yetiştirmek yerine bu durumun farkına varır da düzeltir kendini. ha tabi isteyen istediğini yazmakta da özgürdür, sonuçta ekşi'de yazılanların illa doğru olması gibi bir şart yok.

edit: uyardılar şu entry ile bana laf atmış.

askeri lise ve kara harp okulu mezunu malulen emekli olmuş subayım. bu işin eğitimini lisans seviyesinde 6 sene gördüm, üzerine bu mesleği senelerce yaptım. evet tezlerim var ancak tezlerimi köy kahvesinde hebele hübele muhabbeti yapabilecek seviyedeki bilgisizlerle değil bu mesleği yapan bu işi bilenlerle tartışırım çünkü cahile laf anlatmak imkansızdır, bunun kanıtını çoğu kez gördüm. kendisine önerim de buydu zaten, eğitimini almadığı konularda bik bik konuşarak sözlüğün anasını sikmemesi idi ama gördüğüm kadarıyla buna devam edecek. ha siz yine de bunu bilin, varsa sağınızda solunuzda subay, yazdıklarımı teyit edebilirsiniz. ben kendisinin yazdıklarını yok sayıyorum, size de tavsiye ederim.

ek: cahille muhabbet olmaz dedim onunla ilgili örnek bir anımı da anlatayım. bayan bir arkadaşım var kendisi bilgisayar mühendisliğini bitirdi, daha önceden de imam hatip lisesi okumuş. mesela bu arkadaş geçen buluştuğumuzda muhabbet ederken atatürk'ün askeri kararlarını eleştirmeye çalıştı (nedeni de sevmemesiymiş). ortaya koyduğu eleştirilerin geçerli olmadığını teknik konulara girmeden tane tane anlatmaya çalıştım ama dinlemedi, teknik konuya girince de "kafamı karıştırmaya çalışıyorsun" diye şikayet etti. baya bi tartıştık, en son, "harp okulunda sizin beyninizi yıkamışlardır" dedi. ya arkadaş, en azından bizi eğitimini gördüğümüz konuda konuşacak şekilde eğitmişler, sizi ise bilip bilmediğiniz her konuda ahkam kesecek şekilde eğitmişler. yeminlen öyle bir ego var ki bilgisi yetersiz insanlarda, dunning-kruger etkisini net şekilde görüyorsunuz.
  • ak-troll. yaw hee deyip gecin. ciddiye bile almayin.
  • sıradan olmayan vatandaştır kendisi. fesahat yaparak ayar vermekte ustadır. troll falan da değildir.