şükela:  tümü | bugün
 • buscema tarafindan hep aglak suratli cizilmi$ biriydi o yuzden acirdim kendisine her donem.. tam adi balder the brave olabilir..
 • yeryüzünde kendisi için ağlamayan tek kişi olan dev thokk, aslında dev suretine bürünmüş olan loki'nin ta kendisidir.

  derler ki balder, ragnarök vuku buduktan bir zaman sonra yeni dünyanın tanrısı olarak realmlere höd ile birlikte gönderilecek. içinde fesatlık ve altın hırsı olmayan bir yeni dünya inşa edecek ve orada odin ve thor'un oğullarıyla birlikte yeni dünyayı yaratıp hükmedecek.
 • (bkz: baldr)
 • odin ve frigg'in oğlu olan balder bir gün bir rüya görür, rüyada yakında öleceği gösterilmiştir. dehşete düşen balder bu rüyayı tanrılara anlatır ve tanrılar onu korumak için seferber olurlar. frigg balder'i koruma görevini üstlenir ve dünyayı bir ucundan diğerine dolaşarak bitki, hayvan, ateş, toprak ne varsa görüşür ve yemin ettirir ona zarar vermeyeceklerine dair.

  bunun üzerine tanrılar test sürüşüne çıkar bakalım gerçekten de hiçbir şey ona zarar vermeyecek mi diye. yüzlerce yöntem denerler hepsine de balder acımadı kiii şeklinde cevaplar verir. bunu izleyen benim de favori adamım loki duruma sinir olur ve kadın kılığına girip frigg'i ziyaret eder. balder için kaygılandığını, bu dayanıklılık testlernin onu öldüreceğinden korktuğunu söyler. frigg de korkmaması gerektiğini çünkü her şeyden söz aldığını, hiçbir şeyin ona zarar veremeyeceğini anlatır fakat orada stratejik bir hata yapmıştır ve demiştir ki: her şeyden söz aldım ama bir şeyi atladım bunu da bilerek yaptım. atladığım şey valhalla'nın batısında yetişen küçük bir ökseotu. ondan kutsal bir yemin istemedim çünkü o kimseye zarar vermeyecek kadar küçük görünüyordu.

  bunu duyan loki boş durur mu? durmaz... gider valhalla'ya bulur ökseotunu, yapar silahı. deneme yanılma yöntemleriyle balder'in ölümsüzlüğünün test edildiği yere gider tekrar. balder'in kör kardeşi hoder'i görür ve sorar sen neden bir şeyler fırlatmıyorsun abine? hoder der ki onu onurlandırmak için atabilecek bir şeyim yok. loki de sinsi gülüşüyle al der bende var bunu fırlat. hoder'in fırlattığı ökseotundan yapılmış keskinleştirilmiş sap balder'i kalbine saplanır ve ölür...

  sonuç: küçük, zayıf diye önemsemediğiniz her şey bir gün başınızı ağrıtır. bir de herkese güvenmeyin hele sizin için çok önemli konularda.
 • marvel çizgi romanlarında hayata geri döndürülmüş. bir uncle ben değil ama şaşırttı.

  http://www.saklikumanda.com/…r-4-ile-geri-donebilir
  http://www.saklikumanda.com/…ki-adimi-thor-4-olmali
 • iskandinav tanrılarından odin ile frigg'in oğludur. karısı nanna, oğlu ise forseti'dir. ışık, neşe, saflık, güzellik, masumiyet ve barış tanrısıdır. tanrılar ve insanlar tarafından çok sevilirdi, iyiliği ile dikkat çekerdi. gücünün az olmasına karşın, sıcakkanlı, akıllı ve belagatliydi. en yakışıklı tanrı olduğu da söylenir.
 • balder'in kardeşi hermod, balder'i kurtarabilmek için hel'e ziyarette bulunmuştur. hel'in kapısında modgud adında bir dev nöbet tutuyordu.hermod derdini anlatır ve modgud geçebileceğini fakat umutlanmaması gerektiğini söyler. hermod hel'in tahtına vardığında kardeşinin başını öne eğmiş, üzgün biçimde hel'in yanında oturduğunu görür. hermod gece orada konaklar ve sabah hel'in karşısına çıkar. ondan kardeşini serbest bırakması için yalvarır. zira herkes balder'in dönmesini istemektedir. hel, eğer bu doğruysa herkes onun için gözyaşı döksün der. anlaşmaya göre herkes gözyaşı dökerse balder geri dönecektir. tokk adında dev dışında herkes balder için gözyaşı döker. kayalar hatta ateş dahi balder için ağlamıştır. tokk, ağlamasını isteyen elçilere ''bırakın hel elindekinden olmasın'' diyerek reddeder ve ağlamaz.

  tokk ağlamayınca balder yeryüzünden mahrum olur ve artık kimseyi neşelendiremeyecektir. dünya balder'in ışığını bir daha göremeyecektir.

  (bkz: baldur)