şükela:  tümü | bugün
 • buscema tarafindan hep aglak suratli cizilmi$ biriydi o yuzden acirdim kendisine her donem.. tam adi balder the brave olabilir..
 • yeryüzünde kendisi için ağlamayan tek kişi olan dev thokk, aslında dev suretine bürünmüş olan loki'nin ta kendisidir.

  derler ki balder, ragnarök vuku buduktan bir zaman sonra yeni dünyanın tanrısı olarak realmlere höd ile birlikte gönderilecek. içinde fesatlık ve altın hırsı olmayan bir yeni dünya inşa edecek ve orada odin ve thor'un oğullarıyla birlikte yeni dünyayı yaratıp hükmedecek.
 • (bkz: baldr)
 • odin ve frigg'in oğlu olan balder bir gün bir rüya görür, rüyada yakında öleceği gösterilmiştir. dehşete düşen balder bu rüyayı tanrılara anlatır ve tanrılar onu korumak için seferber olurlar. frigg balder'i koruma görevini üstlenir ve dünyayı bir ucundan diğerine dolaşarak bitki, hayvan, ateş, toprak ne varsa görüşür ve yemin ettirir ona zarar vermeyeceklerine dair.

  bunun üzerine tanrılar test sürüşüne çıkar bakalım gerçekten de hiçbir şey ona zarar vermeyecek mi diye. yüzlerce yöntem denerler hepsine de balder acımadı kiii şeklinde cevaplar verir. bunu izleyen benim de favori adamım loki duruma sinir olur ve kadın kılığına girip frigg'i ziyaret eder. balder için kaygılandığını, bu dayanıklılık testlernin onu öldüreceğinden korktuğunu söyler. frigg de korkmaması gerektiğini çünkü her şeyden söz aldığını, hiçbir şeyin ona zarar veremeyeceğini anlatır fakat orada stratejik bir hata yapmıştır ve demiştir ki: her şeyden söz aldım ama bir şeyi atladım bunu da bilerek yaptım. atladığım şey valhalla'nın batısında yetişen küçük bir ökseotu. ondan kutsal bir yemin istemedim çünkü o kimseye zarar vermeyecek kadar küçük görünüyordu.

  bunu duyan loki boş durur mu? durmaz... gider valhalla'ya bulur ökseotunu, yapar silahı. deneme yanılma yöntemleriyle balder'in ölümsüzlüğünün test edildiği yere gider tekrar. balder'in kör kardeşi hoder'i görür ve sorar sen neden bir şeyler fırlatmıyorsun abine? hoder der ki onu onurlandırmak için atabilecek bir şeyim yok. loki de sinsi gülüşüyle al der bende var bunu fırlat. hoder'in fırlattığı ökseotundan yapılmış keskinleştirilmiş sap balder'i kalbine saplanır ve ölür...

  sonuç: küçük, zayıf diye önemsemediğiniz her şey bir gün başınızı ağrıtır. bir de herkese güvenmeyin hele sizin için çok önemli konularda.
 • marvel çizgi romanlarında hayata geri döndürülmüş. bir uncle ben değil ama şaşırttı.

  http://www.saklikumanda.com/…r-4-ile-geri-donebilir
  http://www.saklikumanda.com/…ki-adimi-thor-4-olmali
 • iskandinav tanrılarından odin ile frigg'in oğludur. karısı nanna, oğlu ise forseti'dir. ışık, neşe, saflık, güzellik, masumiyet ve barış tanrısıdır. tanrılar ve insanlar tarafından çok sevilirdi, iyiliği ile dikkat çekerdi. gücünün az olmasına karşın, sıcakkanlı, akıllı ve belagatliydi. en yakışıklı tanrı olduğu da söylenir.
 • balder'in kardeşi hermod, balder'i kurtarabilmek için hel'e ziyarette bulunmuştur. hel'in kapısında modgud adında bir dev nöbet tutuyordu.hermod derdini anlatır ve modgud geçebileceğini fakat umutlanmaması gerektiğini söyler. hermod hel'in tahtına vardığında kardeşinin başını öne eğmiş, üzgün biçimde hel'in yanında oturduğunu görür. hermod gece orada konaklar ve sabah hel'in karşısına çıkar. ondan kardeşini serbest bırakması için yalvarır. zira herkes balder'in dönmesini istemektedir. hel, eğer bu doğruysa herkes onun için gözyaşı döksün der. anlaşmaya göre herkes gözyaşı dökerse balder geri dönecektir. tokk adında dev dışında herkes balder için gözyaşı döker. kayalar hatta ateş dahi balder için ağlamıştır. tokk, ağlamasını isteyen elçilere ''bırakın hel elindekinden olmasın'' diyerek reddeder ve ağlamaz.

  tokk ağlamayınca balder yeryüzünden mahrum olur ve artık kimseyi neşelendiremeyecektir. dünya balder'in ışığını bir daha göremeyecektir.

  (bkz: baldur)
 • hakkında yazılabilecek nerdeyse herşey yazılmış olan tanrıdır. o yüzden ben biraz daha god of war oyunundaki baldr üzerinden gideceğim.god of war da odin ve freya'nın oğluydu, güzel olduğu ve saf ışık yaydığı biliniyordu,ışık, neşe, saflık ve yaz güneşi tanrısı ve aesir tanrılarının favorisiydi.

  god of war serisinde annesi onun doğumunda rünlerden onun "gereksiz bir şekilde " olarak öleceğini öğrenmiştir. bu yüzden onu ne pahasına olursa olsun hayatta tutmaya kararlı olan freya, bir noktada onu tüm fiziksel ve büyülü tehditlere karşı bağışık hale getiren bir büyü yaptı.

  ancak büyünün bir kusuru vardı: ökse otu. büyünün kusurunu kimsenin keşfetmediğinden emin olmak için mimir'i lanetlemişti,mimirin sürekli bu konuda hafıza kaybı yaşamasının sebebi oyunda buydu.. ancak büyü, baldur'un fiziksel olarak herhangi bir şey hissetme yeteneğini ortadan kaldırmanın yanıdna manevi anlamda da hiç bir şey hissetmemesine sebep olmak gibi istenmeyen bir sonuca sahipti. artık acı ve zevk dahil hiçbir şey hissetmiyordu, hatta durduğu yerin sıcaklığı bile. baldur'un büyüyü bozması için freya'ya yalvarması kulakları sağır ettsede freya, baldur'un bunun için ona teşekkür edeceği konusunda ısrar etti. öfkeli baldur, annesine olan nefreti tarafından tükeniyordui ve ilk başta onu öldürmeye çalıştı. sonunda, annesine bir kırıntı sevgisi kalarak, onu bir daha asla görmek istemediğini belirterek yaşamasına izin verdi.

  annesini terk ettikten sonra odin, thor, magni ve modi ile asgard'da 100 yıl geçirdi. ne yazık ki, baldur'un duyusal boşluğu, yıllarca annesinin büyüsü altında kaldıktan sonra onu delirtti. sonuç olarak, annesini küçümsemeye başladı ve istemeden ona verdiği onlarca acı için onu öldürmek istedi, daha sonra hayatını bağışlama kararından pişman oldu. bu süre zarfında baldur, devam eden hizmetinin sonunda onu lanetinden özgür kılacağını umarak babasının kölesi oldu.

  ancak mimir, odin'in baldur'un istediğini yaptırması için oğlunun durumunu iyileştirebileceği konusunda yalan söylerek kratosun eşinin kulubesine gönderiyor...yani başlangıçta kratosun evinin basılmasının tek sebebi odin'in baldura oyun oynaması. bir şey hissetmek ümidiyle kratosun kapısına dayanıyor baldur. ve kratosun başlangıçta dev olduğunu düşünüyor.çünkü baldur, odin'in midgard'da kalan iki jötnar'dan biri olan ve bir süredir aesir'in planlarını engelleyen jötunn muhafızı'nın izini sürmek için gönderilmiştir. wildwood'ların koruma büyüsünün aniden ortadan kaybolması balduru durumu araştırmaya iter ve sonunda muhafızın'ın yaşadığı kulübeyi buldu.

  kratos ise baldur'un onu grek tanrılarından biri, özellikle de ares'ten sonraki ikinci savaş tanrısı olarak tanıdığına düşünüyor ilk anda. ancak baldur, esas muhafızın sadece birkaç gün önce öldüğünü ve onun gelmesinden dakikalar önce yakıldığını bilmiyordu. baldur'un sürekli alay ve yumruklamasına rağmen, kratos başlangıçta savaşmak istemiyor ama sonunda pes ediyor ve baldur'u pataklayıp geçiyor.

  daha sonra mimir'i baldur ile yeğenleri magni ve modi ile görmeye giderler, "dövmeli adam" ve "çocuğun" nerede olduğunu bildiğini varsayarlar. ancak, mimir'in ikisinin kim olduğu hakkında hiçbir fikri olmadığı ve aesir'e yardım etmeyi reddettiği için sorgulamaları boşunadır, baldur'un odin'i mimir'i serbest bırakmaya ikna etme teklifinin ve ölüm tehditlerinin boşuna olacağını çünkü odin'in kimseyi sallamayacağını biliyordu. ve serseri dediği yeğenleriyle gitmesini ister.

  daha sonra, baldur, üçlünün helheim'dan bir çıkış yolu bulduktan sonra dünya yılanı'nın midesine yolculuğunu öğrenir ve dev yılanla dövüşür, onu frost giant thamur'un devasa cesedinin yanındaki üçünü heykelin yanına serer. baldur, gölün buzlu sularından çıktıktan sonra yıllar sonra ilk kez annesiyle yan yana gelir. yokluğuna rağmen, baldur'un annesine olan nefreti bitmek bilmiyor. ona saldırmaya çalışır, ancak kratos onu engeller ve başka bir kavgaya neden olur. freya, ikisini köklere dolaştırarak müdahale etmeye çalışır.bu sırada atreusa yumruk atan baldur'un üzerindeki büyü eline atreusun sadağındaki ökse otlu okun saplanmasıyla bozulur.(atreus aslında lokidir burası aslında orjinal mitolojiyle yakın)

  baldur, savaştan sonra annesiyle bir kez daha karşı karşıya gelir. oğluyla barışmak için freya ona yalvarır. baldur onu affetmeyi reddeder ve freya, yaptığına kefaret olarak oğlunun onu boğmasına izin verir, ancak kratos bir kez daha müdahale eder. kratos, baldur'un boynunu ikinci kez kırarak onu bir kez ve herkes için öldürürken, babasından alıntı yaparak döngünün sona ermesi gerektiğini ve hepsinin daha iyi olması gerektiğini söyler.
hesabın var mı? giriş yap