*

şükela:  tümü | bugün
 • sokrates'in boğazından son geçendir.
 • bildiğim kadarıyla direkt olarak sinir sistemini yok edip pek de bi acı çektirmeden hemen öldüren zehir.
 • (bkz: baldiran zehri) maksat tdk*'ya ayip olmasin. yoksa benim icin hiic fark etmez.
 • bi zamanlar (tam olarak helenistik donemde) epeyi bir populer olan zehir..donemi tragedyalarinda gizli bir öldürme eylemi gerceklestirmek yerine haliyle susturuculu tabanca kullanilamadigi icin kullanilan bir arac olmustur..
  sonra neden yok olmustur yavas yavas..sanirim milattan once 5. yuzyilda bazi yunan sitelerinde ortaya konulan "baldiran zehiri bulundurma ruhsati" bu zehirin kullanimini azaltmis yerine dagger(bildigimiz hancer) nesli baslamistir..
 • sokrates'in idam edilmek üzere içtikten sonra dersine devam ettiği zehir.
 • güzelavratotundan çıkarılan, sokrates'in içtiği zehir.
 • baldıran zehri sokrates mitinin de önemli bir parçasıdır. çünkü sayesinde sokrates'in ölümü bir anlamda daha kendi elinden olmuştur. bir anlamda daha diyorum, çünkü rivayete göre, sokrates kaçma şansı olmasına karşın ölüme gitmiştir. benzer şekilde, kendisinin de savunmasında ifade ettiği gibi, jüriyi nabızlarına uygun şekilde ikna etmeyi seçmemiş, onlara yalvarmamış, çoluk çocuğu mahkeme kapısına dizmemiştir.

  en hakiki ressam jacques louis david abimizin tasvir ettiği gibi, baldıran zehrini elinde tutan sokrates, ölümü de elinde tutar. ölümü kontrolü altındadır. ölümünün nedeni dört element değil, özgür iradesi ve ahlak anlayışıdır. platon'un ifadesiyle, ölümü ölmeden bilen kişidir sokrates. "iyi yaşam"ını zehir dolu kupasıyla taçlandırır. sonrası rahat bir uyku. iyi bir içici olan sokrates, zehir olsa içeceğini böylece kanıtlar.

  sonradan diogenes laertius ona şu kötü şiiri yazmış [çevirisi bana ait]:

  ah ulan sokrates,
  iç şimdi doyasıya,
  zeus'un krallığında.

  bilge olduğunu söylemekte
  ne de haklıydı tanrı,
  apollo'ydu boru değil,
  bilgeliğin ta kendisi.

  şimdi sana zehir sundu şehrin,
  kana kana iç diye,
  oysa ilahi sesinden
  bilgelik içmişken senin.

  ilginç bir not da, baldıran zehrinin atina'ya anadolu'dan geliyor olması ve pahalı olduğu için masrafını mahpusun karşılamasıydı. sokrates'i kurtarmak için biriktirilen parayla aldıklarını tahmin ediyorum.
 • güzelavrat otu*'ndan değil; baldırgan, ağıotu, şeytantersi diye bilinen baldıran otu'ndan elde edilir.
 • güzelavratotuyla bir alakası olmadığı gibi içindeki etken madde kollisin değil** bir alkaloid olan coniinedir. (türkçesini bilmiyorum.) coniine'in de hücre bölünmesiyle bir alakası olmadığı gibi salt mayoz bölünmeye etki eden bir maddenin kişinin ölümüne değil sadece kısır kalmasına yol açacağını lise düzeyinde biyoloji bilgisi olan biri bile çıkarabilir.*** coniine, asetilkolin reseptörleri bi nevi bloke ederek çalışır ki bu da sinirlerinizin kaslarınıza hükmedememesine ve dolayısıyla bir noktadan sonra yaşam için elzem kas kasılmalarınızın da durmasına (solunum gibi) ve nihayetinde ölümünüze sebep olur.

  neyse sanırım zaten önemli olan baldıran otunun zehirleme mekanizması değil de böyle şeyler hakkında bilgi edinmek için ekşi sözlük'ün hiç de doğru bir yer olmadığını tekrar hatırlatmak. (bkz: bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir) alakasız bir yerden duyduğunu doğruluğunu teyit etmeden entry diye girenlere selam ederim.
 • latincesi conium maculatumdur. birkaç yıl önce 3 eczacılık öğrencisi ev arkadaşım vardı. geç bi saatte uykum gelmiş ve saçmalamaya başlamıştım. yatmadan önce son sigarayı içerken geçen şu diyalog sonrasında zararlı bitkilerin de var olduğunu ve baldıranın bunların en meşhuru olduğunu öğrenmiştim.
  b: ben
  e: ev arkadaşı

  b: ulan bir sürü bitki öğreniyorsunuz, hepsi bir işe yarıyor. daha zararlısını duymadım bu meretlerin. sigara niye zararlı ola ki? tütünün de illa ki bir faydası vardır. siz bilmeseniz de bence şu sigaranın da faydalı olmaması çok mantıksız.
  e: salak mısın lan. ne demek hepsi faydalı. zararlıları da var elbette.
  b: alla alla. hiç duymadım. zararlı bitki neymiş?
  e: baldıran otunu duymadın mı? sokrates'in idamı bu bitki ile yapılmıştır hatta.

  sonra botanik çalışırken latincesini ve ingilizcesini öğrendim. kaç yıl geçmiş hala, belki ev arkadaşım unutmuştur latincesini, hala hatırlıyorum.

hesabın var mı? giriş yap