• pek çoktur. türkiye'de adam gibi bir akademi öncesi eğitim verilmediğinden baldır deyince gençlerin aklına böyle bıngıldama potansiyeli olan bir şey geldiği için bu gençlerimiz, kalça ile diz arasındaki kısmın adını baldır sanırlar.

oysaki baldır, dizle ayak bileği arasındaki kısımdır. hani böyle sporcular baldırlık falan takarlar (tekmelikten farklı bu, karıştırıyor değilim moruk), oradan aklınızda kalsın.

uyluk ise dizle kalça arasındaki kısımdır.

anatomi/türkçe dersi bitti. şimdi dağılabilirsiniz.
  • bu insanların uyluğu baldır sanması, baldır sözcüğünün seksi tınısından kaynaklıdır. kendi kendinize tekrar edin baldır, baldır diye. bir süre sonra ellerinizin bacak kavrama hareketi* yaptığını farkedeceksiniz.
  • türk insanının hemen hemen 100de 99undan fazladır. ben şu yaşıma kadar uyluk dediğimde anlayan insan evladı görmedim. halk dilinde uyluk baldır olarak yer etmiş artık. bunu değiştiremeyiz. ki dil gelişen bir şey olduğu için de aslında ben garipsemiyor ve rahatsız olmuyorum bundan. en güzeli uyluğa, üst baldır demek. baldıra da alt baldır demek. ki yakında böyle evrilir herhalde bunlar.

veya uyluk baldır olarak evrilecek, baldıra başka bir isim bulacağız.

ha bu arada güzel bir kadın görünce, ohh o baldırlar ne yalanır be diyebiliyorsun ama o uyluklar ne yalanır be arkadaş diyince olmuyor ya. çirkin oluyor. uyluk sanki danaya ait bir parça gibi. pirzola gibi biftek gibi. yakışmıyor yani. bu da sanırım halk arasında baldırın daha popüler olmasının sebeplerinden.
  • biraz önce hadi bilgi yarışmasında 191.000 kişi cevabı uyluk olan soruya baldır cevabını vererek yukarıdaki yazarları haklı çıkarmıştır. insan gerçekten hayret ediyor.
  • doğrusunu bilenlerden kat kat fazlalar. baldır işte o kramp giren diyorsun, "hadi ordan" diyip cahil muamelesi yapıyorlar. bu genelgeçer yanlışlamaları kim başlatır hep merak ederim.
  • beni çok şaşırtan insanlardır. şu yaşıma geldim daha yeni duyuyorum uyluğa da baldır dendiğini.
    hadi uyluk hatırlaması zor bir kelime diyelim, hiç baldırı çıplakları da mı duymadın? eskiden bayramlarda falan kortejin içindeydiler derim. yeni nesil tabi bayram bilmediği için onların cehaletini affedebilirim.

hele ki üst baldır tamlaması var ki... ben normal bir insanım, tıp mıp okumadım, baktığımda alt bacak kası ile üst bacak kasının farklılığını görebiliyorum; nasıl üst baldır derim arkadaş ona. üst bacak de, gene kabulüm.

sonuç itibariyle en büyük kasımızı bilmediğimizi ortaya çıkaran insanlardır efenim. bilmemek değil öğrenmemek ayıp, öğrenmeye rağmen hatalı kullanmak ise en büyük günah der, aşağıdaki bilgiyi verir bu entariyi sonlandırırım efenim. saygılar efenim.

üst bacaktaki kas ve ana kemiğin adı: uyluk ve uyluk kemiği
    alt bacaktaki kas ve ana kemiğin adı: baldır ve kaval kemiği
  • ülke nüfusunun yüzde seksenidir. sallamıyorum, kanıtla konuşuyorum: kim milyoner olmak ister'de "diz ile kalça arasına ne denir" sorusunda yarışmacı seyirci joker hakkını kullanmıştı ve yüzde seksen baldır çıkmıştı. hadi yanlış bilen, karıştıran olur da bu kadar da yüksek oranla yanlış yanıtlanmaz ki. doğru bilenler karıştırıyor durumuna düşeceke neredeyse haha.
  • bu sayede görmüş olduk ki meşhur osman ağa türküsündeki "ne de güzel baldırın var, ipek çorap ister osman ağa" kısmındaki baldırı da belli bir yaşın altındaki herkes dinlerken bacak kavrama hareketi yapmış. oğlum ne sapıksınız, öyle der mi hiç türküde?

ha, bu arada (bkz: uyluk kemiği)
  • ayrıca görülmektedir ki 2001 yılında sözlüğe yazacak kadar yaşı olan nesil, baldırın ne olduğunu bilmekte imiş.

(bkz: baldır)

ha bir de
    (bkz: baldırı çıplak)
  • (bkz: quadriceps)
    (bkz: calf)
hesabın var mı? giriş yap