şükela:  tümü | bugün
 • thor'un silah arkada$i, kankasi .
 • baldr'in yasama ragnarok'dan sonra geri donecegi soylenir.bu dirilis bir cok acindan isa'nin yeniden dogusunu hatirlatir.
 • iskandinavya'nın böylesine bulutlu ve karanlık altında olması baldr'ın öldürülmesine bağlanmıştır mitolojide. ayrıca bir gün baldr dünyaya geri dönecek fakat o dönene kadar insanlık son bulmuş olacaktır.
 • aesir helfeim'a baldr'ın geri gelip gelemeyeceğini öğrenmek için bir haberci yollar, helheim'ın kraliçesi hel; "dünyada yaşayan herkes ve herşeyin baldr için göz yaşı döktüğü güne kadar o burada kalacak ve o gün geldiğinde baldr özgür kalacak ve yaşama geri dönebilecek !" kehanetinde bulunur.
 • iskandinav mitolojisinde en guzel ve bereketi simgeleyen tanridir. loki'nin ikiyuzlulugune kanan kardesi, balder'i bir okseotu ile istemeden oldurur. bu da kiyamet gunu dedigimiz ragnarok*'u baslatir.
 • isminin anlami "muzaffer" olan aesir. cok yakisikli ve adil bir tanri olarak biliniren balder ayni zamanda gozyasi tanrisi olarak da cagrilir. bugun oturup piedra irmaginin kiyisinda aglayan birini gorurseniz bilin ki baldr'a agit yakiyordur. zamaninda kendisine "baldr, gel su huzne daldir" seklinde dalga manisi yakanlar olmustur. bugun eger baldircan yiyor isek kendilerine borcluyuzdur.
 • (bkz: baldir)
  (bkz: baldurs gate)*
 • aesirlerden biridir ve isminin anlamı "muzaffer"dir. aynı zamanda gözyaşı tanrısı olarak da çağrılan balder odin ve frigg'in oğluydu ve çok yakışıklı ve adil bir tanrıydı.

  bir gün balder bir rüya görür ve odin rüyanın anlamını öğrenmek için hel'in diyarına gider. hel ona balder'in ölümünü kehanet eder. bunu üzerine frigg yaşayan herşeye balder'e zarar vermemesi için yemin ettirir. fakat daha çok genç bir bitki olan ökseotunu unutur. loki yaşlı bir kadın kılığına girer, frigg'i ziyaret eder ve balder'in ökseotu hariç herşeye karşı ölümsüz oduğunu öğrenir.daha sonra ökseotundan bir ok yapar ve bunu balder'e atması için kör tanrı hod'u kandırır ve ölümüne yol açar.haberci hermod hel'in diyarına gider ve yaşayan herşeyin balder için ağladığı zaman balder'in dönebileceğine dair söz alır. thokk adlı bir dişi dev balder için ağlamayı reddeder . balder böylece ölü kalır ve cenaze kayığında (hringhorni) yakılır.
 • mutlulugun tanrisi olarak bilinen iskandinav tanrisi. inani$a gore loki tarafindan olmadik bir nedenden oturu oldurulmu$tur. guya balder'in verdigi bir ziyafete 12 ki$i davetli iken 13. ki$i olarak loki de i$tirak etmek ister. baldr bunu istemedigi icin aralarinda ariza cikar. loki diger butun tanrilarin sevip saydigi baldr'i oracikta olduruverir. bir inani$a gore 13 rakaminin ugursuzlugu da buradan gelmektedir.

  (bkz: #1314599)
 • ışığın, mutluluğun, saflığın, güzelliğin, masumiyetin ve barışın tanrısı. güçleri sınırlı olmasına rağmen, iyi bir kişiliği vardı, arkadaş canlısıydı, bilge ve adaletliydi.
hesabın var mı? giriş yap