• yolda yururken, sigarandan son bi firt cekip atarsin, ardindan derin bir nefes alip taktire $ayan bir oksuruk patlatirsin. o da ne!
    agzinin tam orta yerine pinpon topu buyuklugunde bir plazma yerlesmistir. atsan atilmaz, satsan satilmaz, yutamazsin, oole gidersin bayiye, abülülüp blup selpulp dersin anlamaz, selpagi gosterirsin, alirsin, bi tane cikarip, plazmayi yerlerstirirsin icine, sonra o urettigin esere son birkez bakip bi cope atarsin onu.
  • yeşil balgam
    solunum sistemini bakterilerle oluşan iltihaplanmalarında balgam yeşil renkte olabilir. yeşil rengin nedeni bakterilerde bulunan verdoperoksidaz pigmentidir. kronik bronşit, zatürree, akciğer apsesi, bronşektazi gibi hastalıklarda rastlanır.

astımlıların balgamı da yeşilimsi bir renk alabilir. bunun nedeni enfeksiyon değil, balgamda bol miktarda eozinofil ismi verilen hücrelerin bulunmasıdır. bu nedenle, balgamları yeşil olan astımlılara hemen antibiyotik vermek doğru değildir.

sari balgam
    solunum yollarının bakterilerle oluşan iltihaplarında balgam sarı renkte olabilir. kronik bronşit, zatürree, tüberküloz gibi hastalıklarda görülür.

kahverengi balgam
    mantarların neden olduğu iltihaplarda veya karaciğerdeki amip apsesinin akciğere açıldığı durumlarda görülebilir. balgamdaki kanın zamanla değişmesinden de kahverengi balgam meydana gelebilir.

kirmizi balgam
    balgama taze kan karışmışsa parlak kırmızı, eski bir kanama varsa koyu kırmızı-kahverengi bir renk saptanır. tüberküloz, akciğer kanseri, akciğer ambolisi, bronşektazi kanamaya neden olabilen hastalıkların başında gelir.

gri balgam
    hava kirliliğine maruz kalan kişilerin veya sigara içenlerin balgamı gri renkte olabilir.

siyah balgam
    kömür madeni işçileri gibi, uzun süre ve yoğun olarak kömürle uğraşanların balgamı siyah olabilir. siyah rengin nedeni balgamdaki karbon tanecikleridir.

yeşilimsi-sari balgam

bu renkteki balgam safra yollarının akciğerlere fistülize olduğu durumları düşündürmelidir. buna safra ile karışık balgam anlamında bilifitizis ismi de verilir.

pembe balgam

bol miktarda, pembe renkte, köpüklü balgam sol kalp yetersizliğine bağlı akciğer ödeminin tipik bir bulgusudur. hastada nefes darlığı, kuru öksürük ve sık soluma gibi belirtiler de bulunur.

pasli balgam

sarı renkte iltihaplı balgam içinde kanın homojen olarak dağılması balgama pas rengi verir. bu pnömokok adı
    verilen mikropların neden olduğu zatürreenin tipk bir bulgusudur.

vişne çürüğü renkli balgam

klebsiella isimli bakterilerin neden olduğu zatürreede vişne çürüğü renginde, şeffaf ve kıvamlı bir balgam vardır. bu mikrop, özellikle alkoliklerde, yaşlılarda ve hastanede yatan hastalarda çok ağır ve ölüm riski yüksek olan zatürreeye yol açar.

şeffaf balgam

şeffaf balgam astımın tipik özelliğidir. hasta bu yapışkan balgamı çıkarmakta çok zorlanır ve küçük miktarda da olsa balgam çıkarmak hastayı rahatlatır. bunlar bazen inci tanesi veya iplikçik şeklinde de olabilir.

atipik zatürreeli hastalarda da şeffaf balgama rastlabilir.

su gibi balgam

akciğer ödemi ve bronkoalveoler karsinomu olan hastalarda, enfeksiyonla ilgisi olmayan, su niteliğinde bazen
    köpüklü de olabilen balgam vardır.

(bkz: http://www.haberim.com/…rgonder/yazdir.php?id=34827)
  • yollarda olur hep, yerlerde... sayardım bazen, çok fazlalar, her yerdeler, şekilli ve renk renkler.

edit: imla
  • adolf hitler'in yayımlanamayan devam kitabı.
  • dönüş yollarını bilmek istiyorum balgamların. bi dolu öksürük sonucu ağza gelen balgam, şayet ki yutulursa geldiği yere mi dönüyor yoksa mideye mi iniyor? bilmiyorum, allahım bilmiyorum.
  • hayatımda atamadım, çıkaramadım bunu ağzımdan, hep çaresizce yuttum ve şimdi de saatlerdir bunun yüzünden uyuyamıyorum; bir an uyusam bile tam boğulmak üzereyken visual studio 2010'la** (bkz: hastayken görülen rüyalar) alakalı bir şeyler gördüğüm korkunç bir kabustan uyanıyorum. ah şimdi şunu hayvanlar gibi haaaaaark puuuu diye söküp atabilmek için neler vermezdim sözlük. uyuyamıyorum laaaan! bi de öksürmekten boğazım delinecek.
  • geniz ürünleri
  • tom waits'in boğazında mucizeye dönüşen bir şey.
  • ibn-i sina bu kelimeyi yunancadan arapçaya geçirmiştir. aslı eski yunanca phlegm dır. eskiçağ hekimleri insan bedenini dört ana sıvının yönettiğine inanmıştı. balgam, ak ve kara safra, kan. balgamı çok olan kişi tembelleşirmiş inançlarına göre.
  • "çıktıgı mı iyidir yoksa çık(a)madıgı mı?" şeklinde kafamin içinde soru işaretlerine neden olandı. bizde nedir ne degildir diye sorduk doktorumuza. tam olarak anlayamamış olmayı da hesaba katarak ögrendik ki;

akcigerlerimizin alt kısımında odacıklar varmış. onların zarar görmesi sebebiyle; balgam sıvısı meydana gelirmiş.
    sigara içen birini ele alıcak olursakmış, balgam çıkarmıyorsaymış, o odacıklara daha zarar gelmemiş demektir, demekmiş.

yani; balgamın kendisi de çıkması da sanırım iyi bir şey degilmiş.

(bkz: anlatilani gotuyle dinlemek)
hesabın var mı? giriş yap