şükela:  tümü | bugün
 • malkoçoğlu hamza bey’in oğlu malkoçoğlu bali bey tarafından 15. yüzyıl sonlarında yaptırılmıştır.
  osmanlı imparatorluğu’nun ilk 3 katlı çarşısıdır. günümüzde bursa şehir merkezinin en işlek caddelerinden biri olan atatürk caddesi üzerinde yer almaktadır.

  ticaret için uzaklardan gelen kafilelere hizmet etmesi amacıyla kapalıçarşı'nın karşısına, gazi timurtaş paşa ve okçu baba türbelerinin arasına yaptırılan üç katlı handa eski belgelere göre 64 oda bulunmaktaydı. o dönemde vakıf olarak yaptırılan bu hanın gelirleriyle bali bey'in yenişehir'deki mescit ve imaretinin giderlerini karşılamaktaydı.

  balibey han'ın büyük bölümü günümüze kadar ayakta kalmıştır. sadece kırk merdivenlerin yapılması sırasında yola bakan cephesi kısmen yıkılmıştır. 1634, 1692, 1748 tarihlerinde kısmi tamirler yapılmıştır. yapıldığı dönemin önemli ticaret merkezlerinden biri olan balibey han'ın 1950'li yıllarda bazı bölümlerinin sığınak, 1970'li yıllarda ise bir bölümünün kahvehane olarak kullanıldığı bilinmektedir.

  1984 yılında hisar düzenlemesi kapsamında yapılan kazı çalışmaları sonucu kemerleri ortaya çıkarılmıştır. geçmiş yıllarda vakıflara ait olan han, restorasyon yapılması için belediyeye tahsis edilmiştir. 2006-2009 yılları arasında bursa büyükşehir belediyesi tarafından restore edilen bu tarihi yapı, "balibey han geleneksel el sanatları çarşısı" olarak yeniden hizmete açılmıştır.
  http://i1135.photobucket.com/…avrusu/balibeyhan.jpg
  http://i1135.photobucket.com/…vrusu/balibey-han.jpg
  restorasyon çalışmaları sırasında giriş ve dış cephenin aydınlatma tasarımına ayrı bir özen gösterilmiş, tarihi yapının mimari özelliklerinin korunmasına ve öne çıkarılmasına dikkat edilmiştir. aydınlatmalarda sarı ve sıcak ışık tonları tercih edilerek taş duvarların ve gösterişli kemerlerin gece de ihtişamlı ve dikkat çekici bir görüntü sergilemesi amaçlanmıştır.
  http://i1135.photobucket.com/…usu/balibey_han-1.jpg (fotoğraf: kaan verdioğlu)
  http://i1135.photobucket.com/…usu/balibey_han-2.jpg (fotoğraf: kaan verdioğlu)
  http://i1135.photobucket.com/…usu/balibey_han-3.jpg (fotoğraf: kaan verdioğlu)
  toplam 34 dükkanın bulunduğu hanın zemin katında restoran, teras katında ise kafeterya hizmet vermektedir. birinci ve ikinci katlarında ise çini, gümüş, ipek, havlu, antika, kitap, saat gibi turistik ve hediyelik eşyaların satıldığı dükkanlar mevcuttur. üçüncü katında yer alan atölyelerde karagöz, hat, minyatür, resim, ebru, karikatür, cam süsleme ve vitray, seramik, çini, gümüş ve değerli taş işlemeciliği, tesbih, marküteri, el dokuma, rölyef, folklorik giysiler üretimi gibi birçok geleneksel el sanatı yeniden hayat bulmaktadır.

  osmanlı tarihine ilgisi televizyona endeksli olanlar için küçük not: burada bahsi geçen malkoçoğlu bali bey, muhteşem yüzyıl'da burak özçivit'in canlandırdığı malkoçoğlu bali bey*'in amcasıdır.
hesabın var mı? giriş yap