şükela:  tümü | bugün
  • maharet ve özveri isteyen zor görev. balığın pişme süresi çok kısadır efem. pişme süresi veya pişme noktası asla ve katiyen geçirilmemeli, balıktan nahoş yanık kokuları geldiğinde artık elden bir şey gelmeyeceği; bir şey yapılamayacağı göz önünde tutulmalıdır. balık etinin merkezine sıcaklık ulaşır ulaşmaz bilin ki, balık pişmiştir.
  • bi' yandan soğan doğrayan, domates kıyan bi' sevgilinizin, diğer eliyle yaptığı eylem bu ise, size de burdan onu izlemek düşer. arkadaş da giderse markete...
  • en ilkel yöntem en lezzetlisi oluyor çoğu zaman. bir mangal, mangal yoksa balığın içinden geçen bir tahta parçası ve ateş, bir gazete kağıdı, piştikten sonra kağıda dökülen balıklar, yan tarafta kırılan soğan, kağıt üzerine dökülen tuz, elle koparılan ekmek, yeşilinden basit bir salata, tercihen rakı, bana göre beyaz bir şarap. dünyanın bir taraflarında çok ilginç balık pişirme yöntemleri vardır mutlaka ama bildiğimiz bir komplike yöntem tuzda balık balık ise mesela, olaya gereksiz bir gösteriş giriyor. coğrafya ve iklim neyi gerektiyorsa balık buna göre optimum enerji harcanarak pişirilmeli. abartmaya gerek yok, yiyeceğimiz bir balık.
  • akdeniz gibi tuz oranı yüksek denizlerde balıkçıların diğerlerine göre çok az değişik bir stili vardır. ilk önce 4-5 kişi denize açılırlar ve pişirilecek balığı tutarlar. daha sonra içini temizleyip yanlara 2 çizik attıktan sonra deniz suyuna batırıp balığın içini dışını bi güzel sıvazlayıp temizlerler.(bu tuzlama işlemi oluyor) daha sonra içine(karın bölgesine) isterlerse kekik isterlerse defne yaprağı koyarlar. daha sonra kızgın mangala balığı atarlar. o balık öyle lezzetli olur ki tadından yenmez. hem tuz ayarı çok güzel olur hem lezzet ayarı.

not: eğer yanında, varsa hafif zeytinyağı ve sarımsaktan yapılmış ispanyol sosu olursa değmeyin keyfine balıkçının.
  • balık az pişmiş yenmelidir. hatta bazı balıklar vardır ki hiç pişirilmeden bile yenebilirler. balığın lezzetini az pişmiş yediğinizde daha net hissedersiniz. az, çok az pişirin. öyle ki; kafanızda "çiğ mi kaldı bu acaba" şeklinde bir soru kalacak kadar az pişsin. deneyin, pişman olmayacaksınız. bir iki denemeden sonra hangi balığın ne kadar pişmesinin kâfi olacağını anlarsınız zaten.
  • -tercih etmeniz durumunda balığı tuzlama olayı pişirme esnasında değil de öncesinde yapılmalıdır
    -yağda pişirirken balık yağ kızgın duruma geldikten sonra atılır aksi durumunda çiğ olan yağı çeker
    -balığı tuttuktan sonra en geç 1.5 saat içinde mangala atmalısınız yoksa et kendini dağıtır(bunu deneyimleyerek bile görebilirsiniz). temizlenmesi durumu da balığına göre değişmekle birlikte sarpa gibi ne bulduysa yiyen balıklarda en fazla 30 dakika olmalıdır.
    -balığı ızgarada pişirirken kılçıklarını ayırmayınız. pişirme işleminin ardından kılçıklar ayrılır(bunu bilmeyen yoktur sanıyorum)
    -ve genel kanı '' balık kısık ateşte pişer'' genel kanılar iyidir, onları seviniz
    -haşlama sevenler için balığı kesinlikle önceden kaynamış suya atmayınız yine et kendini dağıtır. normal ısıdaki suya attıktan sonra suyu kaynatma işlemine başlayınız
  • bugün ilk kez gerçekleştirdiğim eylemdir.

ben ki çok gerekmedikçe mutfağa girmeyen bir insanım; aman elim kokar günlerce de çıkmaz kokusu diye soğan sarımsak ellemeyen insanım ve ben bugün balık pişirdim, hemde kendi ellerimle!

bu büyük bir olay olduğu için buraya da yazmadan edemedim.

birde lezzetli oldu ki anlatamam, çok mutluyum! ^_^

hayatımda ilk kez yemek yapmıyorum tabiiki, ama ilk kez balık pişirdim ve ilk seferde bu kadar başarılı olmama şaşkınım açıkçası.

meğer öyle korkulacak bir tarafı yokmuş balık pişirmenin. hatta pek bir kolaymış, bugün keşfetmiş oldum :) bide havalı bir şey balık pişirmek, sağlıklı falan.. egom tavan yani :))

peki nasıl mı yaptım? şöyle ki; tavaya 2-3 çorba kaşığı kadar zeytinyağı koydum, daire daire dilimlenmiş bir parmak kalınlığındaki soğan dilimlerini bu zeytin yağında arkalı önlü 2-3 dk kısık ateşte pişirdim, sonra bu soğan dilimlerinin üstüne temizlenmiş yıkanmış hafif tuzlanmış karabiberlenmiş palamut dilimlerini koyup, balık dilimlerinin her birinin üstüne kabuğu soyulmuş limon dilimleri ve domates dilimlerini dizip, şöyle gelişine 2-3 tane de defne yaprağını aralara sıkıştırdıktan sonra tavanın ağzını kapatıp 45-50 dk pişirdim. muhteşem bir şey oldu.

yapmanızı tavsiye ediyorum, televizyonda gördüm bu tarifi, iyi ki de görmüşüm, benim gibi balık pişirmeye yeni başlayanlar için ideal :)
  • mutfağı ciddi anlamda kokutan bir olay olduğu için bir sürü kişi evinin mutfağında balık pişirmeye karşı gelmektedir. diğer yandan, mangalda balık pişirmek de zor iştir. kıvamını tutturmak epey ustalık ister.

balıkçıya giderek işi erbabına bırakabilirsiniz. tabii evdeki zahmetin önüne geçen balıkçıların, müşteriyi yollaması gibi bir durum da söz konusu olabilir. yani balık pişirmek zor olduğu kadar, balıkçıda pişirtmek de kolay değildir. zira cebinize zarar verebilir.