• rumeli kavağı'nda yer alan, levrek tandırı ve salataları çok meşhur olan, deniz manzarasız bir balıkçı. pahalıdır, epey ünlü müşterisi vardır.
  • mezeleri o kadar lezzetli ve doyurucudur ki balık sipariş etme isteğinizi ortadan kaldırabilir.
    telefon numarası ise 0212 242 64 47'dir.
  • daha arabayı önüne çektiğinizde rezervasyonunuz var di mi diye sorarlar. özellikle pazar günü rezervasyonsuz yer bulmak çok zordur. uzun süre beklemeniz gerekebilir.
    hafta içi gidilmesi tavsiye edilir.

ha ben tanınmış tipleri, sosyeteyi görmek istiyorum diyorsanız pazar gidin.
  • tabiri caizse lokum gibi kalkan tandir ve iskorpit sis yenilebilen balikci.
    tatli monuleri ise gercekten takdire sayandir.
  • pahalıdır pahalı olmasına ama istanbulda en lezzetli kalkan balığı yiyebileceğiniz yerdir.
  • pazar öğlen-akşam arası gitmek için ideal saat olup, dillere destan domatesleriyle yapılan salatasının zeytinyağına sobada ısınan ekmeği banarak başlayıp kalkanla devam eden ve düşnürken kelimelerin hakimiyetini kaybedip cümleyi bitirmekten aciz bırakan mekandır. ramazanlarda sözde tadilat sebebiyle kapalıdır.
  • yemeğe düşkün insanım... hele ağzıma bir tat yapıştı mı, onu yemeden de duramam; allah biliyor kuldan mı saklayayım...

gel gelelim üç aydır memleketi terk ettim. bir sürü şeyi özlüyorum tabii, çoğu zaman zor oluyor ister istemez, otuz sene istanbul'da yaşamış adam için... gel gör ki, git gel yaparken yemeğe dair bir şey özlememiştim şimdiye kadar... bu sabah uyandım, burnuma dün gece yediğim şahane italyan zeytinyağının kokusu geldi... tam mutlu mesut kahvaltımı hazırlayacakken nasıl olduysa kahraman düştü aklıma... evet uzun uzun anlattım ama, mantık sınırlarını zorlayacak şekilde o bizim zeytinyağı yemek öncesi gelen muhteşem salatayı, salata harika mezeleri ve sıcacık mısır ekmeğini; mısır ekmeği de o beklenen anı, muhteşem kahraman usulü kalkan balığını düşürdü aklıma...

hayır arkadaş, memleketten uzakta buna torbot (turbo) balığı diyorlar... alakası yok, memleketteki kalkanın da zaten kahramandaki kalkanla alakası yok... bu adamlar büyü yapıyorlar bu balığa... o nasıl bir tattır, nasıl bir keyiftir aklım hayalim almıyor... hayır ucuz bir yer de değil, her gün gidilmiyor meret için. ama her sene bir iki yemeden de insan rahatlayamıyor, kafasından atamıyor bu balığın tadını...

neticede beni gurbette memleketin yemeklerini özleme kavramıyla tanıştırmış yerdir kendisi efendim... boğaza elli metre olmasının bir avantajı yok, nitekim deniz görmüyor... kaldı ki, denizi görse, o yemekleri yerken orada oturan insan deniz görmez zaten... ama her şekilde aldığı parayı hak ediyor...

gitmek isteyenlere söyleyelim, 125 tl'ye çıkarsınız buradan, daha aşağısında ya bir şeyleri kaçırdınız, daha fazlasında da demek mevsimi falan kaçırdınız...
  • olaganustu bi yemek deneyimi evet, sahane kalkan evet, cok pahali evet. sadece pahali deyip gecmeyelim, 3 kisi, ogle yemegi, kalkan ve salata, cok az meze, yok sayilir hatta, 20'lik raki ile, 400 lira. evet, cok pahali.
  • kalkan balığıtandırda çok güzel yapıyor bu balıkçı. tatlıları da çok başarılı. ancak bir tabak meyvenin 50 lira, 20 liralık şarabın 80 lira, bir porsiyon karidesin 100 lira ve bir porsiyon tatlının 60 lira gibi bir fiyattan vatandaşa geçirilmek istenmesi anlaşılır değil. hemen hemen hiç bir şeyin fiyatı sabit değil. sizin ne yediğinize göre kafalarındaki hesabı size dayıyorlar. kalkan çok yerseniz masaya diğer gelen şeylerin fiyatı düşüyor ama az kalkan yerseniz tatlı oluyor 60 lira. zaten menü vermiyorlar. fiyat sorunca tersliyorlar. personel de güleryüzlü falan değil. işletmecisi tamamen bu işi para için yaptığını açıkça belli eden bir herif. kodomanlar gelsin, hesap kitap sormasın, yasladıkça yaslayalım paramıza bakalım mantığında. halbuki ne olurdu burası iş ahlakı olan bir mekan olsaydı. kalkan balığını çok iyi yaptığı için piyasanın üstüne satmasına kimse bir şey demezdi. adam pahalı satıyor ama çok güzel yapıyor derdi herkes. burada amaç kimsenin yaptığı işi küçümsemek değil. bir işi çok iyi yapabilirsin. bunun karşılığını almayı istemek de çok doğal. ama böyle göz göre göre müşteriyi soymaya çalışmak ahlaksızca biraz. gitmek isteyenlerin orada yiyecekleri yemeğin ederinin çok üzerinde para ödeyemeyi kabul edecek kişiler olmasında fayda var. zaten işletmecisinin görmek istediği kitle de böyle bir kitle, zira her fırsatta bunu ima ediyor kendisi.
hesabın var mı? giriş yap