• eskimesin diye kullanmıyor olabiliriz. önyargılı olmamak gerekir.
  • ne yorum yaparsam yapayım küfürsüz yapamayacağım için, yorum yapmak istemediğim "inmeme" dir. bu arada trakya'da bir tane bile havalimanı yok.

yıllardır edirne'ye gidebilmek için istanbul'a uçakla inip ekstra eziyet çekiyorum. metro ile direkt esenlere giderken hayat daha kolaydı hatta. yeni havalimanı açıldığından beri ekstra eziyetlerdeyim. havalimanındaki direkt edirne otobüslerinin saat aralıkları az, esenlere de metroya nazaran 20 katı daha çok para verip gidiyorum ve üzerine yol daha uzun sürüyor.

lan hem vaktim gidiyor, hem daha fazla param gidiyor (bkz: hem ebibi veriyorum hem fırça yiyorum).
  • çukurova havalimanina da hiç inmedi, çünkü yıllardır açıl(a)madı.
  • balıkesir'de havalimanı olduğunu bilmiyordum
    bravo süper yatırım
  • keşke böyle atıl yatırımların garanti ödemelerini merkezi bütçelerden değil o şehrin yerel bütçelerinden karşılasalar dediğim durum. acaba son seçimdeki gibi balıkesir den yine %48 alabilirler miydi.
  • bir havalimanı yapmadan önce havayolları ile konuşursun. onların zaten halihazırda istatistikleri var. bu bölgeye kaç uçuşunuz var, kaç aktarmanız var, kaç talep var. sizin 5 yıllık 10 yıllık 15 yıllık planlarınızda bu bölge ne alemde, uçmayı düşünüyor musunu? size teşvik versek ya da ne versek 10 yıllık değil de 5 yıllık planınız içine alırsınız? falan filan.

ama yok bizde sorulan cengiz sen mi zengin olmak istersin limak sen mi zengin olmak istersin. hanginize vereyim havalimanı ve çevre yolları ihalesini? bizde sorulan soru bu.

borajet vardı uçan, atlas vardı sayın bakanımızın. birini sbk batırdım dedi allah bilir, diğerini de bakanımız batırdı allah yardımcısı olsun allahtan ets turu var yoksa hayat zor.

eee ne kaldı geriye? zaten bir sürü boş hatıra. yaşananlar değil görüntüler var adeta...
  • manisa'da olsaydı üzüm sergisi yaparlardı. oralarda üzüm de yok. öyle boş boş duruyor sivil terminal. birilerine maaş ödeniyor falan. ama takmayın. olur öyle.
  • siyasi nedenlerden dolayı sürekli aç kapa yapılan bir hava limanı..ama iyi tarafı şu ki sadece terminal binası yapıldı.pist ve kule hava kuvvetlerinin olduğu için en azından anadoludaki diğer hava limanları gibi pist ve kule masrafı yapılmadı..
    kullanılmasının nedeni talep olmaması..balıkesirin diğer iller gibi türkiyenin gelişmemiş illeri gibi ülkenin değişik yerlerine göç vermedi.. göç verdiği iller bursa ve izmir.son on yılda da manisa.. hal böyle olunca izmir devlet yolunu bile kullansan maksimum 2.5 saat.. bursa 2 manisa 1 saat..

ama tabiki bunlar mazeret değil iyi bir planlama ile balıkesir hava limanı aktarma merkezi yapılıp işletilebilir..türkiyenin değişik yerlerinden bursaya gitmek isteyen genelde sabiha gökçeni kullanıyor.sabiha gökçenin son yıllardaki artan yükünü bilmeyen yok..sabiha gökçenin yükünü azaltmak için balıkesir hava limanı kullanılabilir.. çok da iyi olur..ama nerdeee
  • ilginç bir haber.

havacılık işine biz çok hatalı bakıyoruz. şimdi bir yere havalimanı yapmak oraya bir anda uçakların yığılması, yolcunun "oh be 10 saatlik yolu 2 saatte geldik, süper" demesi değil. havaalanı yapımı işin yapılması gereken sadece bir noktası.

bu tip küçük şehir pistlerinin verimli bir işletme haline getirebilmek için işletme maliyeti çok düşük olan pervaneli/turboprop uçakların bol bol inip kalkmasını sağlamalısınız. ama şirket ama kişisel uçaklar olsun sektörü ekonomik ve bürokratik anlamda geliştirip insanları bu tip uçakları kullanmaya teşvik ederseniz burası gibi ufak havaalanları işlerlik kazanır. ancak bizde "ya hacı açalım havaalanı, sonra thy buraya gelsin gitsin." derseniz o iş olmaz, elinizde atıl yatırımlar kalır.

ne yazık ki ülkemiz kesinlikle bu tip yatırımlara uygun değil. ekonomik durumu zaten pas geçiyorum. işin bürokrasi tarafı kesinlikle havacılığın bu yönde gelişmesine engel. hadi buyrun alın bir filo atr, cessna ya da piper ve atıyorum eskişehir-istanbul ya da sivas-ankara pırpır seferi yapayım deyin. çıldırırsınız bürokratik engellerden. ticari tarafı geçtim sadece uçaklara meraklı ve biraz da parası olan birinin uçak alıp işletmesi ve bu uçağı kişisel ulaşım amaçlı kullanması bile yığınla bürokrasi ve masraf gerektiriyor ki kimse kolay kolay yanaş(a)mıyor buna.

ticari düşündünüz ve gerekli izinleri alabildiniz diyelim bu sefer de bizim insanımız kullanmaz. çünkü eskişehir-istanbul arası uçakla 1 saat sürer ama saatlerce kıçının dümdüz olmasına, kaba saba muavinlere, hurda otobüslere katlanıp uçak fiyatının 3'te birini verdim diye kar beller. borajet bunu denedi sonra binenler buraya geldiler yazdılar neymiş gargar pervane sesi varmış da bir su bile vermemişler de falan filan!...

evet ... havacılık bir kültür diye boşuna yazmıyorum neredeyse her havacılık konulu entry'lerimde. bu kültürü yerleştirecek olanlar işi sadece "havalimanı inşaatı yap - thy sefer koy" ekseninde değerlendirirse neticede elimizde atıl projeler kalır.

edit: ufak tefek düzenlemeler.
  • adamlar yol ve havaalani yapıyoruz yaptık dediler. sizin ekonominizi düzelteceğiz daha modern ve daha uygun maliyetli hizmet sunacağız demediler ki! sonra bazı insanlara aptal diyince suç oluyor. bunlari anlamak için normal zeka yeterli halbuki, zekanız yetmiyorsa tespite kızmayın aptal demek bir tespittir..
hesabın var mı? giriş yap