1. gelişen ve değişen balıkesir...(!) pardon yanlış oldu.

neresinden tutup da anlatmaya başlamaya yeltensem elimde kalan üniversite'nin* bir zamanlar en gözde şimdilerde ise özellikle yeni açılan elektrik-elektronik mühendisliği bölümünün altında kalmak üzere olan bölümü.

öncelikle resmi www adresini vererek başlayalım bölümümüzdeki turumuza; http://endustri.balikesir.edu.tr/

genel olarak baktığımızda; bölüm 1994 yılında ilk öğrencilerini kabul ederek akademik hayatına başlamış ve 2000 yılında balıkesir üniversitesi çağış (köyü, bigadiç yolu 17. km) kampüsünde bulunanan mühendislik ve mimarlık fakültesi binasına taşınmıştır. 2008 yılına kadar 30 öğrenci kabul eden bölüm 2008 yılında kontenjanını 40 öğrenciye çıkarmıştır. görüldüğü üzere bölümün resmi sitesinde bölüm hakkında biraz ütopik ve bölümün akıllarda tam tezahür etmesini engelleyecek bilgiler verilmiştir. amacımız bölümü daha şeffaf olarak gözler önüne sermek olduğundan hem bölümün tanımlamalarında bulunan özellikleri hem de yazımın yayın tarihi itibariyle olmayan daha bir çok özelliği buraya aktaracağız demektir.

bana göre hangi üniversitede olursa olsun, üniversite hangi dağın başında bulunursa bulunsun ya da ne kadar şehrin göbeğinde salınırsa salınsın bölümler ele alındığında yapılması gereken ilk şey akademik kadrosunun incelenmesidir. yani bir bölümü bölüm yapan ardından onu yukarılara taşıyan ilk etken akademik kadro etkenidir ki hiç bir öğrenci bölümüne mesleğiyle ilgili konularda bir donanıma sahip olarak gelmemektedir aksine o güne kadar stokladığı belki de darmadağınık olan bilgilerini şimdi nerelerde kullanabileceğini öğrenmeye gelmiştir. yani akademik kadronun görevi kısaca lisede "ya hocam bize bu türev/integrali öğretiyorsunuz ama biz bunu nerde kullanacağız ki allasen, boşu boşuna öğreniyoruz galiba" gibi soru işaretlerine cevap olmakla başlar bundan sonrası için ise öğrenciye vizyon sağlamakla devam eder. hiç bir zaman öğrenciyi okula bağlamak gibi bir görevlerinin bulunmamasının yanı sıra istemeseler de bunu sağlayacak olan kaliteli vizyon yaratma görevleri vardır. tabi üniversitelerin özgür birimler olduğu göz önüne alınırsa akademik kadro için yapılan bir iş tanımına henüz rastlamamış olmamız tesadüf değildir. son olarak bu eleştiri yazısını okuyacak olan her bir öğretim elemanının http://www.emo.org.tr/…_ek.pdf?tipi=2&turu=x&sube=6 ve http://www.4myomt.ktu.edu.tr/…/7.komisyon.erkal.doc makalelerini okumalarını istediğimi belirtirim. derdimizi anlattığımızı varsayarak ya da en azından öyle umarak balıkesir üniversitesi endüstri mühendisliği akademik kadrosu hakkında her şey bölümüne geçmenin vakti geldi.

2008-2009 öğretim yılı itibariyle bölümün akademik kadrosu;

prof. dr. ramazan yaman (bölüm başkanı)
    öğr. gör. emine uçmuş (bölüm başkan yardımcısı)
    yrd. doç. dr. şimal yakut aymankuy (bölüm başkan yardımcısı)
    yrd. doç. dr. muzaffer kadıoğlu
    yrd. doç. özay umut türkan
    öğr. gör. demet gönen
    prof. dr. nihat karakoç

akademik kadro dışında derslere katılan diğer öğretim üyeleri;

prof. dr. irfan ay (makine mühendisliği)
    prof. dr. mustafa güneş (makine mühendisliği)
    yrd. doç. dr. ali oral (makine mühendisliği)
    yrd. doç. dr. ziya aksoy (makine mühendisliği)
    yrd. doç. dr. sare çelik (makine mühendisliği)
    yrd. doç. dr. gürol demirbaş (makine mühendisliği)
    yrd. doç. dr. nedim gerger (makine mühendisliği)
    yrd. doç. dr. mehmet iren (makine mühendisliği)
    yrd. doç. dr. gülşen yaman (makine mühendisliği)
    yrd. doç. dr. alaaddin toktaş (makine mühendisliği)
    yrd.doç.dr. gülcan toktaş (makine mühendisliği)
    yrd.doç.dr. yılmaz gür (makine mühendisliği)
    yrd. doç. dr. nadir ilten (makine mühendisliği)
    yrd. doç. dr. ayhan istanbullu (elektrik-elektronik mühendisliği)
    öğr. gör. metin akın (çevre mühendisliği)
    doç. dr. hüseyin akay (işletme)
    yrd. doç. dr. ender yönet (myo)

okul dışından;

balıkesir astsubay meslek yüksekokulu öğretim görevlisi ramazan nazar.

toplu bir değerlendirme yapmadan önce bölüm derslerini, akademik kadronun vermiş olduğu ve diğer öğretim elemanlarının vermiş oldukları dersler kategorilerine ayırıp irdelersek;

1. sınıf birinci dönem dersleri;

fizik 1; makine mühendisliğinden gelen öğretim elemanları tarafından düzensiz değişimli olarak verilir.
    matematik 1; genel itibariyle fef öğretim elemanları tarafından verilmekte olup bazen makine ve inşaat mühendisliği öğretim elemanları bu görevi üstlenir.
    kimya; son beş yıla bakılacak olursa metin akın, çevre mühendisliği.
    teknik resim 1; gürol demirbaş, makine mühendisliği
    endüstri mühendisliğine giriş; son 3 yıl içinde dersi veren öğretim elemanı emine uçmuş.
    olasilik; seneden seneye öğretim elemanı değiştiren derslerden. son olarak emine uçmuş tarafından verilmektedir. ondan önceki senelerde fef'li öğretim elemanları da derse girmişlerdir.
    mikro ekonomi; bir kült olarak: muzaffer kadıoğlu.
    atatürk ilkeleri ve inkilap tarihi; zekeriya özdemir tarafından verilmekteydi.
    türk dili; yine bir kült olarak ismail acar.
    ingilizce; orta okul düzeyinde verilen bir ingilizceyi kim verebilirse.

1. sınıf 2. dönem dersleri;

fizik 2; bkz. fizik 1.
    matematik 2; bkz. matematik 1.
    bilgisayar programlama; öncelerde bölüm başkanının vermeye çalıştığı ardından bölümde yüksek lisans yapmış olan mustafa çetin tarafından.
    statik; yine bir kült olarakmehmet iren.
    istatistik; kara kuvvetleri astsubay myo'dan binbaşı ramazan nazar.
    makro ekonomi; yine bir kült olarak muzaffer kadıoğlu.
    işletme ilke ve uygulamalari; nihat karakoç.
    teknik resim 2; bkz. teknik resim 1.

2. sınıf 1. dönem dersleri;

matematik 3

üretim yönetimi; muzaffer kadıoğlu.
    dinamik; mehmet iren.
    termodinamik; bir endüstri mühendisliği öğrencisinin başbelası olarak biraz da zorunlu olarak değiştirilen öğretim elemanları tarafından. son olarak nadir ilten.
    malzeme bilgisi; sare çelik
    imalat yöntemleri 1; irfan ay.
    lineer cebir;gülşen yaman.
    uygulamali istatistik; ramazan nazar.

2. sınıf 2. dönem dersleri;

matematik 4; gülcan toktaş.
    takim tezgahlari; ziya aksoy.
    mukavemet; alaaddin toktaş.
    bilgisayar destekli tasarim; yılmaz gür.
    enerji kaynaklari kullanimi; mustafa güneş.
    imalat yöntemleri 2; irfan ay.
    elektrik elektronik 1; ayhan istanbullu.
    yönetim ve organizasyon; nihat karakoç.

3. sınıf 1. dönem;

makine tasarimi; nedim gerger.
    ergonomi; ali oral.
    sistem simülasyonu; ramazan nazar.
    yöneylem araştirmasi 1; demet gönen.
    elektrik elektronik 2; bkz. elektrik elektronik 1.
    genel muhasebe; şu an için ve son senesi olarakhüseyin akay. sonrası meçhul.
    üretim planlama; ramazan yaman.

3. sınıf 2. dönem;

iş etüdü; emine uçmuş.
    tesis planlama; ramazan yaman.
    toplam kalite yönetimi; muzaffer kadıoğlu.
    yöneylem araştirmasi 2; demet gönen.
    yiliçi projesi 1
    hukukun temel kavramlari; şimal yakut aymankuy.
    sistem analizi; emine uçmuş.
    maliyet muhasebesi; bkz. genel muhasebe.

4. sınıf 1. dönem;

bilgisayar destekli üretim; ziya aksoy.
    iş değerlemesi ve ücret sistemleri; nihat karakoç.
    iş güvenliği ve işçi sağliği; özay umut türkan.
    mühendislik ekonomisi; şimal yakut aymankuy.
    yiliçi projesi 2
    otomatik kontrol; mutafa güneş.
    girişimcilik; emine uçmuş.
    verimlilik analizi; emine uçmuş
    davraniş bilimleri (seç); ender yönet.
    halkla ilişkiler (seç); nihat karakoç. (pek seçilmeyen bir ders)

4. sınıf 2. dönem;

uluslararasi iktisat; şimal yakut aymankuy.
    karar verme; ramazan yaman.
    iş hukuku; muzaffer kadıoğlu.
    finansal analiz; bkz. genel muhasebe.
    bitirme çalişmasi
    sürdürülebilir ve temiz üretim; metin akın.
    modern imalat sistemleri; ziya aksoy
    insan kaynaklari yönetimi; nihat karakoç.
    bilgi ve iletişim sistemleri (seç); sanırım seçmeli olan bu dersi seçemiyoruz henüz.
    pazarlama (seç); seçmeli olan bu dersi ise zorunlu olarak alıyoruz. evet.

evet. şimdi de bu bilgilerimizi biraz irdeleyelim. görüyoruz ki; toplam 65 dersin 25'ini bölüm hocalarımızdan alıyoruz. bölüm derslerimiz ve diğer teknik derslerimizin arasında endüstri mühendisliğinin aleyhine bir yönelim söz konusu. yani makine mühendisliğiyle oluşan etkileşim bizi oldukça makine mühendisliği tarafına çekmekte. bunun en kötü tarafı ise makine mühendisliği derslerine olan ilginin sadece ders geçmek amaçlı olması ve endüstri mühendisliğine entegrasyonunun sağlanamaması. makine tekniğiyle ilgili derslerin tamamen teknik olarak anlatılması ve örneklerinin endüstri mühendisliğinin görüş alanına sokulmasının ancak ve ancak dersi veren makine hocalarının yeteneklerine kalmasıdır. bunun için ayrıca üzerinde çalışılan bir uygulama yoktur. yani her şey tabiri caizse allah'a emanet ve öğrencinin kendisine bırakılmaktadır şu an için. bu tamamen akademik personelin yeterliliğiyle alakalı bir konudur ki üzülerek söylemek zorundayım yeterli olmaya çalışmalarına rağmen bunu başaramamaktadırlar ve başarmaları üstün başarı olarak görüleceğinden hiç bir zaman bu beklenmemektedir.

bir profesör, üç yardımcı doçent, iki öğretim görevlisi ve tam olarak toplam 120'nin üzerinde öğrenci ile bölümümüz ayakta kalmayı şansa bırakmaktan başka bir şey yapmıyor gibi görünmektedir. bunun en güzel göstergelerinden biri de yıllardan beri hayatta kalmak için çırpınan ebitet'in bilimsel faaliyetler açısında elde bulundurduğu fazla bir şeyin olmayışı.

şimdi de resmi bir kaynağı bilimsel araştırmalar konusundaki eleştirilerimize ışık yaparak devam ediyoruz;

"endüstri mühendisligi bölümü; ögretim elemanları tarafından 2008 yılı içerisinde, ulusal hakemli ve uluslararası hakemli bilimsel dergilerde 1 adet makale yayımlanmıs, ayrıca düzenlenen ulusal ve uluslararası sempozyumlarda 3 adet bildiri sunulmustur."

hemen bunun ardından yazımızın en başında belirttiğimiz gibi elektrik elektronik mühendisliği hakkında;

"elektrik-elektronik mühendisliği; öğretim elemanları tarafından 2008 yılı içerisinde, ulusal hakemli ve uluslararası hakemli bilimsel dergilerde 5 adet makale yayımlanmıs, ayrıca düzenlenen ulusal ve uluslararası sempozyumlarda 10 adet bildiri sunulmustur."

kaynak: balikesir üniversitesi bülteni 2008.

2007 yılında yayınlanan bültende ise bölümün bilimsel etkinlikler konusunda yer almaması şaşırtıcı olmamalı.

bu entry'den özet olarak; "bir bölümün adını duyurması, diğer üniversitelerle, en önemlisi de bilim ve daha diğer sosyal faaliyetlerde tatlı bir yarış halinde olması sorumluluğu hiç bir zaman için öğrencilerin omuzlarında olmamalıdır. bölümün gelişmesi, emin adımlarla geleceğe ilerlemesi uzun süreli geçici sahipleri olan akademik kadrosu tarafından meşele'nin yakılması yine aynı kadronun meşaleyi her seferinde devir teslimini gerçekleştirmesi ve öğrencilerinde bir beklenti içinde olarak değil onlardan daha çok meşalenin alevine alev katmasıyla olur. her seferinde birincil olarak alevi kora dönüştürmemeleri yani kor olmuş bir alevi yeniden alevlendirmek için omurgasız körüklerden medet ummamaları gerekmektedir. bölümün omugasız şekilde gelişmekte olan bir yapı haline gelmesine izin verilmemelidir.

kişisel bir sonuç olarak, balıkesir endüstri mühendisliği bölümünün bana kattığı hiç bir şey yoktur. aksine benden ona bir şeyler katmam beklenmektedir ve gerçek bir bölüm ruhu olmadıkça bu gerçekleşmesi zor bir durumdur. bu bölümün çok şey kattığı kişiler var elbette ve her zaman da olacaktır. tabi onların bölüme gelmeden önceki ihtivalarını irdelemek gereklidir önce.

en son olarak bölümü seçmeyi düşünen ve bu yazıyı okuyacak olanlara gelsin; hadi şimdi seçiminizi yapın ama sakın benim ve burdan size el sallayan bir kaç devrem gibi yapmayın. benden söylemesi. kendini kandırmayı beceremeyenler ve kolay kabul etmeyenler, edemeyenler için söylüyorum.

saygılarımla.
  2. bahçelievler'deki küçük kulübeyi, turizm-otelcilik'teki 1 seneyi ve mmf'in ilk yıllarındaki tozlu yolları bilen birisi olarak yine de katettiği yol fena sayılmaz. mükemmel değil vasat. dur bakayım, bir not vereyim 100 üzerinden : 53... evet bu not yeterlidir bölümün geneli için.

bünyesinde emine uçmuş ve muzaffer kadıoğlu'nu barındırdıkça bir arpa boyu yol alamayacak; makina mühendisliğinin hakimiyetinden sıyrılamadıkça öğrencilerine işletme vizyonu veremeyecek olan bölüm. bu bölümdeki dersler içerisinden emin olun 15 tane dersi rahatlıkla eleyebilirim ve bu derslerin olmayışı öğrencilerin gelişmesi/yetişmesi/öğrenimi bakımından zerre kadar zarar yapmaz. tam tersine ders yükleri hafifler, bölümün esas derslerine olan dikkatleri toplanır. eskiden yöneylem araştırma ve sistem simulasyonu derslerine koray gürbüz hoca girerdi ve bu dersler en iyi o dönem anlatılmıştır. demet'in asistanlık zamanlarındaki durumunu hatırladıkça bu zor derslerin altından nasıl kalktığını merak ediyorum doğrusu.

daha 1. sınıfta olasılık dersini emine uçmuş'un veriyor olması ben de şu an errör etkisi yarattı. emine hoca'nın bize istatistik anlattığı dönemi de bilirim. mod ve medyan gibi basit kavramları dahi öğretmeyen emine hoca'mız sayesinde 3. sınıf dersi olan üretim planlama'da basit bir dizinin medyanını (sınıfça) bulamamış ve ramazan hoca'nın suratında sert bir ifade bırakmıştık. hey gidi emine hoca. onunla ilgili olarak sadece bizim dönemin (1998-2002) yaşadıklarını sözlüğe aktarsam istatistik delisi olurdum.

aldığımız yarım makine mühendisliği öğretilerinin hiçbirini mühendislik yaşantımda kullanmadım. görüştüğüm sınıf arkadaşlarımın da hiçbirisi kullanmadı. kullanmazlar da... "sizi kandırmasınlar" zihniyetiyle verilen ve zoraki olarak önümüze yığılan bu dersler öğretim hayatını işkenceye döndürmekten başka hiçbir işe yaramamaktadır. acaba bu konuda hiç feedback almışlar mı? mezunlarından kaçı termodinamik bilgisi sebebiyle bir yerlere gelmiş? kaçı adyabatik ortamda sıcaklık falan hesaplamış? acaba kaç tanesinin önüne kandırıkçı teknikerler hatalı planlar uzatmış? ya bi gidin allasen. "sizi kandırmasınlar, bu konularda bilginiz olsun" denilen derslerden millet 3 sene kalıyor, okul uzatıyor. mümkün olduğunca emine uçmuş, muzaffer kadıoğlu ve makina mühendisliği baskısından kurtulması gereken bölümdür. muzaffer kadıoğlu'ndan kurtulması gerekir demiş miydim !!.

balıkesir üniversitesi endüstri mühendisliği hakkında bilgi verin