şükela:  tümü | bugün soru sor
 • herşeyin herzamanki gibi olduğu bir kasabayı*birkaç günlüğüne değiştirmiştir. 25 ocak 1992 de gerzeye gelişiyle gerzeyi değil gerzeliliği yani büyük sorunlara küçük çözümlerle karşı koymayı, sevgiyi, kendinden saymayı, "ulan ruslar aydunu almaya gelüse şu binanın dibindeki osmanlı torpilini götlerine sokuverelim"i(ciddi bir biçimde gerze meyhanelerinde tartışılmış fakat ateşleyici cihaz yokluğundan rededilmiştir)
  belediye başkanının "aydun temiz tutulsun" talimatını köpüklerle hortumlarla araba yıkarmışcasına ciddiye almayı. onu geri almaya gelen rusların aydının canını acıtması üzerine rusları denize dökme çabalarını*, 18 temmuz 1993 günü festival açılışında aniden belirmesi üzerine açılışa geciken protokol mensuplarına "aydun sizden akıllu" demeyi ve akşama ekmek derdindeki onca balıkçının 30 40 kilo tirsiyle sanki evlatlarını beslermiş gibi davranmalarını dünyaya tanıtmıştır.
 • gs li futbolcu volkana ikiz kardes kadar benzeyen balik. birebir ayni kafaya sahipler.
 • 4-5 sene once adeta bir televole kahramani edasiyla bol bol televizyona gazetelere cikan beyaz balina. arada sirada kaybolur, arada sirada gelirdi. hatta bazilari da "aydin bizimdir, rusya nin degil" diye hareket yapmislardi.
  es anlami: karadeniz halkinin sevgilisi
 • türkiye'nin hiç geçmeyecek özlemi.

  galiba böylesine şirin, zeki ve sevimli bir varlığın ülkece bizi sevmesi - kaldı ki bizi mi seviyordu istavritleri mi tartışılır - duygularımızı okşamıştı sanırım. yok lan bence gerçekten bizi seviyordu. türkiye'ye gelmeden önce karadeniz kıyılarından geze geze gelirken, romanya veya bulgaristan'a uğramış ve oradakiler tarafından tokatlanmış gibi sevgiye aç bir havası vardı.

  babamızın eve kısa bir süreliğine getirdiği - ancak biz çocukların tabii ki işin sonunu bilmediğimiz, bilmek istemediğimiz - tatlı şirin küçük köpek gibi olmamalıydı kaderi onun. hani birgün babanız eve ansızın elinde krem rengi şirin bir köpekle gelir. dünyalar sizin olur. herşeyiniz olur o küçük köpek. sonra da birgün uyandığınızda yoktur, sahibine ya da sizden daha iyi bakılacağı bir yere gitmiştir, gözünüz dolar, avuçlarınız sızlar ya. öyle olmamalıydı ayrılığımız bizim.

  bizde bıraktığı tadı başka hiç bir balina bırakamadı. bırakamayacak da. olur da bu satırları okuyorsan balina aydın, sana bu milletin haykırmak istediği bir tek cümle var:

  (bkz: kop gel günahlarından)
 • onun gerçek adı ivanov lebechev'dir.
 • sinopu mesken tutan beyaz balina aydin kendisine atilan toplara sudan ucup kafa cakmasiyla hafizalarimizda yer etmistir. sirin bi hayvandi vesselam ama naptık nettik onu da kacirdik,helal olsun.
 • gercek free willy odur iste! kacmis egitim kamplarindan, ozgurluk ve maceranin tadini yakalamak icin gelmis karadeniz sahillerimize. genelde evden kacan kizlarin sonu pek iyi degildir ama, aydin bu makus kadere kafa tutmus ve sonunda aradigi sohrete kavusmustur. kalsaydi rusya daki egitim kampinda, ciksaydi grup gosterilerine bu kadar cok televizyonda ve yazili basinda boy gosterebilir miydi? bi de sayin mustafa topaloglu kendisine "beyaz balina aydin" adinda bir sarki yapmisti. ne kadar sevildiginin resmidir!
 • soğuk savaşın son savaşçısı.

  "beyaz balina aydın, ilk kez 25 ocak 1992'de, gerze'nin gürzüvet (yenikent) mevkii açıklarında avlanmakta olan bir balıkçı tarafından görülmüş ve sonra diğer balıkçılarca beslenerek takip ettirilip gerze limanına getirilmiş bir beyaz balinadır. adını, balıkçı barınağının şişman ve zeka özürlü bir siması olan aydın topal'a benzetilmesiyle almıştır.

  sonraki günlerde, aydın'ın aslında ukrayna'nın sivastopol şehrindeki bir araştırma enstitüsünden kaçtığı anlaşılmıştır. rus büyükelçiliğinden yapılan açıklamaya göre, bering boğazı'ndan rusya bilimler akademisi'nin sivastopol'de bulunan ve hayvan evrimi ve morfolojisiyle ilgili olan bir enstitüsüne 19 eylül 1991'de getirilmiş olan aydın, bu enstitünün yoğun bir yağmur ve sel nedeniyle tahrip olan dolfinaryum havuzundan kaçmıştır. ingiliz kaynakları ise bu hayvanın mayın taşıyıcısı olarak yetiştirildiği bir askeri tesisten kaçtığını belirtmişlerdir.

  sinop su ürünleri yüksek okulu'ndan bir ekip tarafından ölçümleri yapılan 4,5 metre uzunluğundaki aydın, o dönemde yalnız gerzeliler'in sevgilisi olmakla kalmamış, tüm türkiye'de ve giderek dünyada yankı uyandırmış ve çeşitli ülkelerden bilim insanlarıyla yeşil barış örgütü üyelerinin gerze'ye uğramasına neden olmuştur. bir süre sonra da bu durum, rus ve ukrayna makamlarının hayvanı geri istemesiyle ingiliz makamlarının buna karşı çıkmasından kaynaklanan çekişmelere sahne olmuştur. sonuçtaysa, ukrayna makamları ilgili uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde aydın'ı geri istemiş ve 27 mart 1992'den itibaren kıyılara uğraya uğraya gerze'den giresun'a kadar gelen aydın'ı, 6 nisan 1992'de, giresun'un espiye ilçesi açıklarına gelen bir gemiyle götürmüşledir. yeşil barış üyelerinin de karşı koymaya çalıştığı bu eylem, özellikle yerel halkta üzüntü ve kızgınlığa yol açmıştır.

  daha sonra, 14 nisan 1993'te tekrar kaçan aydın, 18 temmuz 1993'te yine gerze'ye uğramış ve büyük sevinç yaratmıştır. ancak, aynı gece ortadan kaybolan aydın, bir daha hiç görülmemiştir."

  *
 • hikayesi beni oldukça duygulandıran, bu ülkenin başına gelmiş en güzel şeylerden biri.

  25 ocak 1992'de sinop'un gerze ilçesinde rutin avlarına çıkan balıkçılar denizde beyaz, iri, yunusa benzeyen ancak sırtında yüzgeci olmayan bir balık görürler. bu büyük balıktan ilk olarak korkan balıkçılar, ardından meraklı bir ruh haliyle bu beyaz balığa küçük balıklar atarak gerze iskelesine kadar getirmeyi başarırlar.

  balıkçılar, bu balığı barınağın tanıdık siması, zihinsel engelli şişman aydın'a benzettikleri için "aydın" adını verirler. bu limanda yemeğin ve sevginin kokusunu alan aydın, artık gerze'den çıkmaz hale gelir. kısa sürede halkın sevgilisi olur. gerzeliler işlerini güçlerini bırakıp aydın'ı sevmeye, beslemeye gelirler. aydın da tüm sevimliliğiyle insanlara karşılık verir. günde 40 kiloya yakın balık yemesi gereken aydın için ilçeliler, banka hesabı açıp balık parası bile topluyorlardı.

  insanlar kadar basının da ilgisini çeken aydın hakkında yeni bilgilerin gelmesi fazla zaman almaz; aydın, bir beyaz balinadır. (delphinapterus leucas) rus büyükelçiliği'nden yapılan açıklamaya göre balina aydın, sivastopol'de rusya bilimsel akademisi'ne bağlı bir araştırma havuzunda yaşanan sel esnasında kaçmıştır. ingilizlerden gelen açıklamaya göre ise aydın canlı “mayın taşıyıcısı” olarak yetiştirildiği kazachi koyu’ndaki askeri tesisten firar etmiştir; oradaki rütbesi ise “çavuş”tur...

  tüm bu konuşulanların arasında balina aydın, kasabada iyiden iyiye sevilir hale gelmiştir. biri adını seslendiğinde bakar hale gelen aydın, balıkçı teknelerine eşlik ediyor, kendisine top atıldığında topu alıp ona atana geri götürüyordu. tüm bu yaşananlar gerze halkı için rüya gibiydi. aydın'ın şöhreti kısa süre içinde sinop'u da aşarak tüm türkiye'ye yayılır. ülkenin dört bir yanından gelen insanlar aydın'ı görmek için can atarlar. adeta bir balina aydın turizmi yaşanır gerze'de. oteller dolup taşar, gelenler gerze'deki halkın evlerine konuk olurlar. hatta dönemin siyasileri aydın'ın yaşaması ve ülkede kalması için çeşitli yetkililerle temaslar kurar.

  sadece türkiye değil, dünyada da çok ses getiren aydın kısa sürede yabancı basının da ilgi odağı olur ve korkulan olmaya başlar; aydın, paylaşılamaz hale gelir. aydın'la bir hayli ilgili olan ingilizler, belediye başkanına 25 bin pound teklif ederler. başkan ise bu parayı kendilerine aynen iade eder. gerze halkı tam kurtulduk diye düşünürken bu kez de ukraynalılardan kötü haber gelir; yetkililer, aydın'ı uluslararası hukuk maddelerine dayanarak geri isterler...

  tüm bu yaşananlar esnasında aydın, nedeni kestirilemez bir şekilde doğu karadeniz kıyılarına doğru yol almıştır. 6 nisan 1992 günü aydın, giresun'un espiye ilçesi açıklarında dolaşırken havuzlu bir ukrayna gemisi gelir ve bilimsellikten oldukça uzak bir şekilde, bir brandayla aydın havuza alınır. bu haberle, bir peri masalı yaşayan gerze halkı ve tüm türkiye adeta yıkılır.

  ancak çok zaman geçmeden inanılmaz bir şey olur. tarihler 14 nisan 1993'ü gösterdiğinde aydın, gerze'ye geri gelmiştir. ukraynalılardan kaçarak onu seven insanlarla yeniden bir araya gelir aydın. kasabada adeta bir bayram havası eser. ancak bu mutluluk pek uzun sürmez; aydın, balık avlama yeteneği çok gelişmediği için zaman zaman balıkçı ağlarına dadanır, balık avlamak için bir gider bir gelir.

  uzunca bir süre ortalıkta görünmeyen aydın, son olarak 18 temmuz 1993 günü, gerze festivali'nin başladığı gün gerze limanına gelir, insanlara yine başını sevdirir, limanda üç beş tur atar ve gözden kaybolur. ancak kimse, bunun bir veda olduğunun farkında değildir; milyonların sevgilisi olan balina aydın, o günden bu güne bir daha hiç görülmemiştir. gerze halkının ve türkiye'nin yaşadığı bu güzel masal böylece son bulur.

  kaynak
 • hayran sitesi bile vardır:

  http://www.ergir.com/beyaz_balina_aydin.htm

  heyt bee...