şükela:  tümü | bugün
 • bir fuze siniflandirmasi.
  yanli$ hatirlamiyorsam menzili 1200 deniz mili'nden fazla olan fuzelere verilen isimdir.

  not: dunyada kara uzerinde hic bir nokta, denizdeki bir noktaya 2100 deniz mili'nden uzak degildir. yani denizden atilabilen menzili 2100 deniz milinden yuksek balistik fuzeniz ve bunu atacak platformunuz varsa, dunyada vuramayacaginiz hic bir yer yoktur. bu nukleer balistik fuze denizaltilarinin onemini aciklar.
  (bkz: ssbn)
 • bu füzeler öncelikle atmosferde yükselirler ve yükselmelerini tamamladıktan sonra hesaplanan noktalaya düşerler. atıldıktan sonra rotasından saptırmanın imkanı yoktur. (bkz: icbm)
 • (bkz: balistik)
 • orta - uzun menzilli, mobil lançerlerden fırlatılan ve uçuş esnasında atmosfer dışına çıkanların özellikle son derece tehlikeli olduğu kitle imha silahı* türü.

  denizaltılardan atılanlar (bkz: slbm) başta olmak üzere çoğu uzun menzilli balistik füze, uçuşlarının büyük kısmında atmosfer dışına çıkar. re entry denilen aşamada tekrar atmosfere girerler, ki bu aynı zamanda vurma aşamasıdır.* re entry safhasında atmosfere giren, genelde sadece harp başlığını taşıyan kısım olur. bu da iki sebeple önlemeyi son derece güçleştirmektedir:

  1. reentry aşamasında muazzam hızlara ulaşılır. bu da tespit, takip ve önlemeyi (bkz: patriot) çok zorlaştırır. aynı zamanda reaksiyon süresini kısaltır.

  2. atmosferden içeri giren, sadece harp başlığını taşıyan görece küçük bir gövde bloğudur, bunun da radarda tespit edilmesi çok zordur.

  bu tür uzun menzilli balistik füzelerin tespit edilmesi ancak atış anı civarında mümkün olur. atıştan önce belli bir hazırlık periyodu gerekir (nükleer denizatıların stratejik önemi burada devreye giriyor. her hangi bir anda her hangi bir yerde füzelerini ateşleyebilir ve füzeler düşene kadar tespit edemeyebilirsiniz), atış anı ve akabinde duruma göre bir sonraki atış için veya pozisyon değiştirmek için gerekli hazırlık süresi, tespit için hayati öneme sahiptir.* bu durumlarda tespit yapılırsa fırlatıcı platformu imha etmek için günümüzde en etkili yöntem yakınlardaki bir savaş uçağıdır. bir kez fırlatıldıktan sonra uzun menzilli balistik füzeyi durdurmak neredeyse imkansızdır. scud ve türevi taktik balistik füzeler hedefe tek parça halinde düştükleri ve atmosfer dışına çıkmadıkları için tespit ve imhaları görece daha kolaydır.
 • balistik fuzeler cok uzun menzillere firlatilabilirler. bunun icin kullanilan guc; yercekimidir.

  her gok cisminin oldugu gibi, dunyanin da bir cekim kuvveti vardir. bu cekim kuvvetinden kurtulabilmek icin gerekli olan ivme (dunya icin 11km/sn) bellidir. kutlecekimi etkisi altinda hareket eden her cisim onceden hesaplanabilen kavisli bir yorunge cizerek etkisi altinda oldugu cismin uzerine duser. fakat eger hareket eden cisim etkisi altinda oldugu gokcismine gore yeterli bir hiza sahipse; ivmesi onu bir dongu icerisine sokar ve gokcisminin yorungesine girer. yani sunu rahatlikla soylemek mumkundur ki; eger atmosferin surtunme etkisi olmasaydi yeterince hizli bir sekilde attiginiz tas, tum dunya cevresini dolanarak sizi ensenizden vurabilirdi.

  balistik fuzeler atmosferin cok seyrek oldugu bir noktaya kadar yukselerek geri kalan ucuslarini serbest dusme yaparak tamamlarlar. bu serbest dusme sirasinda kullandiklari enerji sadece kutlecekim gucudur. bunu bir meteor dusmesi seklinde algilayabilirsiniz. dusus cok hizli bir sekilde gerceklestigi icin havada vurulmalari neredeyse imkansizdir.
 • 22. yuzyilin savas araclari. imha, hedefe direkt yonlendirme, hiz ve maliyeti sebebiyle ordularin ellerinde fazlasiyla bulundurmayi istedikleri, bizlere kiyametin insan eliylede olabileceginin gostergeleri. ozellikle tum unsurlariyla birlikte nitelikli bir hava gucunu barindirmanin(bir savas pilotun yetismesi icin 10 yil gerktigini dikkate alirsak) maliyetine bakildiginda, ozellikle ortadogu ve asya ulkelerinin tercih ettigini goruyoruz. bu fuzelerle, binlerce asker gondermeden bir bolgeyi haritadan silebilirsiniz.

  yaşandığı idda edilen bir olay;

  abd baskaniyla eski sscb devlet baskani bir araya gelmisler;

  - sscb baskanina sormuslar amerikanin elinde dunyayi 4 defa yok edebilecek nukleer fuze mevcut bu konuda ne soyleceksiniz.
  - sscb baskanida cevap vermis."bizimde elimizde dunyayi 2 defa yok edecek kadar nukleer fuze mevcut ama bir dunya var"
 • başbakanımız recep tayyip erdoğan'ın isteğiyle üretilmesi için düğmeye basılmış füze türü .
  http://haber.gazetevatan.com/…yacak/467256/1/manset

  her sabah inanılmaz haberler çıkıyor medyada , nasıl bir ülke olduk anlamıyorum . böyle bir füze üretme teknolojimiz varsa birinin isteğini niye bekliyoruz ? nedir bu düğmeye basma fetişimiz ? heryerde düğme arar olduk .