• boşnak usülü yapılanı dünyanın en güzel böreğidir tartışmasız.

(bkz: ısırgan otu böreği)
  • trakya'da yapılan versiyonuna çoğunlukla "kabak pidesi" denir. magic8ball ve tarif bekleyen diğerleri için üstünkörü bir tarifi:

- önce balkabağı 2-3 cm kalınlığında dilimlere ayrılır ve kabukları bıçakla kazınır.
    - orta boy bir rendeyle rendelenir, üzerine toz şeker koyulur. (4 dilime 1 kase şeker gibi bir ölçüsü olabilir)
    - orta ateşte karıştırılarak pişirilir. karışım önce sulanacak sonra ağdalaşıp daha kuru bir hal alacak.
    - maharetliyseniz börek hamuru (un, su, tuz ve sıvı yağ) yoğurabilir ve oklavayla açabilirsiniz. "işim olmaz" derseniz hazır yufkalar var, onlardan alabilirsiniz.
    - bir yufka alınır ve masanın üzerine açık şekilde koyulur. kabak harcının yeterli bi bölümü yufkanın üzerine yayılır. biraz sıvı yağ ya da tereyağ eklemek de lezzetli hale getirecektir.
    - yufka rulo halinde sarılır, tepsiye yerleştirilir. diğer yufkalara da aynı işlem uygulanır ve rulolar uç uca eklenir.
    - tepsi dolunca üzerine yumurta sarısı sürülüp fırına verilir.

(bkz: sonunda yemek tarifi de verdim buradan)
    (bkz: hadi hayırlısı)
  • kıbrıs'ta unutamadığım lezzetlerden birisi. çi börek orada balkabağı ile de yapılır, içine ceviz konur ve çok tatlı olur. güzel de olur.
  • aslinda bir gürcü yemegidir, arnavutlar da yapar
  • tekirdağ'da pomaklar tarafından yapılan versiyonu için;

(bkz: tikvinik)
  • ilk gördüğümde patatesli börek sanmadım değil, öyle sarı sarı görünce.
    püre haline getirilmiş balkabağının esas malzeme olduğu börekmiş bu. iyi ki de öyleymiş, tanışmış oldum. tadı böyle çok tatlı, yemelere doyamıyosunuz.

edit: mesela elinde güzel bi tarifi olan varsa, niye bizimle paylaşmasın? öyle tatlı.
  • ayvalik ta lor ile karistirilarak yapılır.
  • balkabaginin yufka icine konup sarmal bir sekilde sarildiktan sonra firina verilmesi ile yapilan borek. pistikten sonra uzerine toz seker dokerler. bunun diger adi da kivirmadir.
  • (bkz: kol böreği)
  • yaninda kaymakla servis edilirse lezzeti daha da artan borek.
hesabın var mı? giriş yap