şükela:  tümü | bugün
  • bizde sadece tatlısı yapılan balkabağının kaliforniyalılarca icat edilmiş* leziz çorbası. balkabağı kuru soğan ile birlikte haşlanıp blender yardımı ile püre kıvamına getirildikten sonra, daha önce başka bir kapta hazırlanmış olan krema* ile karıştırılarak inceltilir. biraz hint cevizi* ve tane karabiber ve bittabi tuz ilavesi ile şahane olur, dadından yinmez.
  • ilk yudumda tadı ilginç gelen, ikincide acaba bunu bitirebilir miyim ben dedirten, üçüncüden sonra "yahu kabağın suyunu sıkmış önüme çorba diye koymuşlar" dedirten ilginç çorbamsı.bir kahve'de denenebilir..
  • nefis bir çorba, iki öğlendir yiyorum, gene olsa gene yerim, hiç acımam.
  • bir arkadaşın deyimiyle (bkz: patent belirtmek) helloween çorbası.tim burton çorbası diye de latife edilebilir cafcaflılıkta bir çorba.ayrıca tijen inaltong un mükemmel tariflerinin bulunduğu mevsimlerle gelen lezzetler kitabında mevcut bir çorba bir kaç huylandıran malzemeyi ekarte ettikten sonra * *, aşağıdaki yolu izleyelim:

önce bir soğanı doğrayıp göze uygun görünen zeytinyağı miktarıyla kavuralım, bu esnada kuşbaşı doğranmış kabakları bir tencerede blenderdan geçecek kıvama tabiiki de haşlayarak getirelim.kavrulan soğanların içine bu kabakları (yarım kilo) koyalım.üç ya da daha koyu bir kıvam olmasını istiyorsak iki bardak su koyalım.finalde de eklenebilen bir şey bu ne de olsa.biraz malzemeler beraber fokurdayarak birbirine uyum sağladıktan sonra tavsiyeyle el blenderından geçirelim.sonra da bir bardak süt ekliyoruz.işi büyük ölçüde bitmiş çorbanın içine baharat olarak bol miktarda muskat rendeleyelim.bal kabağı tatlı olduğundan tuzu eklerken fazla abartmamakta fayda var.karabiber de ekleyelim lütfennn...

evet, masal çorbanızı içebilirsiniz artık.aman pumpkin king duymasın, çorbayı döker sonra!
  • abd'de gayet populer olan butternut squash corbasini andiran, bol baharatlisi guzel olan, hafif tatlimsi ruh isitici corba. muskat disinda zencefil ve bol karabiber de cok yakisir bu corbaya. yalniz kabaklar haslanmak yerine iri parcalar halinde kesilip, kisik ateste cok azicik su ile kapak kapali bir sekilde buharla pisirilirse daha da bir lezzetli oluyor.
  • 3 dilim balkabağı küçük parçalara bölünür. bir adet sarımsak, bir bütün soğan, 3 çorba kaşığı krema, taze zencefil rendesi bir tutam, bir çay kaşığı nar ekşisi eklenerek, düdüklü de 18 dk. kaynatılır. sonra o butun soğan cıkarılır. blender yardımıyla ezilir. tane karabiber çekilerek eklenir. tuz bi de.. ehh tereyağını da kızdırıp üzerinde gezdirmek gerekir.
  • heybeli ada'daki halki palas'da en bi şahanesi içilebilecek çorba.
  • safran pahalı gelirse, zerdeçal koyup rengini mükemmel hale getirebiliriz. ayrıca kaynatırken, içine kurutulmuş defne yaprağı ekleyip, blender'dan geçirmeden yaprakları çıkarırsak, harika bir aroma kalır geride, leziz olur çorba...
  • tamamen uydurmam sonucu yaptığım bir çorba. pişirdikten sonra internette arattım ve aslında ne kadar destekli yemek tarifi attığımı da fark ettim efenim bu çorba sayesinde.
    tarifi: soğanla bal kabağını haşladım, blenderda çektim bunları. sonra üstüne küp küp doğranmış haşlanmış patates, kimyon, karabiber, tuz, defne yaprağı, nane, tereyağı ekledim. o hafif tatlı tadı tamamen yok olsun diye nar ekşisi, limon ve karabiberi bolca koydum. güzel oldu.
    yemeği yapan da uydurmamış mı sanki.. yaşasın uydurma yemek tarifleri!