şükela:  tümü | bugün
 • interrail biletinin tek bölgedeki 22 günlük programı tatmin etmediği zaman insanın imdadına yetişen bilet. 5 günlük 2. mevki 1,878'lik kurdan 48€ bu aralar.
 • tcdd'nin sitesinde fiyatlar ve diğer uluslararası tren fiyatları da var http://www.tcdd.gov.tr/yolcu/avrupa.htm
 • interrail biletinin aksine alinan ulkede gecerli olan bilet turu. 10 gunluk aldigim biletle 10 gun trene bindim ama sadece 3 gunu islendi. tavsiyem olayi abartmayacaksaniz 5 gunluk bilet almanizdir, zira konduktorlerin cogu ne menem birsey oldugunu anlamadiklari icin bilete tarihleri islemiyorlar.
 • supper bir bilettir bu: su an 5 gunluk olani 96 ytl ye gencturdan alinabilmektedir; aslinda 5 gunluk oldugu soylense de 1 aylik bilet olarak bile degerlendirilebilir zira konduktorler bu biletin ne mennem bisey oldugunu bilmedikleri icin bileti kullandiginizda isaretlemiyorlar; mesela 3 gundur yollardayim, bunlari atinadan bildiriyorum ancak benim biletim ilk alindigi gun kadar temiz ve halen 5 gun kullanim surem var; tabi eger isaret atarlarsa; atmazlarsa daha 27 gun kullanirim.
 • 5 günlük kartla sadece yunanistan'a bile gitseniz yine karda olduğunuz bir kart.
 • sadece bir şehre gidecekseniz değil de, bir ülkede 2 şehir bile gezseniz kâra geçerseniz bununla ama supplement'lar belinizi büker.

  - istanbul-selanik arası, her gün olan trenler kaldırıldı, yerine ne kondu bilmiyorum ama, kişi başı 30€ yatak parası alıyorlar her seferinde.
  - selanik-atina arası en düşük supplement 8€*, ama eğer gece gitmek istiyorsanız 11€ supplement vereceksiniz yatak parası. 11€ yatak parası verdiğiniz treni anlatayım biraz. herhangi bir nazi filmi izlediyseniz size çok tanıdık gelecektir. daracık vagon, eni 2 metre olan kompartımanlarda 3'er kat olmak üzere toplamda 6 daracık yatak!* bana en üstteki yatak gemişti. tavanla aramda 30 cm anca vardı! bu tür kötü sürprizler için, öğlen saatlerinde, normal trenlerle gitmek en iyisi.
  - 5 günlük alsanız yeter. zira; bizimkilere sadece ülke giriş-çıkışlarında işaret koydular. ülke içinde bilet alırken "balkan flexipass'imiz var, bilet ne kadara geliyo" deyince flexipass'imize bile bakmadan bileti veriyorlardı. trene bindiğinizde kondüktöre flexipass'inizi göstermenize gerek yok, istemiyorlar genelde. istediklerinde gösterin sadece. böylece daha uzun süre indirimli seyahat edebilirsiniz.
 • alsancak gar'da satılıyor mu acaba diye merak ettiğim, eğer satılıyorsa izmir- craiova arasında 43 saat yolculuk yapmamı sağlayacak tren biletidir. 5 günlük olanı 110 tl civarında ve gayet uygun.

  edit: tren bileti basmane gar'da satılıyormuş. aldığım bilet ile izmir-eskişehir-istanbul-bükreş-craiova-belgrad-sofya-istanbul-bandırma-izmir hattında seyahat ettim. biletten anlayan tek kondüktör istanbul'dan hareket ettiğimizde bileti kontrol eden türk kondüktördü. ilk tarihi bilete işledi daha sonraki kondüktörler ise bilete tarih işlemedi. yalnız biletin arkasında bulunan kareli, seyahat ayrıntılarını (güzergah vs) anlatan bölümü doldurmalısınız. kondüktörler sadece bu bölüme bakıp bir şeyler yazıyorlar ve imzalıyorlar. ben 7 günlük bilete 151 tl ödedim ve sadece ilk gün bilete işlendi. aynı yerlere 5 günlük biletle de gidebilirdim. size tavsiyem 5 günlük bilet alın doya doya gezin.

  şimdiki planım istanbul-nis-belgrad-üsküp-budapeşte-zagreb-ljubljana- saraybosna-istanbul şeklinde gezmek. hırvatistan-slovenya ve macaristan'da bu bilet geçmediği için ekstra ödeme yapmak gerekiyor. ağustos ayı sonunda bu gezinin ayrıntılarını da paylaşırım.
 • gelecek hafta alıp denemeyi düşündüğüm bilet. her ne kadar interrail biletinin gölgesinde kalsa da denemeye değer olduğunu düşünüyorum. tek sorun ülkeler arasında ki kopukluk. merak ettiğim bir nokta var. şimdi bu bilet sırbistan'da geçerli, hırvatistan'da geçerli değil. ben kalkıp da sırbistan'dan hırvatistan'a giderken bu bileti kullanabilecek miyim? yoksa hırvat sınırından sonrası için ekstra ödeme mi yapmam gerekecek? hadi ekstra ödeme yaptım diyelim, otobüsten pahalıya gelmesin sonra? yazarlar bir el atıverse fena olmayacak. 1 haftaya kadar cevap gelmezse dönüşte ben sizi aydınlatırım artık. tabi kış günü kıçımız donmazsa oralarda.
 • geçtiğimiz hafta kullanıp test ettiğim bilet. kullanmayı düşünüp de benim gibi zamanında yeterli bilgi sahibi olamayanlar varsa aydınlatmış olayım.

  - balkan flexi'nin geçerli olduğu 4 veya daha az ülkede bulunacaksanız almayın. çünkü balkanlardaki tren yolları türkiye'de ki gibi. bir çok ülkede 1 ya da 2 demiryolu hattı var ve turistik yerler bu demiryolu hatlarının dışında kaldığı için sürekli otobüs kullanmak zorunda kalıyorsunuz.

  - kondüktörlerin bilmeme ihtimali olduğunu düşünüyordum ama gişede bilet kesen memurların bilmeyeceği aklımın ucundan geçmemişti. mostar'da gişedeki memur ve de amiri balkan flexi'nin bosna'da geçerli olmadığı konusunda ısrar ettiler. bütün yaptığımız açıklamalar ve de bilet üzerinde yazılmış olan açıklamalar da fayda etmedi. hatta bize kural kitabını getirdiler ve hakikaten de kitapta sadece interrail bileti ile ilgili bir indirim söz konusuydu, balkan flexi ile ilgili bir bölüm yoktu. yani biz onları inandıralım derken onlar bizi inandırdı ve mecbur bilet aldık ama saraybosna'ya ulaşınca oradaki yetkililer biletin geçerli olduğunu söylediler. elimizden mostar'da ki memurlara küfür etmekten başka bir şey gelmedi.

  - kondüktörler bileti biliyorlar ve iki kişi seyahat ediyorsanız sizin biletinize baktıktan sonra yanınızdakinin biletine ne bakıyorlar ne de imzalıyorlar.

  - bilet sayesinde gece trenlerine bedavaya binebiliyorsunuz ama zaten normal bilet bile alsanız çok bir para tutmuyor. yatak isterseniz 7-10 euro arası bir ücret ödüyorsunuz. burada belirtmeden geçmeyeyim. bazen hakikaten tarih öncesi trenlere denk gelebiliyorsunuz.

  - balkan flexi üyesi olmayan bir ülkeden balkan flexi üyesi olan bir ülkeye yolculuk yaparken, biletinizi sınıra kadar kestiriyorsunuz sınırdan sonrası için balkan biletinizi kullanıyorsunuz. tersi bir durumda ise yani üye olan ülkeden üye olmayan ülkeye yapacağınız yolculukta, biletinizi doğrudan gideceğiniz yere bedavaya kestirebiliyorsunuz.

  sadede geleyim. biletinizi en az 5-6 defa kullanacaksanız bu bileti alın. aksi taktirde trenle uğraştığınıza değmeyebilir.
 • peki sence interrail'den önce kullanılması daha mı mantıklı , tecrube açısından yani ?