şükela:  tümü | bugün
  • yakın zamanda kullanmış olanları, soru yağmuruna tutmak istediğim bilet türü.
  • balkan turunu yapmadan önce çok araştırdığım ama tam olarak bulamadığım ya da eksik veya yanlış olarak öğrendiğim şeylerden ötürü sırf yeni gideceklere biraz faydam olsun diye yazıyorum.
    vereceğim bilgiler 2013'ün sonbaharında tecrübe edilmiştir.

1. bölüm bilet ve ücretler

ilk olarak biletimi tcdd sirkeci istasyonundan aldım 26 yaş altı 2. mevki 5 günlük sınırsız 53 euro..
    yurt dışında bazıları üzerinin doldurulucağını bilmiyor sadece arkadaki bölümünü dolduruyor ya da sadece bakıp geçiyor. 1 gün artmıştı bile bende, burada dikkat edilmesi gereken nokta gece yolculuğu yapıyorsanız ertesi günün tarihinin atılması lazım, zaten bilette yazıyor okursunuz benim ilk günü yanlış atmıştı türkiye'deki ama ertesi gün tekrar binmeyeceğim için sıkıntı olmadı. zaten tükenmez kalemle yazılıyor yanınıza bir mavi bir siyah kalem alın bir durum olursa oynayıverirsiniz ama kafam rahat olsun diyorsanız 7 günlük alın 10 günlük kesinlikle çok. zaten git gel yapmayıp sıra ile geçerseniz sıkıntı olmaz. ayrıca yunanistan uluslararası trenleri kaldırmıştı, ülke sayısı zaten az..

bu fiyat koltuklu vagonu olan trenler için size bedava biniş sağlıyor eğer oturacak yer yoksa kuşet veya yatak parası veriyorsunuz mesela istanbul-bükreş arası yataklı 15 euro yatak rahat, sofya-istanbul arası kuşetli 9 euro yatağa göre rahatsız ama gene de uzanıyorsun iyidir. fiyatlar kuşet ve yatak sayısına göre belirleniyor ama zaten tek seçenek vardı mesela 15 euro 3 yataklı vagonda 1 kişi fiyatı ama 2 tane yatak kullanıyordu. kuşetli olan ise 6 kuşetli ama 3 kişi seyahat etmiştik.. pek rağbet görmüyor istanbul tren yolculuğu..
    diğer ülkelerde sıkıntı yok koltuklu vagon oluyor. bazı ülkelerde bilet alıyorsunuz çok cüzi bir ücret karşılığı bazılarında hiç bilet almadan kimseye bir şey demeden biniyorsunuz direk balkan flexipass biletinizi gösteriyorsunuz.

2. bölüm rota

eğer istanbul'dan yola çıkacaksanız 2 seçenek var: sofya ya da bükreş. bulgaristan'a kuşetle bükreş'e ise yataklı vagonla gidebiliyorsunuz. ben yolculuğa sirkeci garından bükreşe giderek başladım. sofya ve bükreş'e giden tren ilk başta aynı. hatyenileme çalışmasından ötürü sirkeci'den edirne'ye kadar ulaşım sirkeci garının hemen yanından kalkan otobüslerle sağlanıyor. otobüste bilet kontrolü oluyor. burada daha önce bahsettiğim "ertesi gün tarihi" konusunda biletciyi uyarmakta fayda var. benim zamanımda sadece gece treni vardı muhtemelen hala öyledir. neyse edirne'de trene geçiyorsunuz, tren bir müddet gittikten sonra sınırda pasaport kontrolü var. trenden iniyorsunuz rayların karşı tarafında pasaport bölümü var (raylardan geçmeyin gece gece sakat iş, 50 m ilerde alt geçit var). trenden inerken yetkili biri olmadığından ve kimse bir şey bilmediğinden ne yapacağınızı çözmek biraz zaman alıyor. karşıya geçtiniz pasaport bölümüne geliyorsunuz muhtemelen kapalı olur 5-10 dk sonra 1 polis gelip açıyor. bu süre zarfında eğer türkiye vatandaşıysanız 15 tl yurtdışı çıkış harcımızı ödeyip pulumuzu almamızda fayda var. pasaportunuza türkiye çıkış damgasını vurdurduktan sonra trene dönüyorsunuz. bu işlemler 1 saatten fazla sürüyordu sanırım. tren hareket ediyor tam rahatlıyorsunuz ileride bulgaristan sınırında tekrar duruyor. bu sefer trene bulgar sınır görevlileri geliyor (siz inmiyorsunuz). pasaportları alıyorlar bakıp geri getiriyorlar.burayıda sorunsuz geçerseniz uzun süre rahatsınız. ileride bir yerde vagonlar ayrılıyor. ben bükreş'e doğru devam ediyorum. imkanınız varsa alt yatağı seçin yattığınız yerden manzarayı seyredersiniz. her şey yolunda giderse 20 saatte bükreş'e varıyorsunuz. akşam 8 gibi orada olacaksınız eğer hava kötü ise balkanlardan gelen soğuk hava dalgasının membağında bulursunuz kendinizi, gitmeden hava durumunu kontrol etmekte fayda var. istanbulda güllük gülistanlıkken bükreş feci soğuktu. 3 liralık poşet yağmurluk alacakken bulamayıp mecburen decathlondan 20 liraya bir yağmurluk almıştım resmen hayatımı kurtardı. 300gr katlanıp cebe sığabilecek kadar küçülebilen bir şey tavsiye ederim. tren garı old towndan biraz uzak o yüzden tren garı ile old town arası bir hostel tercih etmeniz avantajıza olacaktır. explorer hosteli öneririm.

bükreş'ten sonraki istikametim belgrad. burada ufak bir sıkıntı var: bükreş'ten belgrad'a direk tren yok. gelelim ihtimallere: parası olanlar gea tours diye bir şirket var direk minibüsle belgrad'a 25 dolara götürüyor (ben kullanmadım hizmet nasıl bilmiyorum). gelelim benim gibi fakir sırtçantalılara. belgrada gitmek için 3 farklı tren kullanmanız gerekecek. rotanız timisoara-vrsac-belgrad. bükreş'ten timisoara'ya günde 1 den fazla sefer var sanırım. siz gece "bucuresti nord 21:46- timsioara nord 07:07" trenine bineceksiniz ve sabah timisoarada inip saat 08:20 de kalkacak olan "timisioara - vrsac" trenine bineceksiniz. timisioara treni için bükreş garından bilet alıyoruz 4 lei (2.5 lira) gibi sembolik bir ücretle koltuk numarası olan bilet alıyorsunuz. timisioara'da vrsac treni için herhangi bir ücret veya bilet yok direk biniyorsunuz. vrsac'a yarım saatte varıyorsunuz (tam saatleri yazamıyorum aklımda değil ama sırbistanla 1 saatlik saat farkı vardı sanırım dikkat edin).vrsac-belgrad treni ise bildiğiniz banliyö treni, buna da direk biniyorsunuz. hepsinde balkan flexipass biletinizi gösteriyorsunuz bu 3'ü 1 gün olarak yazılması lazım ayık olun. bazen hiç yazmıyorlar bazen de sadece arka taraftaki bölümü dolduruyorlar (bunlar bizim için iyi). dikkat etmeniz gereken şey tekrar söylüyorum en ön sayfayı boşuna doldurmasınlar.
    belgrad'a vardığınızda ufak bir sıkıntı var. bu banliyö treni ana gara gitmiyor. old town'a daha uzak olan garda duruyor. daha önce diğer garı kullandığımdan baya bir zorlandım çünkü harita satan bir yer yoktu. size önerim android telefonunuz varsa gideceğiniz yerleri önceden wifi ile bir tarayıp download edin. ben garın olduğu yeri taramamıştım ama cine5'i gözünü şaşı yapıp izleyen nesilden gelmenin avantajıyla old town'a kadar gidebildim. bu noktada hostel önerim big hostel olacak bu gara çok yakın gerçekten büyük ve otel gibi tek kötü yanı sigara serbest. bütün bu bükreş-belgrad yolculuğu akşam 21:45 de başlayıp ertesi gün 11:30 gibi bitiyor. bükreş'ten timişioara'ya kadar uyudunuz uyudunuz yoksa indi bindi sıkıntı.

sonraki istikamet belgrad'dan üsküp'e.. bu yolculuk içinde bilet almıyorsunuz ama gene de önceden bir sorun. üsküp treni ile sofya treni aynı o yüzden doğru vagonda olduğunuzdan emin olun. bu tren baya baya tarihi eser. 6 kişilik kompartman şeklinde 6 tane koltuk var, koltukların iyi yanı yatabiliyor. tren yoğun olmaz da 3 kişi bir kompartmanda olursanız yata yata gidebilirsiniz. dikkat edilmesi gereken noktalar camın tam kapanıp kapanmadığı ve koltuğun çek-yat mekanızmasının çalışıp çalışmadığıdır. bu yolculukta uyumak nispeten kolaydır. sizin gibi öğrenci, gezgin vb. bulursanız çok da zevkli olur.
    üsküp garı old town'a çok uzak değil ben hemen garın yakınında bir hostelde kalmıştım. çantasız old yown'a gitmek zor değil ama gece hayatı düşünüyorsanız merkezde bir yerde kalmanız daha iyi olur.

şimdi burada yolun sonuna geliyoruz. yunanistan'a tren yok. kosova'ya da trenle gidemiyorduk ya da balkan flexipass geçmiyordu sanırım. oralar muamma ama kosova için otobüs bakıp vazgeçtiğimi hatırlıyorum. malesef böyle bir yazı yazacağımı düşünmediğimden bazı şeyleri öğrenmedim, öğrendiklerimi de not tutmadım. eksik yerler için affınıza sığınıyorum.

üsküp'ten sonra gidilebilecek tek ve son yer sofya kalıyor. bu istikamet de biraz sıkıntı çünkü gene direk tren yok. bunun için şunu yapıyorsunuz. üsküp-belgrad trenine binip nis garında iniyorsunuz ve sofya'ya giden trene biniyorsunuz(belgrad-sofya treni sanırım). gece 2 gibi nis'te oluyor üsküp treni. 1 saat bekleyip 3 gibi sofya trenine binmiştim(saatler size hangi tren olduğu hakkında fikir verebilir). şimdi burada sınır geçişi ile ilgili ufak bir sıkıntıdan bahsedeyim. makedonya'dan sırbistan'a geçtiğinizde sırplar nereye gideceğinizi soruyor. ben sofya dedim sıkıntı başladı. neden direk gitmediğimi sordu önce, dedim direk tren yok. neden otobüsle gitmediğimi sordu, dedim balkan flexipassla tren bedava. neyse bu görevli gitti başka görevli geldi ona da anlattım sonra ilki tekrar geldi çantadakileri sordu daha doğrusu içki,uyuşturucu var mı kaçakcılık mı yapıyorum onu çözmeye çalışıyor gene sorularla. neyse en son çantanı aç dedi indirdim üst bölümden baktı tereddütsüz çantayı açıyorum tamam dedi gitti.(ulan çok da meraklıyım sanki sırbistan'a haftada 2 kere gideceğim).. yani belgrad'a gideceğim deseniz bile gene sıkıntı olabilir 2 gün sonra tekrar neden giriyorsun tarzı bir soruyla muhattap olabilirsiniz neyse sıkıntı yok. bu arada sigara gerçekten ucuz ama içki konusunda bulgaristan çok çok uygun haberiniz olsun.

geldik sofya'ya, buranın garı merkeze yakın sayılabilir ama old town diye tam bir şey olmadığı için net bir şey söyleyemeyeceğim. kalacağınız yere göre uzak kalabilir. bu garın en iyi yanı bedava wi-fi var.
    sofya'yı da gezdik gördük, geliyoruz istanbul'a dönüşe. bunun için tren garındanbilet almamız gerekli çünkü istanbul treni kuşetli (belki koltuklusu olduğu zaman oluyordur sormakt fayda var). biletimizi garın önden girişine göre sol dipte biraz iç tarafta kalan yerden alıyoruz. trende bileti balkan flexipassınızla birlikte görevliye veriyorsunuz, bir süre sonra geri veriyor. türkiye sınırına kadar sıkıntısız gidiyorsunuz trende çıkış damgalarınız basılıyor. türkiye'ye geldiğinizde işler gene civcivli bir hal alıyor. görevli geliyor ve çantalarınızı alıp x-ray'den geçirmenizi istiyor. unutmayın 1 litre yüksek, 2 litre düşük alkol (%22), 2 kg çilolata, 1'er kilo çay-kahve, 600 ml parfüm hakkınız var. neyse x-ray'den geçtikten sonra türkiye'ye giriş parası alınmadığı için şükredip hemen freeshopa gidebilirsiniz. freeshop dediysem 5 metrekare var yok, pek de bir çeşit yok ama hem dışardan getirip hem de buradan alabilirsiniz. sonra trene dönüyorsunuz (herhalde bu aralarda biletleri iade ediyorlardı). sınırdan hareket ettikten sorna edirne'ye varılıyor, burada otobüse aktarma yapıyorsunuz ve sabah sirkeci garına varmış oluyorsunuz hayırlısıyla..

3. bölüm yardımcı linkler
    raildude
    tcdd
    booking.com
    hostelworld.com
    free bucharest tour
    free sofia tour
    free belgrade tour
  • balkanlarda sadece bir kısım ülkede geçerli olan ekonomik interrail bileti. daha önce bu bileti alıp balkan turu yapmış olanlara sesleniyorum, ocak-şubat aylarında balkan turu için tavsiyelerinizi, bilgi birikiminizi seve seve dinlerim. sadece bir yeşillendirmenize bakar. çok da teşekkür ederim

edit: balkanlarda tren hatları türkiyedeki gibi sıkıntılı olduğu için yapmadım. gitmek istediğiniz şehire günde yalnızca 1 tren oluyor genelde ve araştırdığım kadarıyla trenler de gayet eskiymiş. balkanlarda interrail bileti alacağınıza otobüs ile seyahat edin derim.

(bkz: flixbus)
  • yaptım, döndüm ve şimdi burada yapmayı düşünenler için elimden geldiğince detaylı bilgi vermeye çalışacağım.

öncelikle rotamı paylaşayım: sofya - selanik - üsküp - belgrad - budapeşte güzergahını izledim 1 ay içinde 5 gün biletimle. bileti geziye çıkmadan 2 gün önce sirkeci garından 53€ ya aldım. dönüş biletimi de budapeşte'den istanbul'a wizzair ile 23€ya almıştım. toplam seyahat süremi de 10 gün olarak belirledim.

geziye türkiye'den başladığınızda şu an uluslararası çalışan bir tren hattımız olmadığı için sizi önce sirkeci garından otobüsle kapıkuleye kadar getiriyorlar. gümrük sınırında kimse ingilizce bilmiyor, 9 yolcu vardı ve tek türk bendim. 1-2 saat boyunca baya baya çevirmen olarak görev yaptım o derece.sonra trenimiz geldi, tren demek doğru olmaz gerçi bir tane vagon geldi sadece. şaka falan sandık oyuncak gibi bir şeydi çünkü, neyse bindik gidiyoruz. içerisi buz gibi, inanılmaz sallanıyoruz. daha önce interrail da yapmış biri olarak hayatımda gördüğüm en yavaş ve tehlikeli trendi bu. birkaç saat sonra başka bir trene aldılar bizi, o bir nebze daha iyiydi neyse ki.

istanbul - sofya 12 saat sürüyor aşağı yukarı ve baya zahmetli bir yolculuk. devamı da böyle olacak mı diye merak ediyordum. sofya - selanik trenine bindiğimde ise durumun böyle olmadığını gördüm. yunanistan yeni trenler almış geçen sene yaz başında, trenler gayet yeterli. kompartımanlarda priz falan var, hız olarak da sorun yok. selanik'e 7 saat süren bir yolculuğun ardından ulaştım. selanik'ten sonra üsküp'e de aynı tip trenle 4 saatlik bir yolculuk sonunda geldim.

üsküp - belgrad ve belgrad - budapeşte arası yolculuklarımda mesafe uzun olduğu için gece trenlerini kullandım, ikisi de aşağı yukarı 8 saat sürdü. bu entryde şehirler hakkında bilgi vermek yerine genel olarak balkan flexi pass ı anlatmak istiyorum. şehirler için olan yorumlarımı da şehir başlıklarında bulabilirsiniz.

şimdi, gelelim bilet ile yaşadıklarıma. öncelikle 5 kez bindiğim trenlerde görevliler 4 kere biletime işlem yaptılar. yani 1 ay içinde 5 gün almama rağmen biletimi 6 kere, belki de daha fazla kullanma şansım vardı ihtiyacım olsaydı. sadece sofya- selanik arasında 1 leva ekstra rezervasyon bedeli ödedim. onun dışında bütün trenler bedavaydı, gerçekten 53€ oldu toplam tren bedeli.

benim yolculuğumda ekstrem bir durum vardı. son tren yolculuğum belgrad - budapeşte arasıydı ve macaristan balkan flexipass ülkelerine dahil değil. yolculuğa başlamadan önce internetten yolculuk başlangıcım sırbistan olduğu için ekstra bir ücret ödememe gerek olmadığını okumuştum ama emin olmak için belgrad tren istasyonunda 2 farklı görevliye 2 kez sordum. ikisi de evet, ekstra bir şey ödemene gerek yok dediler.

trene bindiğimde sırp görevli bilet kontrolüne geldi ve bilet hakkında bir şey söylemedi, sorun yoktu yani. ancak olaylar macaristan'a girdiğimizde başladı. macar görevli önce biletimi kontrol etti ve hiçbir şey demedi. sonra yanına bir başka görevliyi de alarak bir daha geldi. bu bilet bizde geçerli değil, 20 euro ödemen lazım dedi. belgrad - budapeşte arası tren biletinin toplam fiyatı 22€ zaten.

20 euro mu? hayatta o parayı vermem ben, inanmıyorum size dedim. o zaman bir sonraki durakta ineceksin falan dediler. inadım inat benim de, beni sikmeye çalıştıklarını biliyorum çünkü. bu yağmurda ve sabah 4 te beni burada bırakacaksınız yani dedim. o zaman 10 euro ver dedi görevlilerden bir tanesi, diğer görevli de ona tip tip baktı. cebe para atmaya çalıştıkları iyice açığa çıkmıştı. çıkardım birkaç sırp dinarı uzattım, al bütün param bu dedim. beğenmediler dinarı, bekle birazdan geleceğiz diyip gittiler.

ilk görevli bu sefer yanına daha genç ve piç görünümlü bir başka görevliyi alarak geldi. yeni gelen net bir şekilde 20 euro ödeyeceksin yoksa seni indireceğiz diye beni tehdit etmeye başladı, hazırlanıp gelmişler belli. artık iş onur meselesine dönmüştü. not defterinden bir sayfa kopardım ve bilet için 20 euro talep ettiklerini yazdım. sonra kağıdı onlara uzatıp " buraya adınızı ve soyadınızı yazın ve imzanızı atın, istasyonda soracağım ve eğer yanlışlık varsa sizi şikayet edeceğim " dedim. bir duraksadılar, blöfüm işe yaramıştı. "alright, alright" diyerek bıraktılar beni. küçük bir zafer kazandım yani, hehe.

diyeceğim odur ki görevlilere karşı hep dikkatli olun, hep ekstra şeyler ödetmeye çalışacaklardır. böyle bir hakları yok, kesinlikle ekstra bir ücret vermeyin. özetlemek gerekirse balkan flexipass benim gibi 4-5 ülkeyi gezecekseniz gayet mantıklı ve ucuz bir ulaşım türü. tren kalitesi de tahmin edilenden iyi.

söyleyeceklerim bu kadar şimdilik, konu ile ilgili soruları olanlar bana mesaj yoluyla ulaşabilir. sevgiler, saygılar.
  • merhabalar,
    yaklaşık bir ay önce balkanrail biletim ile bulgaristan, makedonya, sırbistan'ı gezdim sonra romanya'ya döndüm.
    balkan gezime başlamadan önce planımı en ince ayrıntısına kadar hazırlamıştım. benim planıma göre 6 kez tren kullanacaktım.
    hayal ettiğim 6 trendi, gerçekte olan 5. (aslında 4. bir tane tren yolculuğumu görevli biletime işlemedi, sağolsun.)

size önerim; plan yaparken gideceğiniz ülkeler arasında tren ağı bulunuyor mu öncelikli olarak buna bakın. eğer bulunmuyorsa nereden aktarmalı tren bulabileceğinizi araştırın. (eğer aktarmalı gidecekseniz biletinize iki kez ayrı ayrı işlenmiyor) iyi araştırma yapmazsanız yola çıkınca sıkıntı çekersiniz. bizimle aynı alfabeyi kullanmadıkları için trenlerin nereye gittiğini anlamanız biraz zor olabilir.

şunu da ekleyeyim; tren bulamasanız bile genelde her yerden otobüs bulunuyor. ama otobüs kullanacaksanız balkanrail biletinin bir anlamı kalmıyor. biletin hakkını vermek istiyorsanız kesinlikle rotanızı güzel oluşturmalısınız.
    trenlerden bahsetmek gerekirse genellikle çoğu tren eski. trenin içi sıcaksa şükredin yeter. bazılarında teknoloji adına priz bulunuyor. eğer o trene denk gelirseniz şanlısınızdır.

size tavsiyem vaktiniz varsa baharda gezin.

ben kışın tam ortasında gittim manzara çok güzeldi her yer bembeyaz pamuk gibi ama dondum. balkanlardan gelen soğuk hava dalgası diye boşuna denmiyor. soğuk hava dalgasının tam olarak oluştuğu yerdeydim. bunu 5 kat giymeme rağmen kemiklerimde hissedebiliyordum. (abartı değil vallahi 5 kat giyindim. kaban ve atkı hariç)

sorularınız varsa yeşillendirmeniz yeterli. yardımcı olmaya çalışırım.
  • 1 nisan 2017 den beridir romanya da geçerli değildir.
  • 1 nisan 2017 tarihinden itibaren romanya'da geçerli olmayan kart.
    bükreş hayallerimi suya düşüren kart.
    tcdd'nin sitesinde bu durumun hala düzeltilmememiş olduğu kart.
    https://rail.cc/tr/balkan-flexi-pass buradan bilgi edinebilir.
    edit: çaylaklara kaynak verme sınırlaması getiren sözlük yönetimine saygılar.
    edit 2: bimerden gelen cevap:
    başbakanlık iletişim merkezine hitaplı yazınız incelenmiştir.

regio trans romanya'da özel bir demiryolu taşıma şirketi olup, balkan flexipass hizmetine üyedir. balkan flexipass kartı romanya'da sadece regio trans'ın işlettiği (sınırlı) hatlarda geçerlidir. romanya demiryolları 1 nisan 2017 tarihinde balkan flexipass hizmetinden ayrılmıştır.
  • balkan flexipass, interrail’in balkan versiyonu olarak düşünülebilir. gitmeyi düşünenler için kesinlikle farklı bir deneyim fakat bir o kadar da zorlu diyebilirim. trenler kesinlikle inanılmaz eski ve kötü. bu durum erkekleri pek etkilemiyor aslında daha çok kadınlar için sorun teşkil ediyor çünkü tuvalet olayı çok sıkıntı. bazı tuvaletlerin oturma yerleri bile yok. her tren için geçerli değil tabi ama çoğu için durum böyle maalesef. trenler eski olduğu için haliyle çok yavaşlar hele bir de teknik bir aksaklığa denk geldiyseniz bittiniz. 30 saat aynı trende kalmıştık biz. ilk rotanızı çizdiniz ama sofyada aktarma yapmak durumundasınız. aktarmalar arası az bir zaman varsa üzgünüm ama o tren kaçacak çünkü sofyada olması gereken saatten daha geç varıyor. biz belgrad’a gidecektik ama tren kaçtığı için otobüslerle halletmek zorunda kaldık. belgrad’tan budapeşteye ya da prag’a gidecekseniz bu bilet geçerli değil tren istasyonundaki görevliler her ne kadar geçerli dese de trende sorun yaşarsınız. görevliler sizden uçuk miktarlarda para koparmaya çalışıyor. önleminizi alın.