• istanbulluyum diyorum, aslen nerelisin diyor, manastır'dan göçmüşüz diyorum biliyor musun manastır neresi? hıristiyan mısın diyor, konu o değil diyorum sen biliyor musun manastır neresi, hayır da demiyor göçmensin işte diyor, bilgin olsun diye söylüyorum diyorum manastır atatürk'ün askeri liseyi okuduğu yerdir, dedem de paşamın okul arkadaşı, göçmensin yani diyor! lahavlevelakuvvet diyorum, müslüman mısın diyor, hayır diyorum konu o değil göçmenim sen nerelisin, yozgatlıyım diyor. adettendir diyorum aslen nerelisin, yozgatlıyım diyor, hep mi yozgatlıydınız diyorum, şükürler olsun diyor...

yozgat'a lafım yok; ama dar kafalıya sığamıyorum arkadaş!

çizgilerini sonradan çizdiğimiz bir dünyada, sınır sahibi olmak da, göçmen olmak da saçmalığın dibine vurmaktır diyorum, kütük neresi diyor...
  • bu toprakların evlatlarıdır, anayurtlarına geri dönmüşlerdir. ne idüğü belirsiz arapla, afganla karşılaştırılmaları hakarettir!
  • afganla, suriyeli gibi gereksiz çöl bedevileri ile bu insanlarımızı kıyaslayana hammer'in tarih seti enlemesine girsin.
    tanım: farklı yerlerde ikamet eden soydaşlarımız. yıllardır da bizimle birlikteler. osmanlı bir balkan devleti olarak uzun süre ayakta kalmış. açın biraz kültürlenin kitapsızlar.
  • sosyal medyaya azıcık bakarsanız 100 yıldır bitmek bilmeyen bir göt yangınına sahip islamcılar/neo-osmanlıcılar bu insanlarımıza sürekli saldırır ve hakaret eder. ne idüğü belirsiz, sınırlarımızdan kaçak giren milyonlarca orta doğu primatıyla türk göçmenlerini kıyaslarlar. içlerindeki türk nefretininin bir kısmını işte böyle kusuyorlar.

tanım: anayurduna geri dönmek zorunda kalan soydaşlarımız.

edit: anlatım bozukluğu giderildi ve bir cümlenin yeri değiştirildi.
  • anne-baba tarafından üyesi olduğum topluluk. ailesine, kültürüne,tek eşliliğe,ahlaka, saygıya bağlı olan güzel insanlar bütünüdür. yemekleri,samimiyetleri,insan seviyor oluşları,iyi niyetleri hiçkimseninkine benzemez,canlarım benim
  • benim efendim varsa balkan göçmenleri ile problemi olan yesillendirsin.
  • bu toprakların kurucu ve asli unsurudur.
  • eğer türk kökenliyse, bir bölümü kayı boyundan değil afşarlardandır.

(bkz: karamanoğulları)

türk modernleşmesinde önemli katkıları vardır.
    osmanlılar tarafından anadolu'dan sürüldükleri için (bakmayın iskan politikası dediklerine, osmanlılara karşı isyan etmesinler diye anadoludan sürülmüşlerdir.) arap etkisinden daha uzak kalmışlardır. bu bir nevi avantajlarıdır yani.

bir de ufak bir detay bilgi, rumeli türkleri camilerine genelde kubbe yapmaz. kiremit çatıları olur. eğer bir mahallede böyle bir cami varsa, büyük ihtimalle oranın kökleri rumeli türklerine dayanır.

modern türkiye tarihinde önemli ve toplumun her kesimi tarafından sevilen insanların çoğunun kökleri bu coğrafyadan.
hesabın var mı? giriş yap