• balkan göçmenleri türk oğlu türktür. bir suriyeli ile nasıl kıyaslayabiliyorsunuz yahu ?lisede hiç mi tarih dersi almadınız ? o kadar türk neden balkanlara iskan ettirildi sonra neden geri döndüler ? off ne salaksınız.

not: balkan göçmeniyim bu başlığı hakaret olarak algılarım.

not: noktalama uyarısı için teşekkür ederim.
  • turkiye'yi balkanlardan kopup anayurtlarina donen insanlar kurdugu icin sacma buldugum versus.

sanattan spora akademiden siyasete bu ulkeden balkan ve kafkas gocmenlerini cikarirsaniz elinizde irak suriye'den hallice bir ulke kalir.
  • birisi ülkenin fenotip ortalamasını yükseltirken diğeri düşürür ama hangisi söylemem.
  • karamanoğulları ile suriyelileri karşılaştırmaktır. tarih bilmek önemli...
  • suriyeliler kendi ülkelerinin haini, yabancı devletlerin kuçu kuçusudurlar.
    balkan türkleri ise bu vatanın senin benim kadar sahibidirler.
    zaten buradan gitmişlerdir, en fazla yurtlarına dönmüş olurlar.
  • balkan göçmeni, evin gurbete çalışmaya gitmiş evladıdır. şartlar değiştiği için ata evine, baba ocağına dönmüştür. evin asıl sahiplerindendir yani.

suriyeli ise kendi evinde yangın çıktığı için kapı komşusuna sığınmış, ama yüzsüzlükte sınır tanımayan bir misafirdir. evi tadil olup toparlandığında gitmesi beklenen biridir.

düzeltme: imla
  • kel alaka dedirten karşılaştırmadır. balkan göçmenleri türktür, diğeri arap. hadi ırkçılık diye bu maddeyi iptal edelim, balkan göçmenleri üretimin her noktasında bulunurken, araplar beleş yemekten ve sürekli çoğalmaktan öteye gitmemektedir.
  • balkan göçmenlerinin çoğu iskan politikası gereği balkan fetihlerinden sonra o bölgelere yerleştirilen anadolu insanıdır. daha sonra balkanlar kaybedilince kimi ülkesin dönmüş kimisi de asimile olarak orada yaşamaya devam etmiştir. fakat onlar da yugoslavya’nın dağılması ve sırplar’ın soykırım yapması nedeniyle atalarının topraklarına geri dönmüştür.

aralarındaki farka değinecek olursak; hepsi olmasa da büyük çoğunluğu avrupa kültürü ve medeniyetini benimsemişlerdir. diğerleri, yani suriyeliler ise, bildiğiniz orta doğu insanı. orta doğu kültürü...
  • 1989'da bulgaristan'dan türkiye'ye geldik.
    dedem, babannem, annem, babam, ben (1) ve abim (4).

ne geliş zamanı, ne de sonrasında devletten 1 kuruş para almadık. kurtköy'de allah'ın dağında emlak konuta siteler yaptırmışlar, oradan kura çektiler. bize de bir daire çıktı ama 20 sene ödeme ile. ödedik. kuruşu kuruşuna her ay gittik yatırdık ve ödedik. parası neyse verdik.

dedem 55 yaşında fabrikaya girip işçi olarak çalıştı ve 65'inde emekli oldu. bak,
    hayatının 55 yılı komunizm sisteminde geçmiş, neler görüp neler yaşamışsın ve tüm birikimini, evini yurdunu geçmişini bırakıp hiç bilmediğin (dil hariç) bir ülkeye gelip hayata sıfırdan başlıyorsun ; yaş 55.

annem ve babamı zaten ortaokula gidene kadar pek görmedim. sabah 8 akşam 12 full mesai, bayram seyran yok, habire köpek gibi çalıştılar. şimdi ikisi de emekli.

babannem ise halamın kızlarıyla toplam 4 kişi bize baktı, büyüttü etti.

ben mühendis oldum, abim denizci. eşim öğretmen, yengem hemşire. ben 9 senedir mühendislik yapıyorum. türkiye'nin 40 şehrinde hizmet verdim. deli gibi seyehat, otellerde konaklama, tehlikeli iş kolu vs.vs. hala gece gündüz demeden eşşek gibi çalışmaya devam ediyorum.
    hep beraber bu ülkeye katma değer sağlamaya çalışıyoruz, ülkenin gelişmesi-kalkınması için bir derdimiz var ve elimizden ne gelirse yapmaya çalışıyoruz.

geleli 31 sene olmuş.
    devletten karşılıksız 1 kuruş almadık.

biz türk'üz, onlar arap.

şimdi suriyelilere bakalım, (bu başlık hariç) seçin beğenin alın;
    link

haram olsun.

şimdi hani hep bir karşılaştırma vardır ya ; (bkz: balkan göçmeni vs. suriyeli)
    karşılaştırmayı siz yapın.

ümmetmiş.
    ümmetinizi ........... (buraya kadar okuduysanız, noktalara geldiğinizde ağzınızdan istemsizce hangi kelime çıktı ?)
  • ne balkan göçmenlerinin tamamı türktür ne de suriyelilerin tamamı arap. hem balkanlar hem de suriye eskiden osmanlı toprağıdır.

balkan göçmenlerinden erken dönemde gelenler türk oldukları için değil müslüman oldukları için islamın halen egemen olduğu osmanlı topraklarına gelmişlerdir; zira toprakları hıristiyan yönetimlerin eline geçmiştir. aralarında çok sayıda arnavut, pomak, boşnak vardır. daha yakın dönemde ise müslümanlığın yanı sıra türklük ve rejim muhalifliği de gerekçe olmuştur.

suriyeliler ise zaten müslüman bir ülkede kaldıkları için bağımsızlıktan sonra türkiye'ye göç etmemişlerdir. 2011'de türkiye'nin esad'ı yıkmak için her türlü radikal islamcı teröristin suriye'ye girişine izin vererek suriye'nin içine sıçması sonucunda suriyeliler mecburen türkiye'ye sığınmışlardır. çoğunluğunun sahip olduğu gerici dünya görüşünden tiksiniyorum ama bu, türkiye'nin en büyük sorumlularından olduğu suriye savaşının mağduru oldukları gerçeğini değiştirmez. ülkelerindeki savaş bir an önce sona ermeli ve vatanlarına dönebilmelidirler. kalmak isteyenlerin ise yasalardaki gerekli koşulları yerine getirmeleri gerekir normal olarak.

diğer yandan balkan göçmenleri de homojen bir kitle değildir. ilerici olanları çok olsa da fatih tezcangibi yobazları da çoktur.

ne suriyelilerin hepsi esmerdir ne de balkanlıların hepsi sarışın. ayrıca sarışın ve beyazların esmer ve koyu tenlilerden üstün olduğunu iddia etmek apaçık ırkçılıktır ve utanılacak bir şeydir.

sonuç olarak bir insan topluluğunu toptan kategorize etmek yanlıştır. olan şey egemen ve sömürücülerin çıkar için savaş çıkarması ve her kökenden emekçilerin ve alt sınıfların ezilmesi, sömürülmesi, sürgün edilmesidir.
hesabın var mı? giriş yap