şükela:  tümü | bugün
  • birbirimizi yemeyelim, fiziki görünüm açısından ülkemizdeki dünya standartlarındaki yegane kitledir.

boşnaklar özelinde bakacak olursak durum daha hard vaziyettedir. ne de olsa avrupa suyu var, güney slavı bu insanlar, normal yani böyle olması. tv'da, sağda solda gördüğünüz böyle renkli gözlü olur, sarı saçlı olur olmaz fark etmez, özetle belli bir standardın üzerinde güzel bir kadın/erkek görürseniz, imkan varsa araştırın ucundan kıyısından balkanlı hatta ve hatta boşnaklık vardır. trilyon yıl evvel dıdısının dıdısı balkanlardan biri ile izdivaç etmiştir.

biz mi? biz ise asyalıyız olm, mal bu, bu kadar, birbirimize boşuna bok atıyoruz yani.
  • ben ortadoğulu degilim!

benim aslımın çoğu balkan kökenli...benim kültürüm bir arap’tan ziyade bir avrupalı'ya daha yakın. eğer sen beni zorla ortadoğulu yapmaya çalışırsan ben direnirim. çünkü o benim kültürüm değil. bana yabancı...ben rumeli kültürü,gelenek ve görenekleriyle büyüdüm ve yetiştim...

ben 5 değil, iyi eğitebileceğim kadar çocuk isterim. varsın tek olsun. kusura bakma ama ben yere tükürmem. çöp atmam. biraz yürür çöp kutusuna atarım.

balkanlar'da kadın ailenin kraliçesidir. eşimde öyle...annemde öyleydi. anneannem de babaannem de. bırak kadın erkek eşitliğini,belki de kadın ağır basar benim kültürümde...

rumeli'de namazını kılan kılar. içkisini içen içer. biri öbürüne “allah kabul etsin” der, diğeri de “sağlığına,şerefine,nazdravje“ der.
    demokrasi vardır evde.biat değil.

evet köpek te severiz, kedi de. cinler, periler değildir onlar. doğayi da severiz çok. canımız yanar tek bir ağaç devrilse.

biz göçmenler,işimizin hakkını vermek isteriz. gurur duyarız yarattığımızla. sanat severiz,sanat...her türlü sanat. sanatçıya da saygı duyarız. ama gerçek sanatçıya...severiz okumayı. kitap bile satın alırız inanırmısın?

biz rumeli'liler mustafa kemal atatürk‘ü neden en çok biz severiz biliyormusunuz? siz anlayamazsınız. çünkü o kurtarıcıdan da öte, bizim ‘kültürümüzün‘ sembolüdür. olmaya hep çaba sarf ettiğimiz , ama 75 yıl sonra bile daha da çok hayran kaldığımız...

mücadelemiz de siyasi veya ideolojilikten de öte şu parti bu parti de değildir aslında. kültürümüzün varolma savaşıdır. atatürk‘ün vizyonunda ki kültürümüz. işte bu kültür,cumhuriyet'tir bizi birbirimize bağlayan.
    kendimizi devam ettirecek kolektif beyine de sahibiz, iradeye de, kalbe de...

te okka.
  • türkiye’nin değişim ve gelişiminde çok büyük faydalar sağladılar.anadolu insanı daha yeni ırkla tanıştı,akraba olundu.yeni zanaatlar topluma girdi.

imla
  • balkan göcmenlerinin büyük bir yüzdesini türkler olusturur.baslik altinda ahkam kesip aklınca son sözdür bu kadar noktayı koydum havasindaki entri giren bilmislere duyurulur.arnavut,bosnak anadoluda ve istanbulda osmanli döneminde zaten vardı bir sekilde yer almısti.balkan gocmenleri ise bazen iskan politikasi,bazen vergi vermeye karsi bir isyan,bazense mezhepsel nedenlerle bir miktarıda akıncı gorevi ile balkanlara yerlestirilen türkmenlerdir.halepden tutun sivasa,aydından tutun mersin ,adana,ordan amasyaya kadar anadoludan göc eden türkmen ve yörükler olup üstteki arkadasın dedigi gibi farkli bır ırk degildir.
  • yunanistan, bulgaristan ve makedonya göçmeni olanlar istisnasız atatürkçü, laik ve seküler görüşte insanlardır. ayrıca etnik olarak da sapına kadar türk bu insanlar. arnavutluk göçmenleri eh işte ortaya karışık. etnik köken olarak türk değiller. boşnaklar ise genelde dinci ve yobaz insanlardır, yozgatlılardan pek farkları yoktur ve bunlar da etnik köken olarak türk değillerdir. bu yüzden yunanistan, bulgaristan ve makedonya göçmenleri candır :) bunlarla oturulur sağlam içilir, muhabbetin dibine vurulur..
  • (bkz: #77962839) bu sığır arkadaşa göre yunanistan,bulgaristan ve makedonya göçmenleri türk ama boşnaklar değilmiş.ayrıca yobazmışız.kendisini en kısa zamanda pendik sapanbağları'na bekliyorum. lipa restaurantta atatürk'ün fotoğrafının altında rakı içerken bu konuyu uzun uzadıya konuşabiliriz.