şükela:  tümü | bugün
  • aslında ekseriyetle tüm türkiye'deki göçmenlerde görülen saçma sapan algı.
    "ya biz buralı değiliz işte aslında dedemler şuradan göçmüşler ben şuyum var yani" sonra yüzdeki iğrenerek bakış. böyle vatandaş başka güzide ülkelerden sanki anadolulu insanların çağrısıyla kandırılarak bu vatana getirilmiş de "sikeyim böyle insanı da toprağı da" manasındaki bakış.

evet çoğu göçmende görülüyor bu olay yalnızca doğrudan agide, kafkas göçmenlerini ve boşnak (yugoslavya savaşı döneminde) gelenleri biraz olsun haklı buluyorum adamlar bildiğin başka etnisite olarak gelmişler de bu yavşak balkan göçmenlerindeki bu hava ne?

"ya bizimkiler bulgaristan'dan göçmüşler işte onun için bulgarım ben."
    "ya anne tarafım girit'ten göçmüşler işte rumum ben ya öyle ninem yeşil gözlü."
    "ya dedemler sırbistandan göçmüşler işte sırbım ben ondan boyum uzun hı hı."
    "ya ailen makedonyadan göçmüşler makedonum ben ondan büyük iskender'e benziyorum."

eeee bizimkilerin köyüde osmanlı kayıtlarına göre 350 yıldır burada. bir yerden göçememişiz biz ben ne diyeceğim? "ya işte bizimkiler vatanını terk etmemişler, savaşmışlar çarpışmışlar ölmüşler ama yine de terk etmemişler vatanını türküm ben işte ondan daha cesur duruyorum." mu diyeyim?

ulan sen de, sen de, hepiniz de, her biriniz de türksünüz ulan işte. siktir git buradan amına koduğumun türk'ü diye kovmuşlar her birinizi tek tek bulgaristan'dan, yunanistan'dan ve tüm balkanlardan ama gelmişsin burada sığındığın, topraklarına çöreklendiğin, havadan gelip yerleştiğin insanların etnik kimliğinden utandığın için türk olduğunu söyleyemiyorsun değil mi? ama gel gör ki seni o topraklardan siktir eden, malına mülküne çöken, soyunu kıran, "siktir git buradan amk türk'ü diye seni türklerin yaşadığı yere kovan milletlerin adını kendine daha layık görüyorsun değil mi?

bal gibi hepiniz vatanından toprağından siktir edilmiş, gariban gariban gelmiş burada yaşayan insanların toprağından, suyundan, ekmeğinden bir parça da kendinize pay almış biz gibi yaşayan türksünüz işte.

"bizimkilir islindi bilgirisitindin gildi bilgirim bin."
    siktir lan!

edit: arkadaşlar alık mısınız, saf mısınız? ben size "türk değilsiniz" demiş miyim her hangi bir yerde. bas bas bağıra bağıra, altını çize çize türksünüz neyin tatavası bu demişim zaten. etrafımızdan görüyoruz ki sitemimizi, meramımızı yazdık buraya. bir dünya insan da tanık olmuş ki onlarca favori aldı giri. doğrudan göçen dedeniz, neneniz demez zaten. neden göç ettirildiğinin baya bir farkındadır ama siz yeni nesillerde sorun. etrafımızda da hepimiz gayet açık ve net görüyoruz.

adamlara bak ya ne çomarlığımız kalmış, ne insanlığımız kalmış. ulan toprağına, vatanına geldiğiniz insanlara hakaret edecek kadar yüzsüzsünüz işte. sanki arkadaşlar balkanlarda süper bir medeniyet kurmuştunuz da sonra anadolu denen bu çöplüğe(güya) kala kaldınız. tabi canım siz göçene kadar bu topraklarda eşşek sikiliyordu, ekin diye yenidoğan kızlar diri diri gömülüyordu, ısınmak için kitap yakılıyordu. siz geldiniz böyle medeniyet geldi ellerinizle taharet musluklarıyla vatana giriş yaptınız. nedir bu sizdeki bu toprakların asıl yerlilerine olan nefret ve düşmanlık.

bu sonradan gelenlerin milliyetçiliklerine de ayrıca bayılıyorum zaten :) kürtleri, suriyelileri filan da sevmezsiniz şimdi siz (: :)
  • her göçmen öyle değildir,bazıları zamanla yaşadıkları yeri benimseyip bu tür bir algıda olmaz.bu konuda annemi örnek verebilirim,anne tarafından da baba tarafından da selanik göçmeni.zaten kendisinin tam göçmen diyebileceğimiz bir görüntüsü var.ama onun hiç ben selanik göçmeniyim algısında olduğunu görmedim.soranlara da "bilecikliyim" der.

ben de ta dedesinin dedesi göçtüğü halde,kendisine "göçmenim" diyenlere sinir oluyorum.bir de facebookta isminin yanına parantez içinde macır yazanlar var en çok da onlara sinir oluyorum.bunu kendini gösterme çabası olarak görüyorum bir çeşit,dolaylı yoldan "ben farklıyım" demeye çalışıyor bu tarz insanlar.
  • olsa olsa yazarın göçmenler hakkındaki algısıdır.
    çevremde ben bulgarım diyen bulgaristan göçmeni ne gördüm ne de duydum. hatta bulgar denmesi büyük hakaret sayılır. ayrıca göçmenlerin çoğunluğu türk milliyetçisidir.

debe editi: ben de bir bulgaristan göçmeniyim anlaşılacağı üzre. ailemden ve çevremden gördüğüm kadarıyla bulgaristan'da yaşayan türk'ler kimliklerini korumak amacıyla türk- bulgar evliliklerine dahi karşı çıkmıştır uzunca yıllar.
    bulgaristan'da "türk" oldukları için zulüm görmüştür birçoğu, türkiye'ye geldiklerinde ise "yabancı-hristiyan-bulgar" vs diye dışlanmıştır. herkes görmek istediği gibi yorumluyor yani bilin istedim.
    geçen o kadar yıla, araştırmaya, bilgiye vs rağmen cahil cahil konuşmak bu ülkenin insanına yakışmaz. az araştırın, okuyun, öğrenin.

göçmenlere notum: "bulgar göçmeni" yerine "bulgaristan göçmeni" demek daha doğru olur sanıyorum. zaten zihinler karışık daha da karıştırmayalım.
  • öncelikle göçmenler daha doğrusu göçmen denen insanlar birbiri ile aynı olmuyor.

kafkas göçmenleri, bulgarıistan göçmenleri, yunanistan göçmenleri, mübadele göçmenleri, bir de yugoslavya'dan göçen çoğunlukla türk kökenli olmayan arnavutlar, boşnaklar, müslüman makedonlar (torbeş dendiğini sanıyorum) vesaire. bursa'da yaşayan ve göçmen olan biri olarak bu algı neyin algısı anlayamadım.

şahsen arnavut kökenliyim anam da babam da bugün sırbistan toprağı olan preşeva'da dünyaya gelmiş, nabak kardeş? 70li yıllarda aynı suriyeliler nasıl gelmişse öyle gelmişler kuruş para olmadan ve türkçe bilmeden. küçükken evimde tek kelime türkçe konusulmazdı, bilmiyolardı konuşmayı. hayır az bilgi sahibi olup nefret kusun lütfen rica edicem. bu neden övgü meselesi olsun? bence oraların divriği'den farkı yok. ayrıca övünülecek yerler de değil memlekete bi kere gitmiştim, bursanın gelişmemiş bir ilçesi kadar gelişmiş yerler çoğunlukla. böyle bir trip olduğunu sanmıyorum göçmenlerde, ayrıca çok da hoşnut değilim bu durumdan. bana sorsalar tuncelili olmayı çok isterdim.

yav hadi diyelim, biz aşırı derecede yabancıyız tribine girsin adam, seni buraya nefret cümleleri kuracak kadar iten ne gerçekten anlamıyorum birader. "adanalıyız allahın adamıyız" ya da "bize her yer trabzon" vs. gibi mikromilliyetçi naralardan bunun ne farkı var. gül geç nedir yani, vay anasını ya, insanların nefret etmesini sağlamak ne kadar kolay bu ülkede yeminne tuhaf ya.

oğlum oralardan gelen herkes türk değil valla bak. ha türklerden baskası gelmesin mi istiyosun ya da her gelen en türk benim mi desin istiyosun anlamadım. nedir bu nefrete neden olan. bizim soyadlarımız bile programlı hep "türkcan, türkoğlu, öztürk, şentürk, yılmaztürk, türktürk. nabak daha anlamadım. gerçi çoğunluk yukarıdaki yorumla aynı hissiyata sahip değildir ama neyse. özür dilerim istemeden kırdığım biri olduysa diyerekten mektubuma son vereyim.

hayırlı forumlar.
  • 40 yıl önce almaya'ya göç edip her fırsatta akp'ye oy veren ve almanya'nın türkiye'yi kıskandığını düşünen ama asla türkiye'de yaşamayı düşünmeyen tiplerle akraba olanların balkan göçmenleri hakkında ortaya attığı iddia.

en fazla memleketçi adam kayırmacı tiplerin "memleket nire bilader yok o değil babanın memleketi" sorusuna cevap verdikleri için böyle yaftalamalara maruz kalmışlardır.
  • türklerin, avrupa hayranlığından kaynaklanır.

napsınlar? zeminini sen hazırlıyorsun. "ıygk türkiye çok boktan, avrupa çok iyi" diye 7/24 algı kasarsan, onlar da ilk fırsatta türkiye ile olan bağlarını inkar eder ve avrupa ile olan bağlarını vurgular.

hata, kökeni prim yapacak bir olay haline getirende.
  • ciddi ciddi türk balkan göçmeni olup da ''ben bulgarım'' diyen kimse yoktur. varsa gerçekten ailesinde bulgarlık olduğu içindir.

1979 bulgaristan göçmeni ailem, istanbul/güneşli'ye yerleştirildiklerinde onlar için oradaki halk ''bulgarlar geldi.'' diyorlarmış. konuşmalarını duyunca ''aa bunlar türkçe de biliyor kız.'' gibi duyanı güldürecek bir sürü tespit sıçmışlar ortaya. o öküz insanların çocukları da gelip buraya başlığını açmış.*

sakın ha bu insanların yüzüne bulgar falan demeyin. olabilecekleri tahmin edemiyorum. en iyi ihtimalle sağlam küfür yersiniz. ırkçılıktan değil, binbir zulümden kaçıp geldiklerinden.

ben bulgaristan özelinde konuştum. diğerleri için de bu böyledir.

edit: türk olmayan göçmenler için de şöyle bir şey var: (bkz: #62725050)
  • yerleştirildikleri topraklarda anadolu'daki gen karışıma göre daha izole yaşadıkları için esasen herkesten daha türk kalmış kimselerin yanılgısıdır.
  • 15 yaşında klavye başında efelenmeye benzemez gerçekler.