şükela:  tümü | bugün
 • osmanli'da kaybedilen avrupa topraklarindan savas, goc, zorunlu mubadele vb gibi sebeplerle turkiye'ye gelen, laik cumhuriyetin ana elementi, dinamosu ve lokomotifi olan rumelili insan toplulugunun seküler göçün hizlanmasiyla ve ulkede son 15 senede olusan ve bu toplulugu - cogu bati anadolu illerini tercih ettigi/iskan ettirildigi halde - en nihayetinde dislayan gerici, ortadogucu, yobaz , fasist politikalarin gelişmesiyle ve anavatanlarinda ve balkanlardaki ulkelerin avrupa birligi ile uyumlu ozgur ve demokratik adimlar atmasiyla, icinde bulunan siyasi konjonkturunun duzelme umudunun kirilmasiyla iclerinde yavas yavas belirmeye baslayan geriye dönme istegi ve olasiligidir.
 • cok yerinde bir tespit. ancak geriye göçü seklinde degilde(elbette dogduklari yere donup, bulgaristanda bir turk koyundeki evinde hayvan bakip hayatinin kalan kismini huzur ve sakinlikle gecirmek isteyen ufak bir yasli kitle var) almanya ve ozellikle ingiltere'ye seklinde akil almaz bir goc dalgasi var muhacirler arasinda. bg pasaportlari da eu'da istedigi gibi hareket ozgurlugu tanidigi icin cebine 2-3 bin euro koyan solugu londra'da aliyor. sadece benim cevremden ve tanidiklarim arasindan bi 100 kisi falan ingiltere ve iskocya'ya goctu son 2-3 senede. geri kalanlarda bi sekilde kapagi oralara atmanin pesindeler. sebeplerini sorgulayamaacam ama simdi. cunku telden yaziyorum iki saat oturup simdi size turkiyedeki ahlaki ve ekonomik cokusten soz edemeyecegim hic. zaten ogle arasi gidin bi sigara icin sizde acik havada.
 • öyle üzücü ki, balkan göçmenleri kalbimizdir, sızım sızım sızılar.
 • özellikle bosna hersek, makedonya gibi doğa harikası yerlerden gelmişlerse hiç durmamaları lazım. insan yaşlanmaz o topraklarda. yeşili, doğası harika. konumları efsane. canın mı sıkıldı atla arabaya 3-4 saat içinde başka bir avrupa ülkesindesin. 4 mevsimi de doyasıya yaşamak cabası.

  gittikten sonra beni de çağırın , lütfeen.
 • balkanlara da zaten anadoludan geldikleri için geriye göç ancak daha da doğuya olur.iran, azerbaycan ,türkmenistan ,doğu türkistan ....
 • çomaristandan bıkkınlık gelen bünyeye iyi gelecek geri göç.
  ucuz et, ucuz şarap ve rakı. mis gibi doğada mangalımızı yakar geçinir gideriz.

  balkanlara geri dönmek isteyen sarışın renkli gözlü kızlar eklesin.
  kosova: not.
 • anam yozgat yerköy babam sivas kangallı olduğu için yapamayacağım göç. biz nereye geri görelim horasan'a mı, altaylara mı bilemedim.
  (bkz: yetiş ya muhammed yetiş ya ali)
 • etrafımdaki göçmenlerden gözlemlediğim durumdur. bir çoğu pasaport almaya çalışıyor. oh ne güzel, orası kötüyken kaç buraya gel, burası kötüyken kaç oraya git.

  umut sarıkaya'dan gelsin.
 • yunanistan kıyılarına vizeydi falandı uğraşmadan gidebilecek olsam bir yaz türkiye'de bir yaz yunanistan'da tatil yapacak şekilde tatillerimi ayarlayabilirim. he bu vakitten sonra ülkemi bırakıp başka bir ülkede yaşayamam. yaşı 18 - 19 iken giden sadece 1 arkadaşım var.
 • aslında güzel fikir. artırıyorum, balkanları komple fethedelim ve türkiye'de yaşayan bütün balkan göçmenlerini oraya iskân edelim. böylece nüfus üstünlüğünü sağlarız. zaten boşnaklar, arnavutlar, pomaklar, çingeneler ve halihazırda balkanlarda yaşayan türkler buna itiraz etmezler, hattâ olumlu karşılarlar. zaten balkanlardaki nüfus ciddi bir şekilde düşüşte, bir yirmi sene sonra nüfus üstünlüğü tamamen bizde olur, ondan sonra almanya'yı, avusturya'yı falan fethederiz.

  bir düşünün derim.