şükela:  tümü | bugün
 • osmanli'da kaybedilen avrupa topraklarindan savas, goc, zorunlu mubadele vb gibi sebeplerle turkiye'ye gelen, laik cumhuriyetin ana elementi, dinamosu ve lokomotifi olan rumelili insan toplulugunun seküler göçün hizlanmasiyla ve ulkede son 15 senede olusan ve bu toplulugu - cogu bati anadolu illerini tercih ettigi/iskan ettirildigi halde - en nihayetinde dislayan gerici, ortadogucu, yobaz , fasist politikalarin gelişmesiyle ve anavatanlarinda ve balkanlardaki ulkelerin avrupa birligi ile uyumlu ozgur ve demokratik adimlar atmasiyla, icinde bulunan siyasi konjonkturunun duzelme umudunun kirilmasiyla iclerinde yavas yavas belirmeye baslayan geriye dönme istegi ve olasiligidir.
 • cok yerinde bir tespit. ancak geriye göçü seklinde degilde(elbette dogduklari yere donup, bulgaristanda bir turk koyundeki evinde hayvan bakip hayatinin kalan kismini huzur ve sakinlikle gecirmek isteyen ufak bir yasli kitle var) almanya ve ozellikle ingiltere'ye seklinde akil almaz bir goc dalgasi var muhacirler arasinda. bg pasaportlari da eu'da istedigi gibi hareket ozgurlugu tanidigi icin cebine 2-3 bin euro koyan solugu londra'da aliyor. sadece benim cevremden ve tanidiklarim arasindan bi 100 kisi falan ingiltere ve iskocya'ya goctu son 2-3 senede. geri kalanlarda bi sekilde kapagi oralara atmanin pesindeler. sebeplerini sorgulayamaacam ama simdi. cunku telden yaziyorum iki saat oturup simdi size turkiyedeki ahlaki ve ekonomik cokusten soz edemeyecegim hic. zaten ogle arasi gidin bi sigara icin sizde acik havada.
 • dinciler bile diger dincilerle birlikte yasamak istemezken, gayet normal olan durum.
 • özellikle bosna hersek, makedonya gibi doğa harikası yerlerden gelmişlerse hiç durmamaları lazım. insan yaşlanmaz o topraklarda. yeşili, doğası harika. konumları efsane. canın mı sıkıldı atla arabaya 3-4 saat içinde başka bir avrupa ülkesindesin. 4 mevsimi de doyasıya yaşamak cabası.

  gittikten sonra beni de çağırın , lütfeen.
 • hayatımda yapacağım en güzel iş. atalarımız gelmiş ben geri gideceğim. hatta gitmek üzereyim. bir kaç adım kaldı. onlar da hallolduğunda iş tamam.
 • balkanlara da zaten anadoludan geldikleri için geriye göç ancak daha da doğuya olur.iran, azerbaycan ,türkmenistan ,doğu türkistan ....
 • çomaristandan bıkkınlık gelen bünyeye iyi gelecek geri göç.
  ucuz et, ucuz şarap ve rakı. mis gibi doğada mangalımızı yakar geçinir gideriz.

  balkanlara geri dönmek isteyen sarışın renkli gözlü kızlar eklesin.
  kosova: not.
 • anam yozgat yerköy babam sivas kangallı olduğu için yapamayacağım göç. biz nereye geri görelim horasan'a mı, altaylara mı bilemedim.
  (bkz: yetiş ya muhammed yetiş ya ali)
 • yadırganmaması gereken göç.

  sadece 10 günlüğüne ab ülkeleri oturum iznini türk vatandaşlarına serbest bıraksa o 10 gün içinde ikinci bir kavimler göçü yaşanır ülkeden. her iddiaya girebilirim ve hatta ab'nin dengesi de alt üst olabilir bu büyük göç ile.

  yani böyle bir şansı olan insanların bunu kullanması garipsenecek bir davranış değildir. aksine iyi bir fikirdir onun açısından.

  işin daha kötüsü şu an özellikle büyük şehirlerde nüfus çok fazla. memuriyetlerde, özel şirketlerde iş başvurularında, diğer kurum sınavlarında insan kaynıyor.

  hastaneler dolu, otobüsler dolu, trafik tıkalı. kırsalda iş imkanları ve gelir nispeten* daha az. büyük şehirlerde sakinleşmek için kaçabileceğin doğal alanlar az, avmler tıklım tıklım. tuvalette bile izdiham var. yani yazdığımdan daha çok yazmadığım faydaları için. en doğrusudur bence.
 • etrafımdaki göçmenlerden gözlemlediğim durumdur. bir çoğu pasaport almaya çalışıyor. oh ne güzel, orası kötüyken kaç buraya gel, burası kötüyken kaç oraya git.

  umut sarıkaya'dan gelsin.