şükela:  tümü | bugün
  • dinciler bile diger dincilerle birlikte yasamak istemezken, gayet normal olan durum.
  • anam yozgat yerköy babam sivas kangallı olduğu için yapamayacağım göç. biz nereye geri görelim horasan'a mı, altaylara mı bilemedim.
    (bkz: yetiş ya muhammed yetiş ya ali)
  • açılın, ben deminden beri kıyaslanan her bölgede kökü olan bir vatandaşım.

bosna hersek ve makedonya'ya gitmemiş ve karadeniz bölgesini görmemiş kişiler denmiş. iki ülkeye de pek çok kereler gittim ve memleketlerimden olduğu için trabzon ve sinop'ta da köylerde, fındık harman zamanı vs. çok bulundum.

bosna hersek'ten insanların kaçma sebebi, ülkenin dayton anlaşması'yla çalışamaz hale getirilmesi, halen var olan etnik paranoyaların beslediği yozlaşmış politikacılar ve bunların istihdam yaratmaktaki başarısızlıklarıdır. ülke içerisinde üç ayrı federe devlet bulunur ve alanları da karmakarışık bir haldedir. sırp cumhuriyeti, müslüman-hırvat birliği ve saraybosna ayrı ayrı devletçikler gibi şeylerdir. ülke basbayağı bir failed state örneği. ancak bosnalılar içerisinde dahi türkiye'de mevcut olan hizipleşmenin yarısı yoktur. hele ki genç nesilde iyiden iyiye kaybolmaktadır. benzerini türkiye yaşasa sanırım 200 sene nefret bitmezdi. bosna hersek'in öz kaynakları bellidir. neum dışında denize kıyısı olmayan ve dağlık bir ülkedir. türkiye gibi aslında çok büyük bir potansiyele sahip olan ama gerek eğitim, gerek ekonomi politikalarıyla annesine tecavüz edilmiş ve bu tecavüz toplumun çoğunluğunca alkışlanmış bir halde değildir.

makedonya'da, arnavut azınlığın talepleri büyük sıkıntı olmuştur. tüm bu sıkıntılara rağmen işler türkiye'yle kıyaslandığında neredeyse sıfır bir şiddetle çözüme kavuşturulmaya çalışılmaktadır. makedon hükümeti salak gibi ab'den gelen bütün parayı saçma sapan heykellere, vardar nehri'ndeki ispanyol carrack tarzı gemi konseptli restoranlara falan yatırdığından ötürü de bir huzursuzluk hakimdir. ama makedonya gibi yine kıyısı olmayan ve öz kaynakları çok kısıtlı bir ülkede bile türkiye'deki bölünmüşlük ve bu bölünmüşlüğü büyük bir zevkle destekleyen bir siyasi iktidar yoktur.

kısaca bu iki ülkeden de kaçan insanların temel motivasyonu sadece ekonomiktir.

doğasına gelince, makedonya bana kalırsa batı karadeniz bölgesi kadar güzel bir bölgedir. bosna hersek ise, bir doğu karadenizli olarak söyleyeyim bence türkiye'de rastlanamayacak, rastlandıysa bile kendisini doğurtanla cima edilmeden bırakılmayacak kadar doğal güzelliklere sahip bir ülke. ayrıca da ben istanbul'da yaşayıp, senede bir hafta yenice ormanlarını görsem n'olur, görmesem n'olur? illa türkiye doğası manyağıysam aynısını almanya'da çalışıp da yapabilirim. ekonomik olarak çok daha avantajlı olarak elbette.

gelelim balkan türklerine. bulgaristan, romanya, makedonya, kosova fark etmeksizin, balkan türkleri bölge halkları arasında çalışkanlıklarıyla ve iş bilirlikleriyle tanınır. bakın boşnak, arnavut, pomak, torbeş demiyorum; balkan türklerinden bahsediyorum. balkanlarda yaşayan tüm etnik grupların diğer gruplarla ilgili şakaları vardır, genel itibariyle küçümseyici mahiyettedir bunlar. örneğin, karadağlılar aşırı tembel, boşnaklar kalın kafalı, sırplar aptalca sinirlenen, bulgarlar hödük vs. gibi. ancak türkler için bunlar söylenmez. türkler halen daha çalışkan ve disiplinli görülürler. gerçekten de gördüğüm kadarıyla, o bölgelerin türkleri ya başarılı esnaflar, ya tüccarlar veya ortalama üstü tahsilli insanlar. girişkenlik konusunda kendileriyle eş gördüğüm tek millet kosova ve makedonya arnavutları.

kısaca ben balkanlardan göç etmiş türklerin, balkan ülkelerinde çok büyük ihtimalle istihdam sağlamak üzerine iş kuracaklarını veya ab pasaportuna sahip olanların birleşik krallık, almanya gibi ülkelere giderek orada da balkan kökenli diğer milletlerden çok daha başarılı olacaklarına inanıyorum.

türkiye'de yaşayan boşnak, pomak, arnavut vs. gibi etnik olarak balkan kökenli türk vatandaşlarıyla; makedonya, bulgaristan, romanya, batı trakya gibi bölgelerden göçmüş olan etnik türkleri birbirine karıştırmayın. ben iki grubu da çok seven bir insan olarak, türklerden daha çalışkanına rastlamadım daha.
  • oncelikle tebrik ederim, basligi acan suser paragrafin tamamini tek cumlede ifade etmis.
    yalniz, ben daha turkiye'den bulgaristan'a donen duymadim. aksine, bulgaristan'dan almanya'ya gelen bulgar/cingene cok gordum (romanya'dan ve diger eski dogu blogu ulkelerden de yagmur gibi yagiyorlar, dilenmek icin bile almanya'ya geliyorlar).

turkiye gittikce kotulusuyor, mevcut durum hic ic acici degil. yine de, sosyo ekonomik olarak bulgaristan seviyesine dusmedik (hic bana kultur demeyin, tonla egitimsiz/dislanmis dogu avrupali -basta romanya ve bulgaristan- almanya sokaklarinda basi bos dolasiyor, cocuklari okullarda/parklarda kendilerini acayip belli ediyor, okumusu muhendisi bile bizim tasra universitesi mezunu ayarindadir).
  • osmanli'da kaybedilen avrupa topraklarindan savas, goc, zorunlu mubadele vb gibi sebeplerle turkiye'ye gelen, laik cumhuriyetin ana elementi, dinamosu ve lokomotifi olan rumelili insan toplulugunun seküler göçün hizlanmasiyla ve ulkede son 15 senede olusan ve bu toplulugu - cogu bati anadolu illerini tercih ettigi/iskan ettirildigi halde - en nihayetinde dislayan gerici, ortadogucu, yobaz , fasist politikalarin gelişmesiyle ve anavatanlarinda ve balkanlardaki ulkelerin avrupa birligi ile uyumlu ozgur ve demokratik adimlar atmasiyla, icinde bulunan siyasi konjonkturunun duzelme umudunun kirilmasiyla iclerinde yavas yavas belirmeye baslayan geriye dönme istegi ve olasiligidir.
  • cok yerinde bir tespit. ancak geriye göçü seklinde degilde(elbette dogduklari yere donup, bulgaristanda bir turk koyundeki evinde hayvan bakip hayatinin kalan kismini huzur ve sakinlikle gecirmek isteyen ufak bir yasli kitle var) almanya ve ozellikle ingiltere'ye seklinde akil almaz bir goc dalgasi var muhacirler arasinda. bg pasaportlari da eu'da istedigi gibi hareket ozgurlugu tanidigi icin cebine 2-3 bin euro koyan solugu londra'da aliyor. sadece benim cevremden ve tanidiklarim arasindan bi 100 kisi falan ingiltere ve iskocya'ya goctu son 2-3 senede. geri kalanlarda bi sekilde kapagi oralara atmanin pesindeler. sebeplerini sorgulayamaacam ama simdi. cunku telden yaziyorum iki saat oturup simdi size turkiyedeki ahlaki ve ekonomik cokusten soz edemeyecegim hic. zaten ogle arasi gidin bi sigara icin sizde acik havada.
  • valla goygoy adı altında milletin gerçek yüzünü görüyoruz.
    buradaki insanlara çomar diyorsunuz eyvallah lakin o kadar güzelleme yaptığınız balkan göçmenlerinin sosyal hayatta yaptıkları "muhacir kayırmasını" görseniz "lan yoksa ?" diye hayatı sorgularsınız. ki daha 30 yıl geçmedi yugoslavya'da insanların birbirini kesmesi üstünden. demem o ki balkanlarda buradan çok çok farklı değil.
  • bulgaristandan gelen türk arkadaşlarım bulgar pasaportunu aldıktan sonra ingiltereye yerleştiler. niye dursun burdaç
  • bu işin ilk adımı olarak 3 yıl önce istanbul denen şehri terkedip edirne'ye yerleştim. hedefim 5 yıl içerisinde ya romanya ya makedonya.
  • bosna hersek ve makedonya’ya hayatında gitmemiş kişiler doğa harikası ile tabir ediyor. karadeniz bölgesininide görmemiştir muhtemelen. ege, akdeniz bölgesinide. şu an en çok göç veren ülkeler makedonya ve bosna hersek, iş yok çünkü, insanlar işsiz fakirlik hat safhada. türkiye cennet, emekli ingiliz’lerin tercihi. bizde tek sorun yönetim, kabul edelim ki ülke için gelecek vaadeden partiler bile işgal altında.
    güzel günler göreceğiz çocuklar umudunuzu kaybetmeyin