• osmanli'da kaybedilen avrupa topraklarindan savas, goc, zorunlu mubadele vb gibi sebeplerle turkiye'ye gelen, laik cumhuriyetin ana elementi, dinamosu ve lokomotifi olan rumelili insan toplulugunun seküler göçün hizlanmasiyla ve ulkede son 15 senede olusan ve bu toplulugu - cogu bati anadolu illerini tercih ettigi/iskan ettirildigi halde - en nihayetinde dislayan gerici, ortadogucu, yobaz , fasist politikalarin gelişmesiyle ve anavatanlarinda ve balkanlardaki ulkelerin avrupa birligi ile uyumlu ozgur ve demokratik adimlar atmasiyla, icinde bulunan siyasi konjonkturunun duzelme umudunun kirilmasiyla iclerinde yavas yavas belirmeye baslayan geriye dönme istegi ve olasiligidir.
  • cok yerinde bir tespit. ancak geriye göçü seklinde degilde(elbette dogduklari yere donup, bulgaristanda bir turk koyundeki evinde hayvan bakip hayatinin kalan kismini huzur ve sakinlikle gecirmek isteyen ufak bir yasli kitle var) almanya ve ozellikle ingiltere'ye seklinde akil almaz bir goc dalgasi var muhacirler arasinda. bg pasaportlari da eu'da istedigi gibi hareket ozgurlugu tanidigi icin cebine 2-3 bin euro koyan solugu londra'da aliyor. sadece benim cevremden ve tanidiklarim arasindan bi 100 kisi falan ingiltere ve iskocya'ya goctu son 2-3 senede. geri kalanlarda bi sekilde kapagi oralara atmanin pesindeler. sebeplerini sorgulayamaacam ama simdi. cunku telden yaziyorum iki saat oturup simdi size turkiyedeki ahlaki ve ekonomik cokusten soz edemeyecegim hic. zaten ogle arasi gidin bi sigara icin sizde acik havada.
  • öyle üzücü ki, balkan göçmenleri kalbimizdir, sızım sızım sızılar.
  • özellikle bosna hersek, makedonya gibi doğa harikası yerlerden gelmişlerse hiç durmamaları lazım. insan yaşlanmaz o topraklarda. yeşili, doğası harika. konumları efsane. canın mı sıkıldı atla arabaya 3-4 saat içinde başka bir avrupa ülkesindesin. 4 mevsimi de doyasıya yaşamak cabası.

gittikten sonra beni de çağırın , lütfeen.
  • onlardan biri olmaya çalıştığım hadise.
  • benim niye haberim yok ya? harbiden ben de mi göçsem? mis gibi gümülcine?
  • çomaristandan bıkkınlık gelen bünyeye iyi gelecek geri göç.
    ucuz et, ucuz şarap ve rakı. mis gibi doğada mangalımızı yakar geçinir gideriz.

balkanlara geri dönmek isteyen sarışın renkli gözlü kızlar eklesin.
    kosova: not.
  • giderler oranında vatandaşlığını alırlar ab'ni istediği gibi gezerler vizesiz burada da kurulu hayatlarına devam ederle.

en doğal hakları.
  • anam yozgat yerköy babam sivas kangallı olduğu için yapamayacağım göç. biz nereye geri görelim horasan'a mı, altaylara mı bilemedim.
    (bkz: yetiş ya muhammed yetiş ya ali)
  • etrafımdaki göçmenlerden gözlemlediğim durumdur. bir çoğu pasaport almaya çalışıyor. oh ne güzel, orası kötüyken kaç buraya gel, burası kötüyken kaç oraya git.

umut sarıkaya'dan gelsin.
hesabın var mı? giriş yap