şükela:  tümü | bugün
  • "ay anne tarafından bulgarız zaten",
    "biz selanik göçmeniyiz",
    "ya zaten burnum tam yunan"
    "yok zaten hiç türk tipi yok bizimkilerde"
    "zaten atina'yı hep merak ediyordum"
    gibi açıklamalarıyla aşağılık kompleksinin dibinde yaşayanları üzecek gerçek.

osmanlı hem rumeli'de, hem anadolu'da nüfus dengesini sağlama amacındaydı.
    yönetimi altına aldığı beylikler daha sonra isyan etmesin diye onların halklarını balkanlara, balkan halklarını da anadolu'ya dağıttı.

1820-1920 arasında bulgaristan'da, makedonya'da, yunanistan'da isyanlar başlayınca, oradaki türkler de dışlanmaya ve kendi istekleriyle ya da zorla anadolu'ya gelmeye başladı.

işte o göçenlerin büyük çoğunluğu bu türk aileler.

yani kafayı bu kadar takmayın böyle şeylere. ha pasaport çıkma ihtimali de zor.
  • başka ne olacaktık amk?

mübadeleyle ülkeye daha fazla bulgar veya yunan gelmediğine göre tabi ki oradan göçenler türk olacaktır.
  • hiçbir göçmenin inkar etmediği gerçekliktir.

birkaç nesil geriye baktığımda hep müslüman-türk isimleri ile karşılaştım kendi adıma. ancak savaş ya da mübadele ile balkanlardan gelen nüfus, yüzlerce yıldır burada yaşayanlardan farklı fiziksel özellikler gösterebiliyor. bu da gittikleri yerin ırkıyla kaynaşma göstergesi ki, çoğu göçmen de türk olmamakla değil, başkaları tarafından da övgü ile karşılanan bu fiziksel özellikleri * sebebiyle övünmekte.
  • valla açıkçası girit göçmeni bir aileye mensup olarak ben göçmen olmayanlar kadar takmıyorum bu mevzuları.

azıcık rahat olun, münasip yerlerinizden sallama replikler kastırıp kimsenin yapmadığı muhabbetleri yapılıyormuş gibi göstermeye gerek yok.

ha adam/kadın kendini türk hissetmiyordur, yetiştiği kültür anadolu kültürüne uzaktır, kendisini farklı bir etnisiteye ait hissediyordur ya da herhangi bir etnik gruba ait hissetmiyordur, olabilir. o durumda da sana, ona, buna, şuna giren çıkan ne?
  • genelleme yapmayalım.
    balkan göçmenleri arasında yer alan boşnak arnavut torbeşlerin nesi neresi türk.
    desen ki hepsi müslümandır o doğru olur.
    birde nedir hemşerim bu göçmen yerli çekişmesi.
    evet biz balkan göçmenleri fiziki olarak farklıyız.
    osmanlı balkanlara yatırım yaptığından daha eğitimliyiz.
    balkan coğrafyası anadoluya göre verimli olduğundan daha çalışkan ve zenginiz.
    sizde çomarsınız.
    kavga etmeye gerek yok.

şaka bir yana balkanlardan son büyük göç 89 da oldu.
    onun önceside 54 -55 yıllarında yoğunluk var.
    93 harbi balkan savaşları ve 1 dünya savaşında yoğun göç var.
    yani en yenisi 30 diğerleri 60 ve 100 öncesi olan bir durum.
    bu sürede zaten toplum olarak kaynaşma oldu.
    bu kavga çoktan bitti.
    benim annem babam makedonyalı arnavut.
    ben adapazarlı türküm.
    eşim kocaeli manavı.
    oğullarımda artık göçmenlik sendromları yok.
    folklorik keyifler dışında umurlarında değil bu durum.
    not: dedecim mecbur kalmasaydın mis gibi ohri yi bırakıp gelmezdin biliyorum ama adapazarı hacıoğlunu nerden buldun be.
  • balkan göçmenleri iyidir, arnavut ve kosova göçmeni çok arkadaşım var, hepsi bizim iç anadolu'lardan daha çok atatürk'çü ve milliyetçi.
  • kalitesiz trol. zaten tüm bulgaristan göçmenleri bulgar göçmeni denmesine kıl olur ve biz türküz diye düzeltir.

zaten balkan göçmenlerinin iddiası hakiki osmanlı torunu oldukları şeklindedir.

trollük yaparken en azından lord eddard stark seviyesini tutturmaya çalışın, ki öyle yüksek bir seviye değil bu.
  • supheniz mi vardi?
  • (bkz: ay ben şok)
  • türk’ten ne kastedildiğine bağlıdır. burada kasıt türkçe konuşan ve kendini bu devlete ait hissedenlerse, evet, doğru. buna müslümanlığı da katarsanız sayı daha azalır. buna ırkı katarsanız o zaman şuan anadoluda yaşayanların çoğu türk değildir. balkan, kafkas, yunan, ermeni, arap ve yerel anadolu ırklarının karışımı bir millettir. ayrıca insanları türk veya türk dışı ilan etmek kimsenin haddine değil. adama istediğin kadar türksün de adam kendini türk görmüyorsa türk değildir.

(bkz: ne mutlu türküm diyene)