şükela:  tümü | bugün
 • ogrendigimiz kadariyla, sirplilarin da katildigi soykirimmis. bir de, tamam, yunanlilar gibi falan "it-kopuk" grubundan olduklarini anladik da, "sirplilar"in tam olarak kimler oldugunu ogrenebilsek cok guzel olacakti...

  turkce konusmayi bile tam beceremeyen ama baska milletlere gonul rahatligiyla "it-kopuk" diyebilenler sagolsunlar... elbet, gun gelir ogreniriz.
 • yok böyle bir şey efendim. uydurmadir. balkanlarda turkiye'nin de istegi ve destegiyle sistemli bir musluman gocu gerceklesmistir. turk soykiriminin otesinde turk gocu bile demek sacma kalir. zira gocenlerin ucte birinden cok daha azi turktur. turk disinda pomak, cingene, bosnak ve arnavut basliklarinda toplayabilecegimiz gruplar yogun olarak gocmuslerdir. goclerin yogun olarak gerceklestigi istanbul, bursa ve izmir gibi iller turkiye'nin kurulus donemleri ve sonrasinda nedense sanayinin en gelistigi illerdir. cunku genc turkiye cumhuriyeti muasir medeniyetler seviyesine yukselebilmek icin yogun olarak sanayilesmeye ihtiyac duymaktadir fakat bunu koyden sehre gocle gerceklestirmek imkansiz olmasa da cok zaman alacak ve gereksiz bir duzen kaymasina sebep olacaktir. o donemde yuzyillardir beraberce iyi yasayan yunanlilar, bulgarlar, sirplar, arnavutlar turkler vs. milletlerin arasi nedense (!) bir anda bozuluvermistir ve yuzyillardir o topraklarda yasamakta olan milletler birden goc etmeye baslamislardir. muhtemelen bunu da o zaman henuz dogmamis olan israil yapmistir (!). hayir, eger gozumuzu acarsak goruruz. oradan geleceklere bu ulkenin ihtiyaci vardi ve bir sekilde baskalariyla da anlasarak bu gocu tesvik eden her turlu mesru ve mesru olmayan harekette bulunuldu. simdi de kendilerine karsi sunulan ermeni soykirimi, pontus soykirimi, rum soykirimi gibi soykirimlara karsi mantiksiz tez uretiminin bir parcasi olabilir ancak bu konu da. halbuki ellerinde kullanilabilecek ve destekledikleri takdirde elleri guclenebilecek olan hocali soykirimi, camerya soykirimi, srebrenica (srebrenitsa diye okunur) soykirimi varken bir turlu bunu yapmazlar. ulkemi anlayamiyorum. insanlarini da.

  edith piaf: imla hatalari.
 • daha sonrasında akdeniz adalarında yaşayan türkleri de kıymaya ön ayak olmuş katliamdır.
 • bahsedilmesinin dahi, ritsos solculuğunu ürkütmeye yettiği, en az 4-5 milyon (evet milyon) türkün yok edildiği soykırımdır.
 • hikaye su kadar basit aslinda; zira gercekten burada bir soykirim yok, turkiye'nin unlu "karsilikli kiyim" tezinin "en bi' oz hakiki" versiyonu olanlar...
  simdi efendim, ortada bir dagilma asamasinda iyice hircinlasan, din merkezli bir milliyetcilige sarilan bir imparatorluk, bir de yerel hristiyan toprak agalari, beyler falan var. simdi, bu beyler vergi vermekten sikiliyorlar, ayni amerikan bagimsizlik mucadelesi gibi aslinda ve ilk firsatta ayaklaniyorlar, osmanli onlari bastirmaya calisiyor surekli ve gittikce vahsilesen yontemlerle yapiyor bunu. osmanli'nin, hristiyan bolgelerin muslumanlasmasini, bu bolgelerde kendi varliginin garantisi olarak gorme donemini bile gecmis durumdayiz artik... simdi, bu durumda, osmanlilar hristiyanlari kesiyor, hristiyanlar ilk firsatta musluman ve musevileri bogazliyor. sen de tutup bunu soykirim olarak adlandiriyorsun. iyi de, senin "soykirim" sucundan tamamiyle arinmis adettigin osmanli ve turkler de bolge nufuslarini homojenlestirmek icin 16. yuzyildan beri yapmadigini birakmamis, bahsettigimiz 19. ve 20. yuzyilda da esas muktedir olan osmanli'nin ve turklerin elindeki kan da hic az degil... ne yapacagiz simdi?.. bir de balkanlar'da bahsettigin etnisiteler daha dogru durust devlet bile kuramamislar o zamanlar, bulgarlar garip bir otonomiye sahip mesela. hayir, ya balkanlar'i elbirligiyle nasil bir cehenneme cevirdigimizi gorecegiz veya tarafli okumalarla destekledigimiz mazlum kompleksiyle zavalli milliyetciliklerimizi cilalayacagiz. secim sizin...
 • balkanlardaki hakim yunanlı sırplı hırvatlı ve bulgarlı hükümetleri ilerde huzursuzluk ve nifak çıkarması muhtemel türk ve/veya türkleştirilmiş müslümanlaşmış slav orjinli ahaliyi ilerde balkanlar vatandaşının haklı tepkisine ve toplu katliama uğramasınlar diye, merhameten, balkanlar dışında olmak kaydıyla başka bölgelerde iskan etmeye çalışmış ancak kış şartlarında gerçekleşen bu tehcir sırasında bazı istenmeyen olaylar meydana gelmiştir. bu olaylar yüzünden bütün bir sırplı milleti kınanamaz. sırbıstan bulgaristan gibi ülkelerin bölünmez bütünlüğüne tarihine hakaret için kullanılamaz. soros çocukları sizi. (tarihçi, 17, kırşehir)

  not: tarihci nikli bir genç saçmalamıştı, onunla ilgili bir polemik vs. babında yazdık ama entarisi uçmuş. her neyse, ermeni etnik temizliği/soykırımı hakkında kullanılan dilin, bu etnik temizlik/soykırım hakkında kullanılması midenizi ekşitti ise hepsinin aynı derecede iğrenç olduğunu vicdanımıza söyletmek lazım, içimizden gelmese de.
 • tarihin gördüğü en büyük etnik temizlik hareketidir. bulgar, yunan ve sırpların, tek amacı türkleri yok etmek olan eylemleridir.

  aynı sırplar ilk fırsatta, aynı vahşeti boşnaklara 1990'lı yıllarda uyguladı. kimin desteğiyle? yunanlı kardeşlerinin.

  ritsos solculuğu'nun suçluların telaşına düşmesi de işte bundan.
 • her ermeni soykırımı geçen yerde aklıma geliyor. bir çok devletin birleşerek uyguladıkları tarihin gördüğü en şiddetli en kapsamlı yok etme eylemi. sadece bir millete yönelik değil bir dine mensup tüm insanların yok edilmeye çalışılmasıdır. bu anlamda yahudi soykırımının gerçek esin kaynağıdır. ayrıca o dine mensup sadece insanların değil geride bıraktıkları yüzyıllara dayanan tarihsel ve kültürel miraslarının da o topraklardan sökülüp atılmasıdır. bosna savaşı, kosova, 90ların başında hala bulgaristandan zorla sürülen türkler... bıkmadan usanmadan son müslüman, ki onlara göre türktür hepsi, o topraklardan atılıncaya kadar da devam edecektir.

  edit: şu dediğimden "ermeni soykırımı var diyenler buna yok" diyor anlamını çıkarmak ancak yıllarca yurt dışında yaşamaktan dolayı türkçe anlama yetisini kaybetmekten olur.
 • ermeni soykırımı var diyen buna yok mu diyormus? allah allah, bi yasima daha girdim.