şükela:  tümü | bugün
 • dusan kovacevic'in hem senaryosunu yazdığı hem de yönettiği 1984 yapımı, yine orijinal konulu bir kara mizah! başrolde, kovacevic'in gözde oyuncularından danilo bata stojkovic var ve filmi neredeyse tek başına götürüyor.

  --- spoiler ---
  danilo abimiz, koyu stalin hayranı, koyu kapitalizm düşmanı, yurtsever ve fakat paranoyak bir "yoldaş"ı canlandırmaktadır. günün birinde, fransa'da uzun süre kalmış ve vatana dönmüş bir işadamı evini kiralar. danilo abimiz, -kapitalistlerin casusu olduğu ve yugoslavya'nın aleyhinde çalıştığına kanaat getirdiği- bu zavallı adamcağızı takip etmeye başlar, gece gündüz peşinde dolaşır, başına olmadık şeyler gelir fakat yılmaz...olaylar gelişir!
  --- spoiler ---

  filmde bunun yanı sıra, bir federasyon olan yugoslavya'da, 80li yılların başında gelişmeye başlayan "batı tarzı" yaşamın, yavaş yavaş hissedilmeye başlandığını da görüyoruz.
 • bata stojkovic in performansı bile yeter filmi izlemek için
 • son sahnedeki adamımızın köpekle birlikte dört ayak üzerinde yürüyüşü bir alegori mi diye uzunca düşündürür. lakin film boyunca alegoriye filan ihtiyaç duymadan açık seçik, totaliter sistemlerdeki bireyin hastalıklı bir hal almışlığının ve aslında bireyin toplumsalda erimesinin ve bunun ayarının nasıl kaçtığını gösterir. bireyler kutsal devlet için kendiliğinden vazife edinirler; gözetlerler, sindirirler, şiddet uygularlar ve en önemlisi herkes herkesten şüphe duyarak; toplum koskoca bir hastane veya hapishaneye dönüşür.
  evet film bir anti-komünist kara mizah örneğidir.
 • komunizmin insanlari nasil ispiyoncu, paranoyak yaptigi mizahi bir dille anlatilmistir.

  filmin baskarakteri danilo stojkovic durumdan vazife cikarip uzun yillar fransa'da yasamis kendi halindeki masum komsusunu gunlerce takibe almis ve sonunda sorgulamayi basarmistir. danilo'nun durumu oylesine vahimdir ki oz kizi bile bu sacmaliga dayanamayip evi terketmistir.

  filmden 80li yillar yugoslavyasinin enflasyon, issizlik, siniflasma, jurnalcilik vb sorunlara bogustugu anlasiliyor.
 • kapitalizm, komünizm mukayesesinden ziyade komünizmin insanlar üzerinde yarattığı psikolojik baskı ve her şeyden herkesten şüphe duyma duygusunu müthiş bir oyunculukla (bkz: danilo bata stojkovic) anlatan harika bir film; arşivlerin baş köşesine konması gerekenlerden.
 • güzel bir balkan filmi. diktatörlükle yönetilen rejimlerin en büyük özelliği olan "komşundan, ailenden hatta gölgenden bile kuşkulan" temasını iyi işlemiş.

  - söylediklerim doğru değil mi?
  - kes sesini. doğruyu yanlışı ne bilirsin.
  - bilirim. bu memlekette işi doğruyu bilmek olan insanlar var.
 • basrol oyuncusunu ilk gordugumde reha yurdakul zannettigim keyifli film.

  reha yudakul fotograf

  danilo bata stojkovic fotograf
 • keyifli ve komik bir film. en önemli kısımları ise en son sahnede danilo amcanın yanındaki köpek ile berarber dört ayak üstünde "kapitalist" kovalaması, ve tabii ki "bu ülkede işi doğruyu bilmek olan insanlar var" repliği.
 • ülkemizdeki cadı avını arttırmak için "komşunu ispiyonla" propagandası yapan hükümet sözcülerini ve tv programlarını akla getiren mizahla bezenmiş güzel bir film.
  acı olan burada yaşadıklarımızın mizah olmaması.
 • güzel bir dönem filmi. bu tip filmleri seviyorsanız izleyebilirsiniz, izlemezseniz de çok şey kaybetmezsiniz.