• biri de çıkıp dayanıklılık büyüklük ile ters orantılıdır diyememiş. fili at bakalım bir de o yükseklikten ne oluyor?
  • olayı fizik ile açıklamak gerekirse, diyelim ki 3 kattan aşağı atıldı, 2,7 m kat yüksekliği. 2,7 x 3 = 8,1 m yüksekten düştü. v^2=2x9,81x8,1'den v = 12.6 m/sn hızla yere çarpar. kütlesi 1 g olsa, yere 12,6 gm/sn momentum uygular. beton zemin diyelim, sönümlenmeyi ihmal ederek aynı momentumu geri yesin; 12,6 gm/sn. fiske vursan daha çok etki yapar.

beş dakikayı daha güzel ziyan edemezdim.

edit: işbu entry, havanın kaldırma kuvveti ve sürtünmesi ihmal edilerek girilmiştir. 60 km/s hızda seyreden arabanın çarpması sonucu hayatta kalma ihtimali varken aynı hızda seyreden kamyonun çarpması sonucu gebermenin nedeni de budur. yine de öldürmeyen allah öldürmez tabi.
  • bu konu benimde ne zamandır aklımda. hakkaten ben 70 kg ile 70 metre yüksekten atlasam ölürüm. ama 7 gram olan böcek 7 metreden atlasa bir şey olmuyor. ters orantı diyerek böceği aydan atalım, atmosferdeki sürtünmeyi hesaba katmazsak yere düşünce yine ölmüyor bu pezevenkler. evet fizikten zor bela geçtim.
  • (bkz: kitin)
  • buton, dert, bafilemek.
  • bununla ilgili muhteşem bir kurzgesagt videosu bulunmaktadır.
    video
  • hiç sağlık sorunu, kafan güzelmiş vs... demeyin adam doğru bir tespitte bulunmuş. birisi de mantıklı bilimsel bir açıklama yapsında bizde öğrenelim
  • ılk entry'nin ikinci kismi sacma olmakla beraber (bu mantıkla bir insan atmosferin üst sınırından atlarsa ölmemesi lazım.), ilk kismi guzel bir tespit.

sonraki entrylere bakinca yine bilgi yok, sacma sapan espri kasan gencolar.

limit hiz: boceklerin olmemelerini nasil acikladigini anlamadigim fizik kurali. limit hiz sadece boceklere mi var? ınsanlar neden oluyor 4-5. kattan dusunce?

beyefindiye fizikci gonderelim: bu beyefendiye de turkce bilen birini gonderelim

dupeduz beyinsizlik diyen arkadas bi zahmet bilimsel aciklamasini da yapsin.

okula gidemedim, saglik sorunlarim vardi: espri kasacagina bilgi versen de senin kaca kadar gittigini gorsek.

kitinin parasut gorevi gormesi sebebiyledir: dogru mu bilmiyorum ama tek mantikli entry bu.

ben sebebini bilmiyorum, ama bilmedigimi soyleyebiliyorum. utanmayin, bilmiyorum demek gunah degil, bilimden de cikarmaz sizi.

edit: beyfendi yazmisim beyefendiyi. bir turkce hocasi da ben alayim*. kalan kisminda hala fikrim ayni
  • zamanında formülünü merak edip araştırmıştım. ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. sonuç olarak ölen de var ölmeyen de

(bkz: https://askentomologists.com/2015/07/09/splat/)
  • balkona ne hacet uydudan atsan yine ölmezler..
hesabın var mı? giriş yap