şükela:  tümü | bugün
 • 1959 yapimi sovyet filmi (askerin turkusu). icinde topu topu bir iki dakikalik catisma sahnesi olan, savasi inanilmaz bir sadelikle ve hic propaganda malzemesi kullanmadan anlatmayi basarmis, tum zamanlarin en iyi filmi. trendeki sigara sahnesi unutulmaz. dunyanin tum eline silah tutusturulmus 19 yasindaki alyosha'lari icin yapilmis bir anit.
 • yönetmenliğini grigori çukray'ın yaptığı savaş karşıtı bir başyapıt..
 • yapım yılına, pek bilinmemesine aldırmayın gayet benjamin toschak'lı bi filmdir. elbet tesadüfler; fd'nin 'anladım kral tesadüfler/hiç sevmiyor beni tesadüfler' çizgisinde ilerliyor ve bu doğrultuda yenisinemaizleyicisine gerçekçi gözükmeyebilir. ama yenisinemaizleyicisine bir, gerçekçiliğe iki. film nefis, üstelik dönemine göre aşmış bile diyebilirim. bu filme laf edenin alnını karışlıyor yahut 05314634483 adlı numaradan arayıp kontör istiyorum..` : olamaz mı, olabilir`
 • (bkz: grigori chukrai) in yönettiği ve başrollerini alyosha rolünde (bkz: vladimir ivashov) ile shura rolünde (bkz: zhanna prokhorenko) nun oynadığı film sadece sovyetler birliğinde değil, soğuk savaş koşullarına rağmen batıda da büyük ilgi görmüş ve aşağıdaki ödülleri kazanmıştı

  1960 cannes film festival - special jury prize
  bucharest film festival, 1960 - golden wolf for best film
  5th san francisco international film festival, 1960 - golden gate award for best film and golden gate award for best director
  bafta award for best film from any source, 1961
  bodil awards for best european film, 1961
  nominated for academy award for writing original screenplay, 1961 - grigori chukhrai, valentin yezhov

  alyosha ve shurayı canlandıran vladimir ivashov ile zhanna prokhorenko ikisi de 19 yaşında deneyimsiz oyunculardı, fakat yalınlıkları, samimiyetlikleri ve gençlikleri ile filmin başarısına büyük katkıda bulunmuşlar ve bir gecede ünlü olmuşlardı.

  iki alman tankını yokettiği için ödüllendirilen alyosha komutanından yakınlardaki köyüne gidip annesini görmek için izin alır. film alyoshanın yol boyunca karşılaştıkları çerçevesinde savaşın yarattığı yıkımı betimlemektedir. alyoshanın trende karşılaştığı shura ile arasında başlayan alabildiğine sıcak ve romantik yakınlaşma da böyle bir arka alanda gelişmektedir.
 • bir başka efsanevi rus yapımı daha (tarkovski den hem de)
  (bkz: ivanovo detstvo)
 • --- spoiler ---
  19 yaşında bir çocuk, mucizevî bir şekilde kotardığı izinle cepheden annesini ziyarete gider. yolda aksaklıklar çıkmıştır ve geç kalmamak için annesini ancak birkaç dakikalığına görebilir. anne, oğlunu cepheye kim bilir kaç yıl önce yollamıştır. uzun uzun inceler, yüzüne dokunur. “artık tıraş mı oluyorsun?” der, “sigara içiyor musun?”

  allah belanızı versin bütün politikacılar, bütün generaller!

  --- spoiler ---
 • savaş karşıtı harika bir rus filmi. filmde unutamadığım sahne shura'nın musluktan su içme sahnesidir.
 • bir kaç gündür sovyet/rus sinemasına takmış durumdayım. internet gerçekten büyük nimet; binbir türlü öneri ile karşılaşmak mümkün.

  bu güzel filmi de bugün izleme şansı buldum.

  açık konuşmak ve filmin bütün güzelliğini göz ardı edip açık bir yorum yapmak gerekirse yanlı bir film. sovyet ordusundaki her birey neredeyse bir hulusi kentmen. kızılordu iyilikseverler derneği gibi gösterilmiş. ama nedendir bilinmez, hiç rahatsız olmadım bundan. zira hem amerikan filmlerindeki gibi gözümüzün içine sokulan bir propaganda yok, hem de rusların kültürel anlamda dünya üzerinde hiçbir zaman amerika kadar etkin olmamasından kaynaklanıyor bu. "yine mi rus propagandası öeğ" diyebilecek kadar rus propagandasına maruz kalmadık hiç. belki kalsak spielberg ile ilgili yazdıklarımı bu film için de yazabilirdim, bilinmez.

  filmin kendisine geçelim. giriş sahnesinde alyoshka'nın öldüğünün söylenmesi bence filmin vuruculuğunu azaltmış. aslında güzel düşünülmüş ama keşke o sahne ikiye bölünüp, alyoshka'nın öldüğü filmin sonunda söylenseydi. ciddi manada bir dram yakalanabilirdi bu sayede. ama olmamış; yine de canları sağolsun.

  onun dışında diyaloglar gayet iyi. trende shura ile alyosha arasında geçen sahneler en baba romantik filme taş çıkarır. çok samimi ve içten olmuş. bu arada sanıyorum ki shura'ya aşık oldum. ama kendisi hakkın rahmetine kavuşmuş, ona da iki fatiha okumak gerekir.

  neyse, uzatmayayım. bu film dramı da, savaş karşıtlığını da, romantizmi de gayet iyi kotarıyor. izlenmesi gereken filmlerden.