şükela:  tümü | bugün
  • eski$ehir'de en azindan cocuklar arasinda kerhane tatlisi'na verilen isimdir.. aslen tum eski$ehir tarafindan da boyle biliniyor olabilir elbet..

tulumba tatlisinin simit ebatlarinda ve $eklinde olanidir bu.. seyyar arabalarda satilir pastanede satildigina rastlamadim..
  • sokaklarda yürürken ne zaman kocaman insanlar gibi yürümek istemesem aldığım tatlıdır. hem inadına tatlı. yani erkek dünyasının ona seslenişine inat dar ya da geniş sokaklarda ayırt etmeden yediğim tatlı. tatlıdan fazla ve başka birşey benim için. hani serbest çağrışım dye birşey var işte ondan. hayat herkese ayrı şeyler çağrıştıracak kadar zengin demek öte yandan. bu tatlı bana mesela kerhaneden çok özgürlüğü çağrıştırıyor. ucuz herkes yiyebilir diye sokaklarda yemekten çekinmiyorum da hem canı isteyen olursa ona da alırım zaten. size de alırım. yaz gelsin de bir ballı ballı zirvesi sokaklarda fena olmaz. özgürlükten daha güzeli var mı?
  • biz bu tatlının ismini eskişehir' de ballı ballı olarak öğrendik, sonra başka şehirlere gittik, öğrendik ki bi adı da kerhane tatlısıymış. kerhane tatlısına kerhane tatlısı demediğimiz için süt çocuğu ilan edildik, süt çocuğu diyilim lan ben...
  • bir tek eskişehirli minnoşlar tarafından ballı ballı diye bilinen tatlı. kerhane tatlısı aslıdır. bazı yörelerde halka tatlı diye de satılır.

(bkz: minnoşlar sizi)