şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gebze civarinda bali gitmis kayasi kalmis bir dogal park.. icinde cimento fabrikasi olan baska dogalpark bilmiyorum.
 • eski milli parkmış içinde siteler var şimdi. piç ettiler orayı da piç ettiler.
 • kaya tırmanışı yapılabilen yüz milyon tane rotayı ve tırmananları taciz eden bir o kadar magandayı bünyesinde bulunduran 'tabiat parkı'
 • gebze'ye bagli kanyon. istanbula yakinligi nedeniyle kaya tirmanisi eğitimi icin ideal bir mekan. yaz ve bahar aylarinda piknikci akini nedeniyle cok kalabalik olmasina ve siz tum malzemelerinizle kaya üzerinde tirmanis calisirken yaninizdan terlikli cocuklarin kosarak cikmasi ve sizi rahat birakmamasi ihtimaline ragmen gezilip gorulmesi, kaya tirmanisina ilgi duyuluyorsa taslari avuclanasi mekan.
  (bkz: garfield olmak/3)
 • şu ana kadar sadece trekking amaçlı gittiğim ama özellikle baharda ortasından akan derenin güzelliği ile beni büyüleyen çok şirin bir vadi. gebze taraflarında bulunur. aslında tırmanış için de mükemmel gibi duruyo ama ben denemedim. hoş olmayan yanları da var bu vadinin.

  mesela galatasaray lisesi dağcılık kolundan bi grup tırmanış sorası kamp yaparken bir üyesini uçurumdan aşağı kayıp kaybetmiştir. ben de en son trekking yapmaya gittiğimde jandarma tarafından üstü örtülmüş bir cesetle karşılaştım. sorduğumda boğularak öldü dendi.

  tehlikesi güzelliğini doğuran bir vadi.
 • tirmani$ rotalarinin yani sira, yerli halkiyla da sempati toplayan belde. gece yarisi icip icip yunus sesi cikaranlarindan, ip inisi esnasinda, toplanip sizi alkis yagmuruna tutan piknikcilerine ve onlarin enteresan yorumlarina kadar tecrube edilmesi gereken bir yer.
  (bkz: aloov cem$it. abi adamlaar tirmaniyooo)
 • son zamanlarda, pikniğe gelen genç vatan evlatlarının "eggh ben de yaparum ne yanüü. hemi de bu zibidiklerin aksine alet edevatsız çıkarım ben bu kayalara. buraların kıralıyım" tavırlarla kayalara kendini verip de iki basamak sonna şişip tepede kaldıkları ve ağlamaklı oldukları sahnelerin daha sık yaşammakta olduğu milli parkımız. işin daha da vahim boyutu ise, bu tepede kalan tanrının yaratılış telaşına denk gelmiş yağız delikanlıların, arkadaşları tarafından "kurtarmak" adı altında tek bacağından -hatta zaman zaman iki bacağından birden- aşağıya doğru çekilmesidir.
  işte bu güzeller güzeli rotaların yer aldığı milli park olan ballıkayalar bir süre sonra doğal güzellikleri yerine bu doğası gereği gereksizliklerle dolup taşan bir yer olmaktadır. "aman yapmayın etmeyin" uyarılarına karşın her haftasonu bunnardan oldukça sık görülür
  akıllara seza efsanelerinden biri de, makosen ayakkabılı bir amcanın o kadar teknik ekipmanlı tırmanışçıların arasından geçerek, en zorlu rotalarda birbirinden artistik hareketlerle tırmanmasıdır ki, her seferinde insanı o civardaki genç tırmanıçıları derhal uzaklaştırmaya yetmektedir.
  civardaki köylülerin de zaman zaman tırmanma becerilerini sergilemesi de profesyonel tırmanışçıların teknik öğrenme meraklısı nazarlarından kaçamamaktadır.
 • istanbul'un dibinde bir doga harikasıdır, koruma altına alınmalı milli park haline getirilmeli kacak yapılaşma ve kirlilik engellenmelidir.

  bir tarihte gittigimde hemen girişteki kucuk şelalenin dokuldugu golete minibusunu sokmuş muzigi sonuna kadar acmış aracını yıkayan bir hayvan evladı gormuştum etraf copluk gibiydi,

  golette cimen donlular mangal sefası yapan erkek grupları kayalarda hoplaya zıplaya gezen keci ruhlu cengaverlerle bezenmiş bir cennettir burası.

  turkiye turklere bırakılamayacak kadar degerlidir lafını buyuran eşsiz turk cuneyt ulsever beyefendinin de bir an icin haklı olabilecegini duşunmek canımı sıkıyor
 • bir doga parcası iken, yıllarımı kayalarının dibinde ve icinde gecirdigim gonul taşım.. simdi ise tipik bir türkiye! (diyor (bkz: doğan palut))
 • cantanizin calinma riski en yuksek olan yer.