şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: altın top)
 • gine'li bandian isimli bir çocuğun futbola olan sevdasını anlatan 1993 yapımı fransız filmi.
 • körler sağırlar birbirini ağırlar. arda turan, fatih terim mesut özil'e versin, messi di maria, mascherano'ya versin sonra bu ödül değerli denilsin. siktirsinler. eurovision gibi.
 • jonathan abimiz, hakkında güzel bir yazı yazmış.

  http://bleacherreport.com/…that-undermines-football
 • bu sene ronaldo ve messi'nin yanina yanci olarak neymar'i gordugumuz aktivite.

  ben ronaldo taraftari olsam da bu sene alinan kupalarin de etkisiyle messi alir ve artik bu dunyadan degil etiketini percinler.
 • ballon d'or ödülü ilk olarak 1956 yılında mellerio dits meller mücevher mağazası tarafından tasarlanıp üretilmiştir. adını tam manasıyla formunda taşıyan ödül bir pürüzlü bir kaya parçası şeklindeki kaide üzerinde duran altın bir futbol topundan oluşmaktadır.

  ödülün yapımında gümüş ustası, sıvama ustası, cila ustası, tombak ustası, kakma ustası, kalemkâr gibi çeşitli zanaatkârlar çalışmaktadır.

  öncelikle sıvama ustası pirinç astardan çekiçle döverek 2 yarım küre oluşturur. bir altın ustası bu iki yarım küreyi birbirine kaynaklar. ardından kakma ustası zift benzeri bir maddeyi oluşturulan topun içine dolduruyor ve kalemle çizilmiş olan izler üzerinden çekiç ve çelik kalem ile geçerek kürenin futbol topu görünümüne kavuşmasını sağlıyor. hemen sonra aynı usta topun içini boşaltıp, önce cila ustasına ve sonra kalem işi için kalemkâr ustasına teslim ediyor. kalemkâr topa fıfa baloon d'or logosunu işliyor ve kaideye monte edilmeden önce de tombak ustası tarafından sıvı altına batırılarak altın ile kaplanıyor. ödüle son işlem, sahibine teslim edildikten sonra ödül sahibinin isminin işlendiği plakanın kaide kısmına eklenmesiyle tamamlanmış oluyor.

  ölçüleri en, boy ve yükseklik olarak sırasıyla 23, 23 ve 31 cmdir.
 • sanırım bu sene itibarı ile 2008'den beri devam eden messi&ronaldo hegemonyasının sona ereceği ödül. messi gol sayısı olarak iyi gitse de seneyi kral kupasını saymazsak kupasız kapatacak gibi. zaten son dönem performansı ve isteksizliği ile hak etmiyor da. ronaldo ise yaşın da etkisi ile hem istatistiksel olarak düşük gidiyor, hem de messi gibi formsuz. eğer real madrid şampiyonlar ligini almazsa ki, an itibarı ile bayern ve juventus onlardan çok daha formdalar, bence bu sene ödül şampiyonlar ligini kazanan takımlardan birinin oyuncusuna gidecektir.